Verso tuo kulttuurin lasten lähelle
Mikkelin kulttuurijohtaja Marita Kajander odottaa innolla yhteistyötä Lastenkulttuurikeskus Verson kanssa. Mikkeli teki päätöksen Versoon mukaanlähdöstä viime syksynä. Verkostomuotoinen Verso toimii nyt kahdeksalla paikkakunnalla.
Verso tekee yhteistyötä kaupunkien kulttuuritoimien, koulujen ja varhaiskasvatuksen kanssa. Alueiden taiteilijat ja taidekasvattajat halutaan toiminnan toteuttajiksi.
- Etelä-Savossa on hyvä maaperä Versolle. Haluamme, että lastenkulttuuri ja taidekasvatus ovat kaikkien lasten saatavilla. Verso vie lastenkulttuurin esityksinä ja työpajoina suoraan päiväkoteihin, kouluihin, perhepäivähoitoon ja myös suuremmalle yleisölle, kertoo Verson koordinaattori Mervi Riikonen.
Kahdeksan kunnan Verso
Verkostomuotoisen Lastenkulttuurikeskus Verson ovat perustaneet Varkauden, Pieksämäen, Leppävirran, Heinäveden ja Joroisten kunnat vuonna 2008. Tänä vuonna ne ovat saaneet seurakseen Rantasalmen, Juvan ja Mikkelin.
Verso toimii Soisalo-opiston yhteydessä ja sen kohderyhmään kuuluvat 0 -18-vuotiaat. Ensimmäisen kolmen vuoden aikana Verso on tavoittanut jo yli 30 000 lasta ja nuorta.
Verson toiminnan painopistealueina ovat leikki- ja toimintaympäristöjen kehittäminen, tarinallinen taidekasvatus ja nukketeatteri.
Mikkeli innolla mukana
- Eniten tässä viehättää verkostomuotoinen malli, jolla ei ole kiinteää toimipaikkaa tai tiloja missään. Myös kuntien välinen yhteistyö lapsen ja nuoren näkökulmasta kiehtoo, sanoo kulttuurijohtaja Marita Kajander.
Mikkelin kaupungilla on Versossa vahvan mukanaolijan rooli muiden kuntien rinnalla.
- Toimimme Versossa myös keskustelun ylläpitäjänä. Mikkelin kaupungin lastenkulttuuri on ollut ihan hyvällä mallilla jo aiemminkin, mutta Verso tuo lisämausteen ja sateenkaaren toiminnalle. Lähtökohtana on se, että Verso on tullut Mikkeliin jäädäkseen, kertoo Kajander.
Verso-viikko lastenkulttuuritapahtuma valloittaa Mikkelin kaupungin 19. helmikuuta alkaen.
Pitkällä tähtäimellä Verson tavoitteena on päästä mukaan valtakunnalliseen lastenkulttuuriverkostoon, Taikalamppuun.
Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Savo
Pettuleipää koululaisille Lustossa
Koululaisten leipä on tiukassa Metsämuseo Luston pettupajoissa. Jauhojen raaka-aine pitää irrottaa puusta ja jalostaa leivän jatkeeksi. Työvaiheita on monia ja monet niistä raskaita, kuten isojen pöllien kuoriminen ja käsikivillä jauhaminen.
Olavinlinnan keittiöremonttiin lisärahaa 300 000 euroa
Olavinlinnan kunnostustöihin on esitetty määrärahaa hallituksen lisäbudjettiesityksessä. Valtiovarainministeriön pohjaesitykseen lisättiin Olavinlinnan osalle 300 000 euroa, jolla korjataan keittiön asbestiongelmia.
ESEn kaukolämpö kävi kaupaksi edellisvuotta heikommin
Lämmin talvi näkyy yhtiön tuloksessa. ESE-konserni maksaa omistajalleen Mikkelin kaupungille vähän yli 4 miljoonaa euroa osinkoina ja lainan korkoina. Osingon osuus on lähes 2,9 miljoonaa.
“MPY:n rahat piti laittaa valokuituun”
Sulkavalainen yritysjohtaja ja hallitusammattilainen Kari Partanen on harmissaan, että alueellisten puhelinyhtiöiden rahat paloivat maailmalla maakunnallisen kuituverkon sijasta.
MPY:n johto sai sapiskaa omistajilta
Osuuskunnan luottamuslauseesta huolimatta yhtiö joutuu muuttamaan hallintorakennettaan. Osuuskunnalla ja osakeyhtiöllä tulee olemaan jatkossa eri hallitus.
Puumalassa laskettiin hintalappu kuntaliitosneuvotteluille
Laskennassa otettiin huomioon luottamushenkilöiden kulut. Matkakustannukset suurin menoerä.
Metsähaketta palaa entistä enemmän Etelä-Savossa
Ensiharvennusten pienpuuta palaa eniten. Kantojen osuus hakkeesta on 5 prosenttia.
Etelä-Savo kritisoi liikennepoliittista selontekoa
Itä-Suomen osuus kehittämishankkeiden rahoista on vain 1,5 prosenttia. Suomen maanteiden liikenteestä 12,5 % ajetaan Itä-Suomessa.
MPY:n johdolle selkeä luottamuslause osuuskuntakokouksessa
Ennätysvilkas osuuskuntakokous myönsi yhtiön hallitukselle ja toimivalle johdolle luottamuslauseen äänin 365 - 138. Jäsenen vaatimaa erityistilintarkastusta ei tehdä, mutta yhtiö laatii uuden omistajastrategian syksyyn mennessä.
MPY:n tappioita ruoditaan osuuskuntakokouksessa
Osuuskunnan jäsen vaatii erityistilintarkastusta ja hallituksen aseman selvittämistä. Taustalla on yhtiön historiallisen suuret tappiot, jotka syntyivät liiketoiminnan laajentumisesta.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.