Vihapuheiden suitsimiseen etsitään uusia keinoja
Lakimuutoksen myötä rasistista sisältöä esillä pitävä keskustelupalsta voi olla osavastuussa rasistisesta rikoksesta.
Norjan joukkomurhaaja levitti vihan ideologiaansa netin välityksellä ja monilla keskustelupalstoilla törmääkin nykyään rasistiseen tai vihapuhetta sisältävään tekstiin. Monia mietityttää, kuka kirjavasta sisällöstä on vastuussa.
Nettikeskustelut eivät ole marginaalinen tekijä, sillä esimerkiksi pelkästään yhden suomalaisen nettipalstan yhtä maahanmuuttoaiheista keskustelujonoa on luettu parin viime vuoden aikana lähes neljä miljoonaa kertaa.
Painetuissa lehdissä vastuu sisällöstä on päätoimittajalla, mutta netin keskustelupalstoilla pääsääntöisesti kirjoittajilla itsellään. Moni on vaatinut alalle tiukempaa sääntelyä ja uusia tehokkaampia keinoja estää vihapuheen leviäminen.
Ylen Ykkösaamun haastattelussa ulkoministeri Erkki Tuomioja vaati nettikirjoitajia tulemaan esiin nimimerkkien takaa.
- Painetussa sanassa tällainen vastuunkanto päätoimittajalla on aika selvä, mutta nettimaailmassa tätä ei lainkaan samalla tavalla oteta vakavasti. Mielestäni sielläkin tulisi olla sellainen pääsääntö, että ihmiset esiintyvät omalla nimellään. Se jo hillitsee merkittävästi tällaista vihapuhetta.
Tuomiojan mukaan nimimerkkien käyttö voi olla joissain tilanteissa suotavaa, mutta silloin keskustelupalstan ylläpitäjän on tiedettävä, kuka nimimerkin takaa löytyy.
Julkisen sanan neuvosto laatii parhaillaan uusia suosituksia, jotka sivuavat myös nettikeskusteluja.
- Näissä journalistin ohjeen liitteeksi luonnostelluissa itsesääntelyperiaatteissa suositellaan, että kun toimituksen tietoon tulee, että keskustelupalstalla on ihmisarvoa tai yksityisyyden suojaa loukkaavaa sisältöä, niin ne tulee sieltä poistaa viipymättä, kertoo JSN:n lakiasiantuntija Johanna Töyrylä.
Ohjeluonnoksessa todetaan myös, että lapsille ja nuorille suunnattuja palstoja tulisi valvoa erityisen huolellisesti.
Nimimerkkien poistamista JSN ei esitä. Töyrylän mukaan se saattaisi rajoittaa sananvapautta.
- Se on kuitenkin vain murto-osa se rasistinen kirjoittelu ja vihakirjoittelu. Siellä on paljon muuta mielekästä sisältöä, joka tarpeettomasti rajoittuisi, jos edellytettäisiin että jokainen kirjoittaisi omalla nimellään.
Myös monet nettikeskustelijat arvostavat juuri nimettömyyttä ja sisällön kirjavuutta, joka syntyy siitä, ettei kirjoituksia suodateta ja editoida.
Kesäkuun alussa on tullut myös voimaan uusi laki, joka koskee rasistisia sisältöjä ja vihakirjoituksia. Sen mukaan keskustelupalstan ylläpitäjä, joka tietoisesti pitää esillä ja yleisön saatavilla rasistista materiaalia, voi olla osallisena vastuussa myös rasistisesta rikoksesta.
Töyrylän mukaan vastuukysymykset eivät silti ole vieläkään kovin selvät.
- Tämä koskee vain näitä rasistisia sisältöjä. Muiden lainvastaisten sisältöjen suhteen tilanne on vielä jonkin verran avoin. Ylläpitäjän vastuu näiden muiden sisältöjen suhteen ja velvollisuus valvoa niitä on lainsäädännön kannalta hyvin epäselvä.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Hyvinkään ampuja ihaili Saksan armeijaa ja sotapelejä
Facebook-suosikkeja: Airsoft-taistelupeli, armeijan varustekauppa ja muumit.
Katainen: Eutanasiasta käytävä vakava keskustelu
Pääministeri ei ota kantaan eutanasian puolesta tai vastaan. Hän ei pidä eutanasiaa puoluepoliittisena kysymyksenä eikä suostu tekemään asiasta esimerkiksi kokoomukselle puoluekannanottoa.
Kauppojen ovet pääosin säpissä helluntaina
Etelä-Karjalassa ja Kymenlaaksossa kaupat saavat olla auki poikkeusluvalla. Myös pienet päivittäistavarakaupat saavat pitää ovensa auki.
Hyvinkään ampujan motiivi yhä pimennossa
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat tänään koko päivän. Jutun tutkinnanjohtajan mukaan vangitsemisoikeuskäynti on todennäköisesti tiistaina.
Nuoret etsivät epätoivoisesti selitystä: "Miksi?"
Eteenpäin pääseminen vaatii syyn löytämisen. Nuoret haluavat kriisichatissa myös käytännön ohjeita, miten uhkatilanteessa toimitaan.
Hyvinkäällä kahden päivän suruliputus ampumistapauksen vuoksi
Hyvinkään kouluissa vietetään maanantaiaamuna hiljainen hetki. Kaupungintaloon avataan surukirja.
Teuraspuukon kylkiäisenä tuli sotalapsi
Lappu kaulaan, linja-autoon ja kohti tuntematonta. Kokkolalaisen Soini Kosken evakkotaival alkoi kuten niin monen muunkin suomalaisen sotalapsen. Ruotsissa käteen tarttui tuntematon nainen. Se oli Soinin mukaan hänen elämänsä lottovoitto.
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat
Lähiaikoina poliisin on tarkoitus kutsua kuultaviksi myös ne paikallaolleet, joita ei vielä ole tavoitettu. Tähänastisten kuulustelujen perusteella ampumisten takana ei ole kiinniotetun epäillyn lisäksi muita, kertoo jutun tutkinnanjohtaja.
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.