Varusmiehet taudin kourissa Keuruulla
Sikainfluenssa kaatoi kymmeniä varusmiehiä petiin tällä ja viime viikolla Keuruun varuskunnassa. Nyt epidemia on kuitenkin jo helpottamassa, sairastuvalla on influenssaoireiden vuoksi enää yhdeksän varusmiestä.
Sikainfluenssaepidemia alkoi Keuruun Pioneerirykmentissä viime viikolla. Varusmiesharjoituksiin osallistuneista noin 220 varusmiehestä peräti 70 oli sairaana. Neljä varusmiestä testattiin sikainfluenssan varalta ja kaikki näytteet osoittautuivat sikainfluenssaksi.
Myös tämän viikon alussa sairastuneita oli runsaasti, enimmillään viitisenkymmentä. Testillä varmennettuja sikainfluenssatapauksia todettiin tällä viikolla kolme.
Keuruun Pioneerirykmentistä kerrotaan, että varusmiesten oireet ovat olleet suhteellisen lieviä ja parantuminen kohtuullisen nopeaa. Tänään sairaana oli enää yhdeksän varusmiestä.
Tikkakoskella 15 tapausta
Luonetjärven varuskunnassa Tikkakoskella on tähän mennessä todettu testillä 15 sikainfluenssatapausta. Flunssaoireista kärsivät kuitenkin useat kymmenet varusmiehet.
Luonetjärven varuskuntaan kuuluvat Ilmavoimien esikunta, Ilmasotakoulu, Viestitekniikkalaitos sekä Viestikoelaitos.
Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi
Äänekoski selvittää terveyspalveluiden säilyttämistä
Suolahden, Sumiaisten ja Konginkankaan lääkäripalveluiden säilyttäminen selvitetään. Kustannukset eivät kuitenkaan saa paisua.
Jättiputkea torjutaan taas
Vieraslajien torjuntatyöt on aloitettu jättiputkesta. Keski-Suomesta on havaittu tähän mennessä 340 vieraskasvien esiintymää. Näistä yli 200 on jättiputkea.
Parkour: Hyppimisen lyhyt oppimäärä
Parkour on liikuntaa ja luovaa ilmaisua, jossa liike syntyy vuorovaikutuksessa ympäristön kanssa. Parkouraajia näkee kaduilla, kulttuuriareenoilla, elokuvissa ja musiikkivideoissa.
Javanaisen jatkolle niukka tuki
Äänekosken kaupunginjohtaja Hannu Javanainen jatkaa tehtävässään. Päätös syntyi kaupunginhallituksessa tiukan äänestyksen jälkeen äänin 7-6.
Viherhankkeet viivästyvät Jyväskylässä
Heikko taloustilanne saattaa lykätä useita viher- ja virkistysalueiden kehittämishankkeita Jyväskylässä. Esimerkiksi Tuomiojärven ja Palokkajärven rantareittien toteutuminen seuraavan kymmenen vuoden aikana on epätodennäköistä.
Puolet roska-astioista paikoillaan
Lähes puolet Jätepörssin poistamista mainosroska-astioista on saatu korvattua Jyväskylässä. Ensimmäiset roska-astiat on asennettu vilkasliikenteiseen paikallisliikennekeskukseen ja Rantaraitille.
Toukotöihin ryhdytään naapurin ja maan mukaan
Kevään toukotyöt ovat alkaneet Keski-Suomessa noin viikon tavanomaista myöhemmin. Kylvöjä ovat hidastaneet viime viikkojen sateet, mutta lähipäiviksi ennustettu poutajakso todennäköisesti vauhdittaa töitä.
Sananen - Mummot tuotteiksi
Mummoissa on viisaus ja kauneus. Mutta me emme näe niitä. Siksi mummot täytyy tuotteistaa.
Kahdelle lehmukselle lähtöpassit
Jyväskylän keskustaan Hannikaisenkadulle on ilmestynyt puiden mentävä aukko. Matkakeskuksen ja vanhan rautatieaseman välimaastosta on kaadettu kaksi isoa, jo parhaat päivänsä nähnyttä lehmusta.
Pieneläinpäivystyksen järjestäminen mutkistui
Jyväskylän seudun pieneläinpäivystyksen järjestäminen kangertelee, koska hankintapäätökseen on tehty oikaisuvaatimus.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.