Keski-Pohjanmaa |

Varas palautti kokkolalaispojan kalastusvälineitä

Pikkupoika on saanut takaisin osan varastetuista kalastusvälineistä Kokkolassa. Poliisi vetosi varkaaseen julkisesti ja pyysi tätä palauttamaan uistimet. Osa anastetuista kalastusvälineistä löytyi myöhemmin tiistai-iltana naapurin pihalta.

Iltalehden julkaisema uutinen sai Kokkolan poliisin puhelimet soimaan tiistaina, kun yksityiset henkilöt halusivat ostaa pojalle uudet kalastusvälineet. Myös Facebookiin oli ehditty perustaa avustusryhmä. Eräs eteläsuomalainen kalastusta harrastava mies myös lupasi lahjoittaa pojalle uudet kalastusvälineet.

Poliisin pyyntö sai varkaan saman illan aikana palauttamaan muutaman anastamansa uistimen naapurin pihalle. Osa palautuneista uistimista oli kuitenkin rikottu.

Majavankuja 4:n portailta oli anastettu maanantain vastaisena yönä reppu, jossa olivat pikkupojan kalastusvälineet, mm. uistelukela ja uistimia. Reppu oli löytynyt myöhemmin tyhjänä läheisestä metsiköstä.

Anastetun omaisuuden arvo oli noin 150 euroa, mutta ísän mukaan pojan mielipaha on paljon suurempi. Poliisi vetosi varkaaseen, että tämä toimittaisi anastamansa omaisuuden vaikka pimeyden turvin johonkin lähistölle, mistä omistaja löytäisi tavaransa.

Lähteet:
YLE Keski-Pohjanmaa

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Keski-Pohjanmaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä