Lahti |

Verottaja ei pysy lipputrokareiden perässä

Rockyhtye U2:n ensi kesän Suomen konsertin liput myytiin loppuun myynnin alettua maanantaiaamupäivän aikana. Lippuja aamulla jonottaneet näkivät taas paikan päällä trokareita, jotka ostivat maksimimäärän lippuja. Röyhkeimmät kauppasivat lippujaan heti ilman jääneille, kun myyntitiskiltä ilmoitettiin lippujen loppuneen.

Kuva: YLE Etelä-Karjala

Netissä lippuja oli kaupan jo aiemmin myyntiin tulleesta fanikiintiöstä. Varsinkin internetin huutokaupoissa halutuista konserttilipuista pyydetään huimia summia. Irlantilaisyhtye U2 antoi faniklubille ja yritysmyyntiin joidenkin arvioiden mukaan jopa 10 tuhatta lippua, joista osa on päätynyt jälleenmyyntiin. monia kismittää, että lipputrokarit vetävät välistä, vaikka ideana on ollut helpottaa fanien pääsyä konsertteihin.

- Kovin monelle fanikerhon jäsenelle on tullut viimeviikkoisen lipunoston jälkeen ensi vuoden elokuulle "harmillinen, ylitsepääsemätön muu meno" ja joutuu myymään lippunsa nettihuutokaupassa, ironisoidaan verkkokeskusteluissa.

Lippuja myydään kalliimmalla eteenpäin jopa virallisissa myyntipisteissä, kun jonon loppupäässä on ihmisiä, jotka jäivät ilman lippua. Netissä homma on vielä avoimempaa, on selvää, ettei kaikille lipun myyjille ole voinut tulla "yllättäen tilanne, jossa joudun lippuni myymään" ja pyydetyt summat ovat huimia.

Konserttijärjestäjät ovat pyrkineet rajoittamaan trokausta rajaamalla yhdelle henkilölle myytävien lippujen määrää. U2-konserttiin sai ostaa 8 lippua.

Kiinnostaako trokareiden toiminta verottajaa? Onko keinoja valvoa sitä? Sisä-Suomen verotarkastusosaston toimistopäällikkö Mauri Manner:

- Aika vaikeata puuttuminen on. Riippuu kuinka suuressa määrässä kukin harjoittaa tai kuinka laajaa jälleenmyynti on. Systemaattisesti asiaa ei ole tutkittu, mutta tietovirrat lisääntyvät.

Lippuja myydään eteenpäin tapahtumapaikkojen ulkopuolella ja netissä. Verkkokauppaa verottaja pyrkii seuraamaan ja kehittää siihen välineitä, esimerkiksi huutonettiä seurataan satunnaisesti.

- Tällä hetkellä tai tähän mennessä se on satunnaista. Ilmiantojakin tulee, kertoo Manner.

Miten veroviranomainen sitten toimii, jos saa ilmiannon epäillystä trokarista?

- Ensin harkitaan millainen ilmianto on, vaikuttaako se todelliselta. Jos näyttää, että on aihetta, tutkitaan pankkitilit tai kysellään ostopuolelta. Voimme päästä lipputrokareihin kiinni myös, jos lippuja myyvä yritys ilmoittaa jonkun ostaneen poikkeuksellisen paljon lippuja.

Lähteet:
YLE Lahti

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Lahti

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä