Kainuu |

Vapapäivä kannustaa nuoria kalavesille

Lauantaina vietetään nuorten valtakunnallista Vapapäivää. Kolmatta kertaa järjestettävä Vapapäivä tarjoaa alle 18-vuotiaille mahdollisuuden ilmaiseen kalastamiseen Metsähallituksen 14 virkistyskalastuskohteessa.

Lapsia kalastamassa Ilosaaressa.
Kuva: YLE / Antti Makkonen

Kesäloman alussa vietettävä Vapapäivä haluaa kannustaa nuoria kalastuksen pariin. Vapaa-ajan kalastajien kalakummit ohjaavat nuoria ja antavat vinkkejä kalastukseen tapahtumapaikoilla.

Esimerkiksi Kainuussa kohteet ovat Ristijärven Laahtanen, Vaalan Manamansalo ja Kuhmon Syväjärvi. Laahtanen on Kajaania lähinnä oleva tapahtumapaikka ja sinnekin matkaa kertyy viitisenkymmentä kilometriä.

Linjurikyydillä kalaan

Ongelmana on aikaisemmin ollut nuorten pääseminen paikan päälle, mutta nyt sekin on ratkaistu, kertoo Jorma Valtanen Kajaanin vapaa-ajan kalastajista.

-Nykypäivän nuoret ovat ihan innokkaita kalastajia, mutta kyyditys on ongelma. Jos vanhempia ei saada kuljettamaan nuoria, niin eihän heitä silloin tapahtumassakaan näy. Kajaanilaisten osalta asia on korjattu järjestämällä linja-autokuljetus yhteen kohteeseen.

Tapahtumapaikoilla voi kalastaa lauantaina klo 10-16. Ennakkoilmoittautumista ei vaadita, mutta jokaisen kalastajan tulee ilmoittautua paikan päällä toimitsijalle.

Tuoreimmat aiheesta: Kainuu

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä