Keski-Suomi |

Vapaa tyyli valloitti Voimakaksikot

Radio Keski-Suomen Voimakaksikko-kisa on päässyt hyvään vauhtiin. Ensimmäinen harjoitteluviikko on osoittanut, että osallistujat aikovat kohottaa kuntoa tosissaan - mutta huumorilla. Tällä viikolla opeteltiin Laajavuoressa vapaan tyylin hiihtoa.

Maakunnan Voimakaksikoista yksikään ei päässyt kaksikkona kisan ensimmäiselle kuntorastille Laajavuoreen. Työ- ja lomaesteet pitivät viisi kahdeksasta kuntoilijasta pois rastilta. Mukaan ehtineet heittäytyivätkin vapaan tyylin eli retkikuokan hiihtoharjoitteluun sitäkin innokkaammin.

Harri Lehto on innokas hiihtäjä, ja kokemus näkyi miehen menossa myös Laajavuoressa. Hiihtovalmentaja Sini Savolainen kiitteli miehen hiihtotyyliä, ja opasti tätä myös kilpahiihtäjien suosiman wassbergin saloihin.

Äänekoskelainen Harri oli ensimmäisellä Voimakaksikko-viikollaan käynyt viisi kertaa hiihtämässä. Sen sijaan venyttely oli jäänyt tekemättä, vaikka kuntotestin perusteella venyttely olisi hänelle nimenomaan tärkeää.

- Jotenkin vain tuntuu, että kun on kuntoillut ja käynyt saunassa, olo on hyvä, eikä venyttely tule mieleen.

Tästä eteenpäin mies kuitenkin lupasi ja vannoi, että nyt alkaa venyttely. Katsotaan, kuinka käy...

Keuruulainen Riitta Rusila oli tänä talvena käynyt kerran suksilla - tanssiparketilla nainen hiihtelee vähän ahkerammin. Vapaa tyyli tuntui haasteelliselta, ja etenkin mäki muodostui kompastuskiveksi. Riitta puski kuitenkin peräänantamatta ladulla välillä yhdellä, välillä kahdella suksella.

Sinnikäs nainen vakuutti, että harjoittelu jatkuu Keuruulla kaksikkoparin Tiinan kanssa. Kunto nousee kuulemma kohisten - liikuntaa kertyy useampi tunti viikossa, ja ruokavalio on muuttunut terveellisemmäksi. Riitta on jopa kieltäytynyt sotilaskodin pullista!

Vauhdikkain vapaa tyyli oli eittämättä jyväskyläläisellä Ari Mäkisellä. Kahdenkymmenen vuoden tauko hiihtämisessä toi yllätyksiä varusteista lähtien: sekä monot että sauvat olivat muuttaneet muotoaan niin, että monojen pukemisessakin tarvittiin hiihtovalmentaja Sini Savolaisen apua.

Sportiasta lainatut sukset ja sauvat olivat koetuksella - sauvat liiankin kovalla, sillä Ari onnistui nojaamaan yhden sauvan neljäksi kappaleeksi. Mies oli kuitenkin vakuuttunut siitä, että hänen elopainollaan ei ollut vaikutusta asiaan.

Sinnikkyyden puutteesta ei myöskään Aria pääse syyttämään. Lukuisat kuperkeikat eivät hiljentäneet vauhtia tai saaneet miestä lyömään hiihtohanskoja tiskiin - päinvastoin.

- Kyllä minä tätä voisin suositella niillekin, joilla on vielä pitempi tauko hiihdossa kuin minulla.

Ari Mäkinen arveli, että ensimmäisen kuntoiluviikon aikana kuntopyöräillessä kipeytyneet pakarat tulivat Laajavuoren vapaalla tyylillä vielä kipeämmäksi. Varmaa on se, että kaikilla mukanaolijoilla kipeytyivät myös vatsalihakset - jos ei muusta niin nauramisesta.

- Kyllä näissä kaikissa on ainesta Voimakaksikoksi, hiihtovalmentaja Sini Savolainen summasi harjoittelun tulokset.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä