Ulkomaat |

Vesiyhtiön virhe myrkytti yli 70 ihmistä Georgiassa

Kloorivuoto on vienyt kymmeniä ihmisiä sairaalaan Georgiassa. Poliisi on pidättänyt vesiyhtiön johtajan, jota epäillään vaarallisten aineiden varomattomasta käsittelystä.

Kaikkiaan 73 ihmistä on viety sairaalahoitoon Georgian Tbilisin lähiössä sattuneen kloorivuodon takia.

Vuodon arvioidaan sattuneen tiistaina puolenyön aikaan. Sen epäillään johtuvan vesiyhtiön kloorisäiliön epäkunnossa olevasta hanasta.

- Olemme saaneet tapahtumapaikan puhdistuksen päätökseen, ja alue on nyt turvallinen, Georgian ympäristöministeri Giorgi Khachidze vakuutti Georgian televisiolle keskiviikkona.

Paikalla olleet ovat kertoneet georgialaismedialle, että ihmiset olivat paniikissa, ja ilmassa leijui vahva kloorin haju.

Poliisi on pidättänyt Crystal-vesiyhtiön johtajan, jota epäillään vaarallisten aineiden varomattomasta käsittelystä. Uutistoimisto AFP:n tietojen mukaan häntä voi odottaa 3-5 vuoden vankeustuomio.

Uhrien joukossa on seitsemän lasta ja raskaana olevana nainen. Terveysministeriön arvion mukaan suurin osa uhreista pääsee kotiin sairaalasta jo keskiviikon aikana. Joukossa on kuitenkin yksi, jonka tilaa kuvaillaan vakavaksi.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä