Varhaiset muuttajat ovat jo tulleet
Varhaisimmat muuttolinnut ovat saapuneet Keski-Pohjanmaankin korkeudelle jo helmikuun lopulla, maaliskuun alussa. Juuri nyt kannattaa päivittäin kuunnella minkälaisia ääniä puista kuuluu ja kuka liittyy kuoroon päivän pidetessä.
Kokkolalainen lintuharrastaja Juhani Hannila kertoo, että Suntin pienessä sulassa lähellä ohikulkutien siltaa on tänä vuonna talvehtinut noin sata sinisorsaa. Sorsien lisäksi myös pienempien lintujen ääniä voi jo kuulla luonnossa.
- Tiaiset eli sinitiaiset, talitiaiset ja viherpeipot ovat jo innokkaasti äänessä. Varsinkin iltapäivällä, kun sää lämpenee, niin soidintahan ne kuuluttavat ja reviiriään, Hannila kertoo.
Lintujen muuttovire lisääntyy valon määrästä, kylmyyttä ne eivät niinkään pelkää. Myös ravinnon saanti on tärkeää, muuttolintuja saapuu heti, kun lumen alta paljastuu sulia pälvipaikkoja.
Juhani Hannila odottelee seuraavaksi kiurua saapuvaksi. Kiuruja on jo nähty Vaasan ja Seinäjoen korkeudelle.
Muita varhaisimpia muuttolintuja on esimerkiksi pulmuset ja mustavarikset. Jos sää lämpenee ennustusten mukaan, niin kottaraisia ja töyhtöhyyppiä nähdään pian, samoin myös sepelkyykyjyjä. Jossain on jon nähty joutseniakin. Vesilinnut saapuvat sitten, kun meri avautuu.
Nivalassa talvehtii tunturipöllö
Toisaalta osa linnuista muuttaa myös talvehtimaan Keski-Pohjanmaalle. Juhani Hannila vinkkaa, että tänä talvena voi Nivalan lakeuksilla nähdä harvinaisen vieraan.
- Tällä hetkellä Nivalan peltoaukealla asustelee tunturipöllö, joka on täällä varsin harvinainen näky. Se on tundralla viihtyvä laji, joka talvisin lähtee etsimään ravintoa etelämpää.
Nivalassa tunturipöllöä houkuttelee laaja peltoaukea, jota tunturipöllö suosii saalistuksessaan. Lisäksi latojen katot antavat sille hyviä tähystyspaikkoja.
- Tunturipöllö hakeutuu takaisin pohjoisemmaksi,kun pelloilta lumet lähtee ja lämpö lisääntyy.
Tuoreimmat aiheesta: Keski-Pohjanmaa
Maitokolmion kiistaan ratkaisu torstaina?
Tiistaina alkanutta Maitokolmion Toholammin meijerin työkiistaa koskevat neuvottelut alkavat torstaina. Osapuolet sopivat keskiviikkoiltana, että pöytään istutaan kello kymmenen. Työnantajapuolen näkemyksen mukaan työt alkavat täydellä vahvuudella. Työntekijäpuolen mukaan työt alkavat ehdollisesti.
Maitokolmion lakossa löytyi neuvotteluhalukkuutta
Osapuolet sopivat periaatteellisesta valmiudesta istua neuvottelupöytään torstaiaamuna. Osapuolilla on näkemyseroja jopa lakossa olevien työntekijöiden määrästä.
Sisäilmaongelmat ajavat kaupunginteatterin evakkoon
Kokkolan kaupunginteatteri joutuu remonttiin terveyshaittojen takia. Huono sisäilma on aiheuttanut oireita näyttelijöille. Korvaavia tiloja haetaan Jungsborgilta.
Hyvä veli ei vieläkään kulje hameessa
Hyvä veli -verkostot ovat nykyään pääsääntöisesti myönteinen asia. Samankaltainen ajattelu - saman sukupuolen kesken - helpottaa toimintaa. Toisaalta verkoston sisällä törmäykset ovat hyvästäkin: erimielisyys rakentaa enemmän kuin samanmielisyys. Lauteilla asioita ei enää päätetä, mutta "aika mukavat vitsit" kuuluvat yhä kokousten jälkilöylyihin. Näin tiivistää pitkäaikainen hyvä veli.
Polvivamma pitää Forsellin sivussa 10-12 viikkoa
IFK Mariehamn koki kovan kolauksen, kun Petteri Forsell loukkaantui viime viikolla joukkueen harjoituksissa.
Kiusalla käynnistetylle keikallekin lähdetään tosissaan
Pelastuslaitos lähtee täydellä höyryllä liikenteeseen varsin usein turhaan. Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren alueella jopa neljäsosa hälytyksistä on virheellisiä. Palomiesten hyppyyttäminen on lähes poikkeuksetta tahatonta, mutta mukaan mahtuu myös kiusantekoa.
Meijerityöt jatkuvat Toholammilla
Tiistaiaamuna alkanut lakko Maitokolmion Toholammin meijerillä ei ole toistaiseksi hiljentänyt tuotantolaitoksia. Ammattiliiton mukaan lakossa on nyt kahdeksan työntekijää. Osapuolet kartoittavat valmiuksia neuvotteluihin keskiviikon aikana.
Kova talvi koitui karppien kohtaloksi
Kokkolan karppilampi on tänä keväänä tyhjä. Kalat kuolivat happikatoon poikkeuksellisen kovana talvena. Tilannetta pahensi vielä suojaavan lumipeitteen puute, sillä lammen jäätä käytettiin luisteluun. Rannoilta on kerätty toukokuussa satakunta kuollutta karppia.
Pietarsaaren lukiokiista lähtöruutuun
Vieläkään ei tiedetä, missä suomenkieliset lukiolaiset aloittavat koulunsa syksyllä. Poliitikkojen valta- ja kielitaistelun aiheuttama epävarmuus haittaa koulutyötä. Ratkaisua haetaan torstaina.
Teiden päällystyöt ovat käynnistyneet
Pohjalaismaakuntien alueella tämän kesän aikana saa uuden päällysteen kaikkiaan 260 tiekilometriä Ely-keskus käyttää teiden päällystämiseen 15 miljoonaa euroa. Kesän päällystystyöt keskittyvät Vaasan, Uusikaarlepyyn ja Pietarsaaren sekä Närpiön maanteille.

Kommentoi aihetta
(3 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Riitta
Ilmoita asiattomasta kommentistaNähtiin ma 5.3. Kokkolassa kahden joutsenen ylilento. Pohjoista kohti olivat matkalla.
Mapele
Ilmoita asiattomasta kommentistaJoutsen havaittu Evijärvellä 5.3.
Bongaaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaHei tiaiset ja viherpeipot ovat olleet koko talven ainakin Kaustisella mutta muuttohan se on Kokkolaankin