Ulkomaat |

Venäjää patistetaan selvittämään Estemirovan murha

Ihmisoikeusaktivisti Natalja Estemirovan keskiviiikkoinen murha on tuomittu laajalti. Muun muassa YK, EU ja Yhdysvallat vaativat riippumatonta tutkimusta. Venäjällä ihmisoikeusaktivistit sanovat Tshetshenian ja Venäjän johtajien olevan vastuussa murhasta.

Natalia Estemirovan kuva kiinnitettiin kuolleiden toimittajien muistomerkille torstaina Groznyssä Tshetsheniassa. Paikalle oli jätetty myös paperilappu, jossa kysyttiin kuka kuolee seuraavaksi. Kuva: Kazbek Vakhajev / EPA

YK:n ihmisoikeuskomissaari Navi Pillay vaatii torstaina riippumatonta, perinpohjaista ja läpinäkyvää tutkimusta Estemirovan murhasta. Pillay toivottaa tervetulleeksi Venäjän presidentin Dmitri Medvedevin päätöksen määrätä tutkimus tapauksesta.

Pillay painottaa, että viranomaisten on tehtävä kaikkensa syyllisten saamiseksi oikeuden eteen. Hänen mukaansa Estemirovan murha osoittaa jälleen, että hallitusten on suojeltava paremmin ihmisoikeuksien puolustajia.

Sekä Venäjän että Tshetshenian johtajat ovat tuominneet murhan ja luvanneet selvittää syylliset. Venäjän varasisäministeri Arkadi Jedeljev sanoo murhatutkimuksen pääteoriana olevan, että murha liittyi Estemirovan työhön, uutistoimisto Interfax kertoo. Kuitenkin myös muita mahdollisuuksia tutkitaan.

Estemirova siepattiin keskiviikkona kotinsa ulkopuolella Venäjään kuuluvassa Tshetsheniassa. Hänen ruumiinsa löytyi myöhemmin samana päivänä naapuritasavallasta Ingushiasta. Estemirovaa oli ammuttu päähän ja rintaan.

Estemirova on kerännyt tietoja ihmisoikeusrikoksista Tshetsheniasta siitä asti, kun toinen Tshetshenian sota alkoi vuonna 1999.

Ihmisoikeusaktivistit syyttävät Tshetshenian ja Venäjän johtoa

Venäjällä ihmisoikeusaktivistit ovat syyttäneet Tshetshenian presidenttiä Ramzan Kadirovia sekä Venäjän johtoa vastuullisiksi murhaan. Heidän mukaansa tapaus osoittaa, että Venäjällä poliittisia murhia voi edelleen tehdä rankaisematta.

Moskovan Helsinki-ryhmän johtaja Ljudmila Aleksejeva sanoo, että murhasta ovat vastuussa sekä Kadirov että Venäjän pääministeri Vladimri Putin.

Estemirovan Memorial-järjestön johtaja Oleg Orlov sanoo, että Kadirov vihasi Estemirovaa ja piti häntä henkilökohtaisena vihollisenaan. Orlovin mukaan Kadirov on luonut Tshetsheniaan ilmapiriin, jossa ihmisiä siepataan päivittäin ja viedään salaisiin vankiloihin. Orlov ryöpyttää myös Venäjän korkeinta johtoa Tshetsheniaan syntyneestä ilmapiiristä, jossa rikoksista ei rangaista ja valtion edustajat syyllistyvät vakaviin rikoksiin.

Estemirovalle järjestettiin torstaina pienimuotoinen muistotilaisuus Tshetshenian pääkaupungissa Groznyissa. Hänet haudataan torstaina kotikyläänsä Ishkoi-Urtiin.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä