Värttinän Mari Kaasinen asuu maalla - ja pitää siitä
Hausjärven Oitissa keltaisen puutalon onnellinen kulttuuriperhe sovittelee yhteen lapsiperheen ruuhkavuosia, Värttinän keikkailua, musiikinopettamista ja yli satavuotiaan talovanhuksen remontointia.
Värttinän voimahahmo Mari Kaasinen ja miehensä Juha Paaso löysivät kotinsa maalta oikeastaan sattuman kauppaa.
- Vahingossa vapailta markkinoilta, netin kautta. Puolivitsillä tultiin katsomaan ohikulkumatkalla ja se oli yhden näytön jälkeen menoa. Sen melkein jo portilla tiesi, että tästä voisi meille koti tulla ja tuli myös, saman viikon aikana, kertoo Juha.
Talo on rakennettu yli sata vuotta sitten silloisen Oitin tiilitehtaan johtajan Oscar Forsströmin kartanoksi ja toimi siinä käytössä monta vuosikymmentä. Omistajanvaihdoksia on ollut sittemmin kymmenkunta.
- Remontoiminen menee kausittain, iskee inspiraatio ja sitten rysäytetään jokin huone kuntoon ja sitten pitää yleensä puolisen vuotta hengähtää ja miettiä, mitä seuraavaksi, hän naurahtaa.
Vanhaa kunnioittavaa jälkeä ei synny hosuen
20 neliön kokoisen salin laitto oli vuoden projekti, muun muassa lattia oli auki maita myöten ja sai uudet eristeet.
- On tässä ollut ideologiaakin takana, ei varsinaista entisöimistä mutta vuosikymmenten aikana tehtyjen remonttien jälkeen koetetaan palauttaa tätä alkuperäiseen asuun, tekemättä tästä kuitenkaan museota. Tapetteja ei haeta lähimmästä rautakaupasta, esimerkiksi, kertoo "remonttireiska" Juha.
Kun puu alkaa pikkuhiljaa totella ja jälki on sellaista kuin toivoisi, niin onhan se mielettömän palkitsevaa.
Salin suuri, valkoinen kaakeliuuni näyttää siltä kuin olisi ollut talossa aina.
- Täällä on ollut alunperin tulisijoja enemmänkin, mutta ne oli kaikki purettu. Uunin kaakelit ovat vanhat, Turusta ostetut, ehkä noin satavuotiaat ja uuni on uudelleen muurattu tänne, hän sanoo.
Vanha talo vie kaiken käytettävissä olevan ajan ja rahan, mutta kunnostusurakka palkitsee tekijänsä.
- Kun puu alkaa pikkuhiljaa totella ja jälki on sellaista kuin toivoisi, niin onhan se mielettömän palkitsevaa.
Ruuhkavuosista selviää verkostoitumalla
Värttinä täyttää ensi vuonna 30 vuotta ja luvassa onkin kiireisempi keikkavuosi, kertoo Mari Kaasinen.
- Keikat vievät välillä pitkäksi aikaa pois kotoa. Siinä on joutunutkin verkostoitumaan täällä. Välillä kävi Oitista mummoja ja vaareja hoitamassa lapsia, ja onneksi on mahtava päiväkoti ja Juhan vanhemmat Hämeenlinnassa.
- Normaali arki on sitä, että Juha on töissä päivät ja minä opetan musiikkia illat. Lapset ovat päiväkodissa tai kotona, ja aika mahtavasti tämä on pyörähtänyt kuitenkin kohdalleen, Mari kertoo.
Juhan mukaan ratkaisuja tehdään lasten ehdoilla.
- Ei työt saa mennä kaiken edelle, tehdään se mikä on mahdollista ja muusta kieltäydytään.
Asioilla on tapana järjestyä -asenne auttaa
Kuuden vuoden maalaiselämän vaikutukset näkyvät silti kiireen vähenemisenä ruuhkavuosista huolimatta.
Ehkä täytyy välillä olla boheemi, ei tarvitse suorittaa.
- Helsingissä tarttui kiire, oli aina kiire kun lähti kodin ovesta ulos. Semmoinen on täällä helpottanut, ja se on ihanaa, koska se kiire oli aika stressaavaa. Minusta on siinä suhteessa tullut hämäläinen ja olen aika ylypee siitä, Mari tokaisee.
Kesä on keikkatyöläisen kiireisintä aikaa, ja välillä Marilla "takaraivossa painaa kun kukkapenkit repsottaa", mutta tässäkin täytyy olla itselleen armollinen, hän sanoo.
- Ehkä täytyy välillä olla boheemi, ei tarvitse suorittaa. Ottaa rennommin vaan, asiat aina lutviutuu: vaikka elämä on kiireistä, niin silti ne lutviutuu.
Tuoreimmat aiheesta: Häme
Tilintarkastuslautakunta: Innoparkin tilinpidossa ei moitittavaa
Keskuskauppakamarin tilintarkastuslautakunnan eli Tilan päätöksen mukaan Teknologiakeskus Innoparkin tilintarkastajat ovat toimineet oikein. Päätöksessä todetaan myös, että tilinpäätökset on tehty oikein ja niistä on saatu oikea kuva yhtiöstä.
Perussuomalaiset napsivat demareihin pettyneitä riveihinsä
Perussuomalaiset arvioivat, että muista puolueista on heidän riveihinsä siirtynyt vuoden sisään 50-60 paikallispoliitikkoa, joista noin 40 sosiaalidemokraateista. Nykyisissä valtuustoissa on tapahtunut 12 loikkausta, joista seitsemän on demarileireistä. Tuorein tapaus on Riihimäeltä.
Rudolf Koivun kuvissa avautuu mielikuvituksen kauhu ja kauneus
Kuvittaja Rudolf Koivun maailma avautuu Hämeenlinnan taidemuseon suurnäyttelyssä. Lumoavat kuvat ovat vanhemmalle sukupolvelle muistoja lapsuudesta, nykylapsille taas kurkistus kuvakulttuurin aikaan ennen televisiota ja elokuvia.
Urheiluruudun kiertue pysähtyy Hämeenlinnan torille
Ylen Urheiluruutu kerää torille paikalliset huippu-urheilijat sekä Ylen tutut urheilutoimittajat lauantaina. Kristiina Kekäläinen ja Laura Arffman odottavat Hämeenlinnan torille paljon yleisöä ja hyvää tunnelmaa. Torilla voi kokeilla vaikkapa selostuskaraokea.
Keskustele: Ruokaturvallisuus puhuttaa - isoveli valvoo ostoksiasi - huolestuttaako?
Pakastekasvisten sisältämät rikkakasvin siemenkodat ovat vieneet ihmisiä sairaalahoitoon. Kauppaliike pystyy selvittämään, ketkä ovat ostaneet tätä tuotetta. Kumpi asia sinua huolestuttaa enemmän?
Forssan kaupunginjohtaja Tapani Venho on kuollut
Forssan entinen kaupunginjohtaja Tapani Venho on menehtynyt pitkällisen sairauden murtamana 21. toukokuuta, kertoo Forssan Lehti.
Lopen peruna ehtii pöytään ennen juhannusta
Loppilainen perunanviljelijä Antti Mikkola lupailee hämäläistä varhaisperunaa tarjolle viimeistään juhannuksena. Kanta-Hämeen viljelijät pääsivät kylvämään kerralla tulleen kevään ansiosta perunansa samaan aikaan Lounais-Suomen ja saariston kanssa.
Hattulan ilmapiiri leiskuu yleisönosastoissa
Hattulan päätöksentekoa ja toimintatapoja koskeva mielipidekirjoittelu ei tahdo laantua. Se alkoi päätöksestä sulkea Rahkoilan kyläkoulu ja tavasta jolla kuntalaiset saivat sen tietää. Sen jälkeen jatkuneeseen sananvaihtoon ovat ottaneet osaa koululaisten vanhemmat, kriittiset kuntalaiset, yksittäiset valtuutetut sekä koko kunnanhallitus ja valtuuston puheenjohtajisto.
Ranskalaisen torin herkut löytyvät nyt Hämeenlinnasta
Hämeenlinnassa toista kertaa järjestettävä viikon mittainen Ranskalainen tori tarjoaa herkkujen lisäksi kesäilman täydeltä tuoksuja ja värikästä silmänruokaa. Ranskalainen tori on laajentunut mm. italialaisten mukana olon myötä oikeastaan välimerellis-hämäläiseksi toriksi.
Janakkalan talouskuuri nostaa veroja ja leikkaa palveluja
Janakkalan kunnan talouden tasapainotusesitys ehdottaa parille seuraavalla vuodelle tuntuvia veronkorotuksia. Kunta aikoo lisäksi vähentää väkeä, tarjota kannustevapaita, myydä omaisuutta ja karsia palveluita.
