Venäjän mielestä Valko-Venäjän vaalit sujuivat hyvin
Venäjän ulkoministeriön mukaan Etyj syyllistyi politikointiin arvostellessaan vaalien rehtiyttä.
Valko-Venäjän sunnuntaiset parlamenttivaalit olivat Venäjän mielestä vapaat ja avoimet. Venäjän ulkoministeriö toteaa tiedotteessa vakuuttuneensa siitä, että Valko-Venäjän kansalaiset pystyivät vaaleissa tekemään tietoisen valinnan.
Ministeriö toteaa paikalla olleen vaalitarkkailijoita useista kansainvälisistä elimistä, muun muassa Venäjältä ja IVY-maista. Näiden tarkkailijoiden mukaan vaalit sujuivat vapaasti, avoimesti ja rauhallisesti. Lisäksi vaalien äänestysprosentti oli korkea.
Valko-Venäjän keskusvaalilautakunnan mukaan vaalien äänestysprosentti oli 74,2.
Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön Etyjin vaalitarkkailijoiden käsitys vaalien kulusta oli lähes päinvastainen. Etyjin mukaan vaalit eivät olleet vapaat eivätkä puolueettomat. Etyj myös arveli äänestysvilkkauden jääneen matalaksi.
Ensimmäistäkään opposition edustajaa ei valittu parlamenttiin.
Venäjän ulkoministeriön mielestä Etyj on syyllistynyt politikointiin lausunnossaan. Ministeriön mielestä tapaus todistaa jälleen kerran, että vaalitarkkailuun kaivataan yhtenäisiä sääntöjä.
Viime maaliskuussa Etyj arvosteli Venäjää presidentinvaalien järjestelyistä,
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Yhdysvaltain partioliike taipui: homoseksuaalit partiolaisiksi mutta eivät johtajiksi
Avoimesti homoseksuaalit nuoret saavat nyt osallistua partiolaisten toimintaan, mutta aikuiset homoseksuaalit eivät pääse partiojohtajiksi.
Jemen kiittää Obamaa Guantanamon vankien palautuksesta
Yhdysvallat katsoo Jemenin demokratisoituneen riittävästi, jotta sinne voidaan siirtää pidätettyjä.
Jalkapallon ottelumanipulaatiosta kovia vankeussyytteitä Unkarissa - osa otteluista Suomen liigacupissa
Syytetyt saattavat joutua 2 - 16 vuoden vankeuteen, jos heidät todetaan syyllisiksi. Syytettyinä on mm. entisiä ja nykyisiä pelaajia, tuomareita ja valmentajia.
Berlusconin seksioikeudenkäynnin syyttäjälle lähetettiin luoteja
Milanon pääsyyttäjän mukaan Berlusconin oikeudenkäynnin syyttäjän saamien uhkauskirjeiden määrä on lisääntynyt huomattavasti sen jälkeen, kun syyttäjä vaati entiselle pääministerille kuuden vuoden vankeutta.
Viides mellakkayö Tukholmassa - Autot paloivat Rinkebyssä
Poliisin mukaan Rinkebyssä on koolla poikkeuksellisen paljon ihmisiä. Älvsjössä on sytytetty poliisiasema ja Tenstassa koulu. Myös Södertäljessä on ollut rähinöitä.
Obama yrittää taas Guantanamon sulkemista
Guantanamon vankeja voidaan siirtää Jemeniin, Obama ilmoitti terrorismin vastaisia toimia linjanneessa puheessaan. Hän kajosi poikkeuksellisen laajasti myös maansa arvosteltuun lennokkiohjelmaan.
Lontoon surmassa lisää pidätyksiä - kahta epäillään osallisuudesta murhaan
Poliisin mukaan tutkinnassa on lukuisia johtolankoja. Sotilaan kimppuun hyökänneet miehet ovat edelleen sairaalassa.
Ecuadorin esikoissatelliitti törmäsi avaruusromuun
Pikkuruinen Pegasus sai siipeensä, kun Neuvostoliiton raketin jäänteet sattuivat samalle reitille.
Oikeus ei päästänyt Pussy Riotin jäsentä ehdonalaiseen
Oikeuden mukaan Aljohina on uhmakas eikä ole osoittanut katumusta. Aljohina aikoo valittaa tuomiosta.
Turkki lisäämässä rajoituksia alkoholin myynnille ja mainonnalle
Maallisen opposition mukaan hallitus yrittää ujuttaa islaminuskon sääntöjä niillekin, jotka eivät halua elää niiden mukaan.
