Vanhempien ero on lapselle kipeä möykky mahassa
Pienten lasten vanhempien erot ovat huimassa kasvussa pääkaupunkiseudulla. Lapselle vanhempien ero on valtava kriisi, jonka käsittelyyn lapsi voi saada apua muun muassa Taikuri-vertaisryhmistä. Niissä kipeää ja hämmentävää asiaa auttavat käsittelemään paitsi psykologit niin myös Kasper-boa ja saman kokeneet uudet kaverit.
Helsingin Pasilassa Suomen kasvatus- ja perheneuvontaliiton suojissa kokoontuu Taikuri-ryhmä. Siihen tulevat, 8-12 -vuotiaat lapset ujostelevat alkuun, mutta tutustumisleikkien myötä uusia ystävyyksiä syntyy sukkelasti ja kahdeksan yhteisen tapaamisen jälkeen joukko on jo hyvin hitsaantunut.
Ensimmäisten joukossa lapset tekevät tuttavuutta ryhmän maskottiin, pehmo-boa Kasperiin. Kasper on nielaissut juuri kanin, ja siinä riittää sulattelemista - aivan kuten lapsilla riittää sulattelemista vanhempiensa erossa. Lapset piirtävät oman Kasperinsa ja samalla nähdään, minkä kokoinen erohuoli-kani kunkin mahassa möykkynä painaa. Toisilla se on aivan pieni, toisilla valtava.
Huolen suuruutta ja muita hämmentäviä tunteita on luontevaa lähestyä piirtämisen ja värien sekä muutenkin konkreettisen kautta, kertoo Taikuri-ryhmän ohjaaja, sosiaalipsykologi Emmi Utti.
- Viimeksi esimerkiksi teimme myös huolimittarimadon, matoon lapset värittävät alueita eri väreillä niin, että he päättävät mitä tunteita mikäkin väri kuvaa ja samalla puntaroivat, miten suuri osuus madosta on mitäkin väriä - eli tunnetta. Eroon liittyy surua, vihaa, pettymystä, iloakin, näitä sitten yhdessä käydään läpi ja pohditaan. Lapsi voi olla esimerkiksi hyvinkin iloinen siitä, että riitely on viimein loppunut.
Lapsen tunteet jäävät aikuisten surun varjoon
Erossa lapsen suru voi jäädä helposti vanhempien murheen jalkoihin. Emmi Uttin mukaan aikuiselta kuluu erokriisin käsittelyyn vuodesta kolmeen vuotta, eikä lapsella silloin käytännössä ole välttämättä tilaa oman pahan olonsa käsittelyyn.
- Eräs äiti juuri soitti minulle ja sanoi, että erosta on kolme vuotta ja nyt kun olen päässyt yli siitä, alkoi poika oireilla. Se kertoo siitä, että lapsi näkee, että nyt minun tunteilleni on tilaa ja vanhemmat jaksavat ne ottaa vastaan.
Taikuri-ryhmissä käykin lapsia, joiden vanhempien erosta saattaa olla jo pitkä aika. Mitään tiukkaa aikarajaa ei ole, mutta parhaan hyödyn lapsi saa ryhmästä, jos ero on jo vaikuttanut arkeen konkreettisesti jonkin aikaa ja esimerkiksi uudet asumisjärjestelyt on jo koeteltu arjessa.
Lapset päätyvät ryhmään niin, että vanhemmat ottavat suoraan yhteyttä, tai sitten Emmi Utti saa soiton perheneuvolasta , koulupsykologilta tai vaikkapa koulussa oirehtivan lapsen opettajalta. Kahdeksan kerran kokoontumisten lisäksi tarjolla on myös lyhyempiä, kahden päivän ryhmiä, joista tutkitusti niistäkin on ollut lapselle paljon apua.
Lapset suojelevat vanhempiaan
Koska lapset ovat loputtoman lojaaleja vanhemmilleen, he usein ainakin tiedostamattaan yrittävät olla lisäämättä äidin tai isän surua. He ottavat usein paljon vastuuta siitä, että oikeat koulutavarat kulkevat kahden kodin väliä ja todistelevat reippauttaan, kertoo Utti.
- Usein huomaa, miten lapsi pinnistelee vaikuttaakseen onnellisemmalta kuin onkaan, varsinkin kun he näkevät aikuisen olevan itkuinen tai väsynyt.
Lapsi saattaa kantaa suurta huolta siitä, miten toinen vanhempi pärjää silloin, kun lapsi ei ole tämän luona. Taikuri-ryhmissä monelle vasta valkenee, ettei 8-vuotiaan kuulu huolehtia vanhemmistaan, vaan aivan kuten ennen eroakin, on vanhempien tehtävä huolehtia lapsesta, kuvailee Utti.
- Kysymme lapsilta, pitääkö teidän huolehtia isästä tai äidistä ja he kyllä yleensä sitten vastaavat, että ei. Tuomme esiin sitä, että erosta huolimatta voi ja pitää elää mahdollisimman tavallista vaikka kolmasluokkalaisen elämää harrastuksineen ja kavereineen ja kouluineen.
"Ne eros, kun tuli riitaa mun viemisestä harjoituksiin"
Eron syy on lapselle yleensä hämärän peitossa lapselle ja tunteet sekavia. Vaikka kuinka entinen puoliso ottaisi päähän, onkin äitien ja isien syytä miettiä, miten lapselle puhuu tämän toisesta vanhemmasta. Emmi Utti toivoo, etteivät aikuiset ajaisi lasta lojaliteettiristiriitaan toista sättimällä.
- Tilanne on lapselle muutenkin hämmentävä, on vihaa, pelkoa ja syyllisyyttä. Alle 9-vuotias lapsi ei kehityspsykologiselta vaiheeltaan vielä pysty itsereflektioon vaan on aina samaa mieltä kuin se vanhempi, jonka kanssa sillä hetkellä on. Se voi olla aikuisille outoa, että lapsi kertoo äidille ihan eri version kuin isälle.
Lapsi myös usein syyttää erosta itseään, koska ajattelee asiosta hyvin konkreettisesti. Lapselle on kerrottava, miksi ero tuli.
- Lapset sanovat usein, että ne erosivat, kun tuli riitaa siitä, kumpi vie mut jalkkisharjoituksiin, tai että ne erosivat, koska koira haukkui niin paljon.
Haave vanhempien paluusta yhteen voi elää lapsen mielessä vuosien ajan, vielä sittenkin, kun kuvioon kuuluu uusia sisarpuolia ja vanhempien uusia kumppaneita. Teema on tavallinen Taikuri-ryhmissä, kertoo Utti.
- Toivetta ei voi pitää yllä loputtomiin. Lapselle on selitettävä, että lapsi ei voi päättää siitä kuka aikuinen on kenen kanssa, vaan ne ovat aikuisten tykkäämisasioita. Eräskin poika kysyi, että taiotaanko täällä isä takaisin, mutta taikoja emme pysty tekemään. Kyse on siitä, että niin kuin taikuri tarvitsee yleisön, niin samoin lapset tarvitsevat muita ihmisiä antamaan voimaa ja kokemuksia.
Tuoreimmat aiheesta: Helsinki
Ruotsi töhritty piiloon Pasilan katukylteistä
Parikymmentä katukylttiä, opasteviittaa ja liikennemerkkiä on joutunut ilkivallan kohteeksi Länsi-Pasilassa. Kylteistä on sotkettu yli ruotsinkieliset nimet.
Pääradan junat myöhästelevät vielä tänään
Riihimäelle päin kulkevat junat ovat tänään myöhässä 5-10 minuuttia, kerrotaan VR:n kuljetustenhallintakeskuksesta. Onnettomuuspaikalla Riihimäen asemalla korjataan vaurioituneita vaihteita.
OAJ huolissaan Vantaan koulusäästöistä
Vantaalaiskoululaiset ovat vaarassa pudota naapurikuntien oppilaita huonompaan asemaan, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen. Vantaa on kaavaillut karsivansa opetuksesta jopa 3 miljoonaa euroa vuodessa säästöohjelmansa aikana.
Pernilla: Näin yleisössä vain äitini
Pernilla on tyytyväinen esitykseensä putoamisesta huolimatta. Hän kuvailee esiintymistä euroviisuissa mahtavaksi once in a lifetime -kokemukseksi.
Helsinki menettää miljoonia muihin satamiin
Helsinki menettää rahaa tuovia matkustajia korkeiden väylämaksujen ja lentoyhteyksien vuoksi.
Puolet Etelä-Savon kunnista valmiita kuntajakoselvitykseen
Puolet Etelä-Savon kunnista on valmiita kuntajakoselvitykseen. Kunnallishallinnon rakennetyöryhmä selvityksessä kuntajakoselvitykseen eivät olleet valmiita Pertunmaa, Hirvensalmi, Kangasniemi, Rantasalmi, Pieksämäki, Juva, Sulkava ja Mäntyharju.
YM: Ara-asuntojen vuokrantasaus epäreilua
Ympäristöministeriön työryhmä aikoo selvittää tuetun vuokra-asumisen ongelmia.
Uusi toimija yrittää mullistaa asunnonvälityksen
Myyntiturva perii kiinteän maksun asunnonvälityksestä. Vanha konkari Huoneistokeskus toivottaa uuden kilpailijan tervetulleeksi.
Kaatunut junanvaunu on siirretty - radan korjaustyöt jatkuvat
Tavarajunan kaatunut vaunu on saatu siirrettyä sivuun. Radan korjaus jatkuu kuitenkin edelleen. Helsingistä pohjoiseen menevät junat joutuvat yhä kiertämään Riihimäen tavaraliikenneratapihan kautta.
Poliisi lopetti VR-tutkinnan - syyteoikeus vanheni
VR tarkkaili salaa sairauslomalla ollutta työntekijäänsä, mutta syyteoikeus ehti vanhentua. Poliisi ei löytänyt myöskään viitteitä laittoman henkilörekisterin keräämisestä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.