Lahti |

Vellamon maakunta palkitsi urheilusankareitaan

Päijät-Hämeen liikunnan ja urheilun ensimmäinen urheilugaala Lahdessa oli menestys. Vaikka suurimmat palkinnonsaajatähdet puuttuivat paikanpäältä, kävi selväksi, että urheilu- ja liikuntamaakunnassa ollaan.

Anniina Ala-Seppälä
Päijät-Hämeen vuoden nuori tyttöurheilija Anniina Ala-Seppälä on keski- ja pitkien matkojen uimari. Kuva: YLE / Tanja Perkkiö

Vuoden päijäthämäläiseksi urheilijaksi valittiin Asikkalan Raikkaan suunnistaja Minna Kauppi, joka lähetti juhlapaikalle Lahden Seurahuoneelle tunteikkaat terveiset ja kiitokset Portugalista. Asikkalan Raikkaan puheenjohtaja Juri Nieminen luki kirjeitse saapuneet terveiset: "Kannustetaan ja kehutaan toisiamme". Kauppi todisti, että huippu-urheilijakin kaipaa tunnustusta, myös kilpailujen palkintojen lisäksi.

Vuoden valmentaja FC Lahden Tommi Kautonen ehti paikalle Lahti Cupista, jonka illan pelin tulosta hän ei halunnut ottaa kiitospuheessa esille "etteivät juhlat menisi pilalle". FC Lahti oli juuri hävinnyt KuPSille.

Elämäntyöpalkinnon sai Heino Avikainen, joka on tehnyt suunnistuksen eteen töitä 1950-luvulta saakka. Avikainen piti myös kiitospuheen kaikkien illan palkittujen puolesta.

Maakunnallisen Hyvä Seura-palkinnon sai Kiekkoreipas ry. Lupaava poikaurheilija oli freestylemeloja Teemu Väliahdet Vesisamoilijoista.

Lahden Vesisamoilijat sai myös Liikuntateko-palkinnon, koska seura nousi kalustovajan tuhopolton jälkeen vauhdilla takaisin huipulle.

Lupaavin tyttöurheilija oli uimari Anniina Ala-Seppälä, joka kertoi tähtäävänsä seuraavaksi SM-kisoihin.

Vuoden terveysliikuttaja oli Orimattilan iltarastit, jotka järjestävät Orimattilan Rastivarsat.

Vuoden nuori joukkue oli FC Reippaan A-juniorijoukkue.

Vuoden lasten liikuttaja oli Lasten Leikki ja Liikunta ry, jonka parissa sadat alle kymmenvuotiaat liikkuvat viikottain.

Kunnista Asikkala, Heinola, Lahti, Orimattila, Padasjoki ja Sysmä palkitsivat omat urheilutekonsa gaalassa.

Lähteet:
YLE Lahti

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Lahti

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä