Venäjän Sosnovyi Borin reaktorin sulkemisella ei vaikutusta Suomeen
Venäjältä Suomeen tulevan sähkön määrä on pienentynyt huomattavasti jo viime vuoden lopusta lähtien, Fingridin kehityspäällikkö kertoo.
Venäjän Sosnovyi Borin reaktorin sulkemisella ei ole vaikutusta Suomen sähkönsaantiin, kertoo kantaverkkoyhtiö Fingridin kehityspäällikkö Jyrki Uusitalo.
- Sähköntuonti Suomeen on ollut hyvin vähäistä. Käytännössä merkitystä ei ole.
Uusitalon mukaan sähköntuonti Venäjältä Suomeen on vähentynyt merkittävästi jo viime vuoden lopusta lähtien. Tämä johtuu Venäjällä vientisähkölle asetetusta kapasiteettimaksusta.
- Se on ollut merkittävin syy siihen, että sähkön tuontimäärät ovat pienentyneet merkittävästi, Uusitalo sanoo.
Aiempina vuosina Suomessa käytetystä sähköstä toistakymmentä prosenttia on tullut Venäjältä.
Nimenomaan Sosnovyi Borin voimalasta Suomeen tulevan sähkön määrää on Uusitalon mukaan mahdotonta saada selville. Sähkö saapuu Suomeen Venäjän yhteisestä verkosta, jossa mukana on myös esimerkiksi vesi- ja kaasuvoimaa.
Venäjän ydinenergiayhtiö kertoi pari päivää sitten ajavansa alas yhden Sosnovi Borin ydinvoimalan reaktoreista. Pietarin lähellä sijaitsevassa voimalassa on kaikkiaan neljä reaktoria.
