Lappi |

Veroasiantuntija: Perintöverouudistus voi nostaa myös kiinteistöveroja

Lapin yliopiston veropolitiikan dosentin Kalle Määtän mukaan lahja- ja perintöverojen kiristämisellä voi olla vaikutuksia myös kiinteistöverotukseen.

Lapin yliopiston veropolitiikan dosentti Kalle Määttä.
Lapin yliopiston veropolitiikan dosentti Kalle Määttä. Kuva: Joensuun yliopiston viestintä

- Jos verotusarvoja neutraalisti sovelletaan yli verotusmuotojen, niin kiinteistöverotus on juuri se verotusmuoto, jossa näitä verotusarvoja tarkistettaisiin myös. Siinä liikuttaisiin näissä veret hyydyttävissä verotuksen korotuksissa. Samoin, jos meillä olisi vielä voimassa varallisuusvero, niin siellä tulisi vastaavanlainen tilanne eteen, Määttä sanoo.

Verohallitus nostaa omaisuusarvostushintoja, joiden perusteella lasketaan esimerkiksi omakotitalojen perintövero. Aamulehden mukaan asuinkäytössä olevien omakotitalojen arvostushinnat nousevat jopa 38–51 prosenttia. Päätös tulee voimaan vuoden 2010 alusta.

Veropolitiikan dosentti Kalle Määttä pitää verohallituksen päätöstä myös perustuslainhengen vastaisena.

- Verotusvalta kuuluu eduskunnalle. Tämä on niin sanottu legaliteetti, eli laillisuusperiaate. Ja tässä suhteessa olisi ymmärrettävää, että verohallituksen tapainen organisaatio tekisi pienimuotoisia, muutaman prosentin inflaatiotarkistuksia inflaation myötä. Näin tiukat korotukset, näin tiukalla aikataululla eivät ole perusteltuja perustuslain näkökulmasta, Määttä sanoo.

Kalle Määtän mukaan nyt olisi pikaisesti käytävä keskusteluja siitä, mitkä ovat verohallituksen toimivallan rajat.

- Jos asiaan ei nyt puututa, on se tietyllä tavalla ennakkopäätös siitä, että tehkää vastedeskin mitä lystäätte, Määttä tuhahtaa.

Lähteet:
YLE Lappi / Tapio Räihä

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Lappi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä