Vasemmistonuoret: äärioikeistokytkökset selvitettävä
North Pride-oheistapahtuman kaasuiskun selvittely on edelleen kesken.
Oulun Vasemmistonuoret vaatii viime perjantaina tapahtuneen kaasuiskun tutkimista mahdollisten äärioikeistolaisten kytkösten varalta.
Tuntematon mies kaasutti Vasemmistonuorten entisen puheenjohtajan Dan Koivulaakson kasvoille sumutetta North Pride-oheistapahtumassa. Koivulaakso oli tullut puhumaan äärioikeiston homo-, bi- ja transpakolaisille muodostamaa uhkaa käsitelleeseen keskustelutilaisuuteen.
Oulun Vasemmistonuorten puheenjohtaja Hanna Sarkkinen pitää tapahtunutta hyökkäyksenä seksuaalivähemmistöjä ja sananvapautta vastaan.
Oulun Vasemmistonuoret muistuttaa, ettei teko ole laatuaan ensimmäinen. Helsingin Pride-kulkueeseen on isketty aiemmin ja Oulussa ylioppilaskunnan tiloihin kohdistui hyökkäys ylioppilaskunnan homomyönteisen kannanottojen jälkeen.
Sarkkinen vaatii, että poliisin on selvitettävä, onko iskuilla yhteyttä toisiinsa ja onko tekijöillä yhteyttä ärioikeistolaisiin ryhmittymiin.
Tuoreimmat aiheesta: Oulu
Vanhempainliitto: Työelämän joustamattomuus rasittaa lapsia
Vanhempainliitto on huolissaan siitä, etteivät työntekijät uskalla osallistua lastensa kasvatuskeskusteluihin ja kertoa perheen ongelmista työpaikalla. Pelko esimiehen suhtautumisesta tai jopa työpaikan menetyksestä nakertaa vanhemmuutta.
Suomen ensimmäinen tatuointikoulutus on suunnitteilla
Limingan taidekoulussa hämmästellään sitä, että vaativalle kasvualalle ei ole vielä virallista koulutusta. Uraauurtava opetus voisi alkaa jo syksyllä.
Rakennuspalo Oulussa on saatu sammumaan
Sammutettu tulipalo ei enää juurikaan savuta. Pelastuslaitoksen mukaan lähialueiden asukkaiden ei enää tarvitse pitää ikkunoita ja tuuletuskanavia kiinni.
Pyhäjoen tulvasta yli miljoonan vahingot
Pyhäjoen tulvavahinkojen kokonaismäärä nousee arviolta runsaaseen miljoonaan euroon. Vahinkoilmoitusten mukaan tulva aiheutti vahinkoja yhteensä yhdeksälle omakotitalolle, neljälle rivitalohuoneistolle ja useille kesämökeille.
Bloggari patistaa yrityksiä luottamaan tunteeseen
Tuija Seipellin mukaan suomalaisilla yrityksillä on hyvät edellytykset menestyä hullun huumorin ja outouden varjolla. Suomessa on konsultin mukaan näkyvissä uudenlaista yrittäjyyttä.
Ensimmäiset euroviisumuistot yli 40 vuoden takaa
Pohjois-Suomen Euroviisuklubin puuhamies Erkki Ahonen on varma, että Suomen edustaja Krista Siegfrids erottuu muista viisuilijoista räiskyvällä ja valloittavalla persoonallaan. Vannoutunut viisufani on ollut myös raadissa valitsemassa suomalaisesiintyjiä viisuihin.
Kaupunginteatterin tulipalo tyhjensi teatterin
Oulun kaupunginteatteri evakuoitiin perjantaina aamupäivällä tulipalon takia. Pelastuslaitos sammutti pienissä keittiötiloissa syttyneen palon ja teatterin toiminta jatkui savutuuletuksen jälkeen tavalliseen tapaan.
Pohjois-Pohjanmaan uudet ylioppilaat
Yle Oulu julkaisee uusien ylioppilaiden nimet perjantaina. Nimiä julkaistaan vähitellen, kun koulut niitä julkaisevat.
Golfkentät avasivat kautensa
Golfkentät ovat avanneet kautensa Pohjois-Pohjanmaalla. Pelaamaan pääsee jo usealla kentällä.
Tapani Tölli: Päätökset ja vaikuttavuus
Päätöksiä valmisteltaessa on aina arvioitava eri vaihtoehtojen vaikuttavuus. Erityisen tärkeä se on, kun päätetään hyvinvointiin ja talouskasvuun liittyvistä toimista, kirjoittaa oululainen keskustan kansanedustaja Tapani Tölli.
