Vesiensuojelussa tehostamisen varaa
Hämeen vesistöjen suurimmat kuormittajat ovat yhä maatalous runsas haja- ja loma-asutus. Kansalaiset pääsevät vaikuttamaan vesienhoidon suunnitteluun Hämeen ELY-keskuksen käynnistämässä kuulemismenettelyssä.
Vesienhoidon tavoitteena on säilyttää jokien, järvien, rannikkovesien ja pohjavesien hyvä tila sekä parantaa vesien tilaa siellä, missä se on päässyt heikentymään. Vesienhoidon suunnittelu etenee kuuden vuoden jaksoissa ja nyt käynnistyy toinen suunnittelukierros.
Hämeessä keskeisin pinta- ja pohjavesien tilaan vaikuttava tekijä on maatalouden aiheuttama hajakuormitus. Vaikka esimerkiksi pelloilta valuvat ravinnemäärät ovat vähentyneet jo pidemmän aikaa, aiheuttaa maatalous edelleen merkittävimmän ravinnekuormituksen vesistöihin.
ELY-keskuksen mukaan viljelijöiden neuvonta ja suunnitteluapu ovat viime kädessä parhaita keinoja edistää maatalouden vesiensuojelutoimia. Maanviljelijät ovat mielellään mukana, kunhan talous ja byrokratia sen mahdollistavat. Ravinnehuuhtoumien ja vesistöihin kulkeutuvan kiintoaineen määrää vähentäisivät muun muassa peltojen talviaikaisen kasvipeitteisyyden lisääminen, maan rakenteen ja kasvukunnon parantaminen sekä ravinteiden tehokas käyttö.
Pohjavesien suojelussa erityisen tärkeää on sovittaa yhteen vedenhankinnan turvaaminen ja pohjavesialueiden maankäyttö.
Suunnitteluun voi vaikuttaa loppuvuoden ajan
Kuuleminen vesienhoidosta on käynnissä 15.6.–17.12.2012. Tänä aikana kansalaisilla, viranomaisilla, järjestöillä ja yrityksillä on mahdollisuus vaikuttaa siihen, mihin asioihin vesienhoidossa kaudella 2016–2021 panostetaan.
Kuulemisaineistona on tarkistettavan vesienhoitosuunnitelman työohjelma, aikataulu ja keskeiset kysymykset. Kanta-Hämeen ja Päijät-Hämeen vesistöjä tarkastellaan Kymijoen–Suomenlahden vesienhoitoalueen ja Kokemäenjoen–Saaristomeren–Selkämeren vesienhoitoalueen kuulemisasiakirjoissa.
Tuoreimmat aiheesta: Häme
Tyhjillään ollut omakotitalo paloi Hämeenlinnassa
Asumaton omakotitalo on palanut Hämeenlinnassa.
Langaton opas tekee Hattulan Lepaasta älypuiston
Hattulassa Lepaan opistoalueella vieraileva voi avata älypuhelimellaan paikallisen verkon, josta löytyy tarinoita ja tietoa historiallisesti rikkaasta Lepaan alueesta. Vain taivas on rajana, uhkuvat sovelluksen kehittäjät tulevaisuuden mahdollisuuksia.
Valtion liikenneviranomaisten tempoilu aiheutti Hämeenlinnan joukkoliikenteen kiistat
Epäonnistuneesta kilpailutuksesta ovat harmissaan palvelun ostaja eli Hämeenlinnan kaupunki. Myös palveluja tarjoavat bussiyhtiöt ovat keskenään riidoissa.
Hattula haluaa eroon kunnanvirastosta ja Hurttalan koulusta
Tyhjäksi jäävälle kunnanvirastolle ja lähes kahden sadan oppilaan Hurttalan koululle haetaan uusiokäyttöä Hattulassa. Kunta teetättää ulkopuolisella asiantuntijalla arviot ja esitykset ongelmakiinteistöjen tilasta ja kehittymismahdollisuuksista.
Tarkastuslautakunta penää kaupungilta kestäviä säästötoimia
Hämeenlinnan tarkastuslautakunta antaa moitteita kaupungin päättäjille. Talouden tasapainotus ja toimenpideohjelma eivät ole tarkastuslautakunnan mukaan toteutuneet aiempien päätösten mukaisesti viime vuonna.
Huumekoirien SM-kisoissa haukutaan takavarikoituja heroiinipusseja
Rikosseuraamuslaitoksen virkakoirat taistelevat parhaillaan Suomen mestaruuksista Hattulassa, missä Parolannummen maastoon on rakennettu huumekoirien kisanäyttämö. Kilpailussa on mukana kaikkiaan 21 koiraa, joista valtaosa eli 17 on vankiloissa työskenteleviä huumekoiria. Kilpailuun osallistuu myös poliisin, puolustusvoimien ja rajavartiolaitoksen palveluksessa olevia huumekoiria.
Keskustele: Luotatko nuorisotakuuseen?
Nuorisotakuun pitäisi järjestää nuorille työttömille töitä, opiskelupaikka tai työpajamahdollisuus. Erilaisia ongelmia on kuitenkin ilmennyt. Luotatko tähän järjestelmään?
Linnanniemen museoista halutaan enemmän irti
Hämeenlinnan Linnanniemen alueelle halutaan nykyistä enemmän matkailijoita. Tästä syystä Museovirasto, Museo Militaria ja Hämeenlinnan kaupunki ovat palkanneet Linnanniemen museoille vuodeksi aluevastaavan eli projektipäällikön. Tehtävään valitun Antti Vihisen tavoitteena on lisätä museoalueen vetovoimaisuutta.
Talousvaikeuksissa painiva Vanajaveden Opisto tiivistää tilojaan ja karsii tuntejaan
Talousvaikeuksissa painiva Vanajaveden Opisto joutuu vähentämään syksyllä kurssien tuntimäärää. Myös kurssimaksu nousee syksyllä ja tiloja joudutaan tiivistämään.
Sairaanhoitopiiri pusertaa jonojaan kuriin
Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiri uskoo saavansa jononsa lain vaatimalle tasolle kesäkuun loppuun mennessä. Jonojen purkamiseen jouduttiin, kun Valvira määräsi sairaanhoitopiirille puolen miljoonan euron uhkasakon.
