Verkkoyhtiössä toivotaan siirtymäaikaa ennen nykyistä suurempia sähkökatkokorvauksia
Järvi-Suomen Energian toimitusjohtaja Arto Pajunen pitää ministeriön suunnitelmia sähkönjakelun varmistamiseksi kokonaisuudessaan kannatettavina. Korvaussummien kasvaminen vaikuttaisi verkon uudistamiseen.
Elinkeinoministeri Jyri Häkämies (kok.) tapasi sähkön jakeluyhtiöiden ja verkkoyhtiöiden edustajia loppuviikosta. Paikalla oli muun muassa Suur-Savon Sähkön verkkoyhtiön Järvi-Suomen Energian toimitusjohtaja Arto Pajunen. Pajusen mukaan keskustelu eteni hyvin.
- Tapaaminen sujui hyvässä hengessä. Lopputuloksesta eli siitä, että asiakkaat saisivat parempaa sähköä, niin siitä oli kaikilla yksimielisyys. Niin ministerillä kuin muilla paikallaolijoilla.
- Meidän tehtävä on toimittaa asiakkaalle sähköä ja kyllä tämä paketti kokonaisuudessaan tulee koitumaan asiakkaiden eduksi. Toki se nostaa hintoja, mutta kyllä tässä varmasti tulee vastinetta hinnan korotuksillekin.
Keinoista ollaan kuitenkin montaa mieltä. Sähköyhtiöitä patistetaan nopeampiin korjaustoimiin lakimuutoksella, joka nostaisi sähkökatkoista maksettavia korvauksia. Maksimikorvausmäärä nousisi 700 eurosta 2000 euroon.
- Tämä korvausten nosto on kahtaanlainen asia. Mikäli korvausten maksu kasvaa, niin se vähentää mahdollisuuksia verkon uudistamiseen. Pyysimme vielä ministeriä harkitsemaan tämän asian suhteen, sanoo Pajunen.
Toimitusjohtaja toivoo vähintäänkin siirtymäaikaa ennen nykyistä suurempia korvaussummia.
- Näitä verkkoja ehdittäisiin vielä korjata, ennen kuin otettaisiin käytäntöön tämä korkeampi sanktio.
Lakimuutoksen jälkeen korvauksiin tulee kaksi porrasta, 8 ja 12 päivää. Nykyisin korvaussumma ei kasva viiden päivän jälkeen.
Maakaapelointi helpottumassa
Toisaalta maantielain muuttaminen maakaapeloinnin helpottamiseksi otetaan ilolla vastaan
- Se on erittäin tervetullut asia. Tämä on juuri sitä, jota olemme tavoitelleet useamman vuoden ja erittäin hyvä, että ministeri tähän tarttui. Hänhän ilmoitti, että tiehallinnon kanssa olisi päästy jo yhteisymmärrykseenkin.
Sähkönjakelu ja sen varmuus on ollut esillä viime joulun jälkeisten katkojen takia. Tuolloin ongelmia oli Etelä-Savon lisäksi myös eteläisemmässä Suomessa.
- Tietysti ihan totuuden nimessä ei voi välttyä siltä ajatukselta, että tämä vasta nyt tuli ajankohtaseksi, kun se sattui vähän lähempänä pääkaupunkiseutua kuin aikaisemmin.
Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Savo
Talvivaara aukaisi silmät kultakaivoksen suhteen: "Ei tämä olekaan pelkkä työpaikka-juttu"
Rantasalmella Talvivaaran ympärillä vellonutta keskustelua on seurattu mielenkiinnolla, sillä aivan kirkonkylän kupeessa tutkitaan kultaesiintymää. Talvivaara on saanut huolen pintaan.
Varas vei seitsemän taulua Mikkelin kirjaston näyttelystä
Näyttelyn nimi oli Miltä elämä tuntuu. "No, tältähän se tuntuu, välillä ainakin" sanoo taiteilija Heidi Jahnsson.
Etelä-Savon järvien vedenpinnan korkeudet laskussa
Myös useissa kaivoissa vedenpintojen kerrotaan lähteneen jo laskusuuntaan.
Viljelypalstat täyttyvät vauhdilla - maahanmuuttajatkin ovat löytäneet tien kasvimaille
Palstaviljely on mielen ja kehon jumppaa. Viljelijälle oma vuokraviljelmä on paratiisi, jossa voi nauttia myös laiskottelusta.
Savonrannan yläkoulun lakkauttamissuunnitelma tyrmistyttää
Savonrannan aluejohtokunnan puheenjohtaja Hannu Karvinen (kesk.) ihmettelee, miksi yläkoulun lopettamisehdotus kaivettiin uudestaan pöydälle.
Kokoomuksen ja Keskustan kesäkokoukset samaan aikaan samassa paikassa
Eduskuntaryhmät kokoustavat kumpikin 22.8. Mikkelissä.Yhteistä ohjelmaa on luvassa, vaikka yhteinen paikka ja aika olivatkin sattumaa.
Mökkeilijät avasivat rahahanansa – rautakaupassa eletään nyt joulua
Lomautukset ja synkät talousuutiset ovat saaneet kuluttajat siirtämään hankintojaan. Myynnin uskotaan kuitenkin kasvavan jo tulevana syksynä.
Yhdeksän aitiota ja ravintolatilat uuden jäähallin vetonauloina
Mikkelin Kalevankankaan jäähalli luovutetaan käyttäjille toukokuun lopulla. Jukuriorganisaatio on hallin pääkäyttäjä, mutta käyttömahdollisuudet paranevat muidenkin lajien edustajilla.
Mikkelin ja Kymenlaakson ammattikorkeakoulujen yhdistymiselle asetettiin takaraja
Ammattikorkeakoulut yhdistyvät viimeistään vuoteen 2017 mennessä. Varsinaista yhdistymispäätöstä ei ole kuitenkaan vielä tehty.
Huorittelu ja mukilointi nuorten seurustelun arkipäivää
Jopa joka neljäs nuori kokee väkivaltaa parisuhteessaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.