Helsinki |

Vesan avaruusmatka maksaa reilut 150 000 euroa

Helsinkiläinen Vesa Heilala on toinen suomalainen, joka on varannut matkan avaruuteen. Tarkasta lähtöpäivästä ei vielä tietoa, vaikka matkan muhkea hinta on jo maksettu.

Heilala pääsee avaruuteen todennäköisesti ensi vuonna. Avaruusmatkan alukseen hän kuitenkin pääsee tutustumaan jo tällä viikolla. Mies suuntaa tiistaina Yhdysvaltoihin New Mexicoon, jossa yhtiön lentokenttä sijaitsee. Avaruusturistien

- Aluksessa ovat paikallaan ainakin lentäjien penkit, niitä tuskin pääsen kokeilemaan. Toivottavasti pääsen alukseen sisään, toivon, että siellä on ainakin simulaattori käytössä, Vesa Heilala miettii.

Tulevilla avaruusturisteille ei ole annettu mitään erikoisempia elämänohjeita. Kummempia testejäkään ei ole tehty, paitsi lompakon paksuudelle. Heilalan verkkosivujen mukaan avaruusmatkalle tulee hintaa 151 000 euroa.

- Ensimmäinen testi on pystyykö maksamaan kymmenen prosenttia matkan hinnasta. Toinen testi on, voiko maksaa kaiken.

Sarjakuvat ja Tähtien sota innoittajina

Heilala on haaveillut avaruuteen pääsemisestä lapsesta lähtien. Innoittajina ovat olleet Avaruusmatka -sarjakuvat ja Tähtien sota -filmit, jotka Heilala tuntee läpikotaisin.

Heilala ei ainakaan myönnä pelkäävänsä avaruusmatkaa, vaikka sukkulalennoilla on sattunut myös onnettomuuksia. Avaruusraketin laukaisussa jylläävät G-voimatkaan eivät juuri hätkäytä.

- Siinä lähtökiihdytyksessä G-voimia on noin neljä. Minulle on sanottu, että hurjimmissa tivolilaitteissa G-voimia on viisi.

Vesa Heilala on hankkinut avaruusmatkalleen myös yhteistyökumppaneita. Lisäksi mies yrittää kattaa matkakuluja kauppaamalla teepaitoja verkkokaupassa. Paitakauppa on käynyt kohtuudella. Heilalan aikoo tarjota paitojaan myös Richard Bransonille, joka omistaa avaruusmatkoja myyvän Virgin Galactic yhtiön.

- Tarkistin hänen luottotietonsa. Hänellä olisi varaa ostaa kymmenen miljoonaa minun paitaani ja hänelle jäisi silti muutama sata miljoonaa rahaa, Heilala kertoo.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Helsinki

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä