Väsymys painaa lehtiroskiksessa nukkuvaa
Kymmenkunta henkeä paistattelee aurinkoista syyspäivää Lahden keskustan alatorilla. Yksi seurueeseen kuuluvista henkilöistä on mies, joka tunnetaan nimellä Pekka Probleema. Hän on ollut asunnottomana vuoden alusta lähtien. Eniten koditonta pelottaa talven tulo.
Pekka Probleema on viisissäkymmenissä oleva mies. Hänen virallinen osoitteensa on poste restante eli noutoposti. Pekan ystävät, toiset kadunkulkijat, kertovat Pekan pysyvän osoitteen löytyvän Lahden alatorilta. Aamuisin hän herää kuusen alta.
- Viime aikoina olen nukkunut Fellmannin puiston ison kuusen alla, hän kertoo.
Toisinaan Pekka nukkuu rappukäytävässä tai lehtiroskiksessa. Kovin hyvin siellä ei saa nukuttua.
- Väsymys painaa. Jos viikon on nukkumatta, seuraavalla viikolla nukuttaa hyvin, missä ikinä nukkuukin.
Päivät menevät omalla painollaan
Aamuisin Pekka on kertomansa mukaan hyvällä mielellä. Jos työmarkkinatuesta on rahaa jäljellä, hän menee jollekin huoltoasemalle aamukahville.
- Päivällä saatan ostaa lihapiirakan kaupasta. Toisinaan käyn takatukussa eli dyykkaamassa roskiksia. Sieltä löytyy hyvääkin tavaraa, Pekka sanoo.
Pekalla on urheilutausta ja liikkumaan hän pyrkii edelleen. Peruskunnon ylläpitämiseksi mies kävelee paljon joka päivä. Joskus hän kerää samalla tyhjiä pulloja ja tölkkejä.
Muuten puistoeläjät viettävät päivisin aikaa yhdessä. Solidaarisuus on tärkeää.
- Jos kaverilla on kylmä, hänelle lainataan takkia.
Asuntoloiden jatkuva valvonta häiritsee
Aikaisemmin Pekalla on ollut erinäisiä asuntoja. Viimeksi hän asui Pitkämäen kuntoutushoitolassa. Lähtö tuli tammikuun 9. päivänä.
- Tulin myöhässä takaisin lomalta. Olen ollut katkaisuhoidossa useamman kerran, mutta en halua olla jatkuvassa valvonnassa. Ajatukseni kulkevat ja pystyn elämään itsenäisesti.
Nyt Pekan suurin huoli koskee talven tuloa.
- Elämä näyttää, mitä seuraavaksi tapahtuu. En kuitenkaan sure, koska olen vielä elossa. Rinnaltani on kuollut toisia puistoeläjiä.
Asunnottomuus vähenee Lahdessa hitaasti
Kun neljä vuotta sitten Lahdessa oli Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskuksen mukaan yli 210 asunnotonta, viime vuoden lopulla asunttomia oli noin 150.
Leimallista Lahdelle on pitkäaikaisasunnottomuus - asunnottomien kokonaismäärästä yli 100 on ollut vaille asuntoa pitkään.
Tuoreimmat aiheesta: Lahti
FC Lahti ja MYPA eivät saaneet selvää toisistaan
Ville Iiskola oli MYPAn maalilla ottelun hahmo torjunnoillaan. Kotijoukkue FC Lahden Tommi Karilla saattaa olla edessä pitkä huili.
Jokkisrata menettää lupansa
Kukonkoivun suositulle moottoriradalle ei enää heltiä toimintalupaa. Hollolassa on ajettu jokamiesluokkaa vuosikymmeniä.
Liikunta pitää sisäelinten rasvan kurissa
Sisäelinten ympärille kertyvä rasva on yhä useamman suomalaisen ongelma. Viskeraalinen rasva lisää sydän- ja verisuonisairauksien sekä diabeteksen riskiä ja on tutkijoiden mukaan ihonalaista rasvaa suurempi riski terveydelle.
Moposta tuli aikuisten menopeli
Mopoilijoiden tehotarkkailussa poliisin haaviin jäi kaahareita ja rikkinäisiä mopoja. Samalla havaittiin, että mopoilu ei ole enää pelkästään nuorten suosiossa vaan mopoilla liikkuvat myös varttuneet kuljettajat.
Vesilinnut evakossa pesimäpaikoiltaan
Luonnontilaisten järvien vedenpinnat ovat nyt poikkeuksellisen korkealla. Useiden vesilintulajien suosimat pesäpaikat ovat veden vallassa.
Pienen pojan blueshaave kävi toteen
Lahden Jazztorilla nähdään torstaina ainutlaatuinen kokoonpano, kun Lahti Big Bandin solistiksi nousee ensi kertaa suuren yleisön edessä lahtelainen muusikko Ismo Haavisto.
Padasjoki jakautuu kuntavaaleissa kahtia
Kunnassa ollaan joko vahvasti itsenäisyyden puolesta tai sitä vastaan. Taustalla kytee pelko palvelujen lakkauttamisesta.
Autovaras meni vaudilla piikkimaton yli
Varas nappasi auton omistajan nenän edestä Joutsenosta maaliskuussa. Poliisi sai varkaaseen tuntuman parin päivän päästä, mutta piikkimatto ei heti tehonnut.
Alaikäisen on helppo ostaa alkoholia
Kymmenen nuorta yritti ostaa alkoholia, ja vain neljältä heistä kysyttiin paperit. Päijät-Hämeessä tehdyn tutkimuksen mukaan alkoholin välittämistä alaikäisille valvotaan vieläkin harvemmin.
Kolumni: Laiskottelu on laman lasten oikeus
Nuoret aikuiset kyseenalaistavat työnteon ja yhteiskunnan nykyisten arvojen mielekkyyden. Kolumnissaan Jussi Sorjanen toteaa, että laman lapset toimivat tismalleen kasvatuksensa mukaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.