yle.fi


Olet tässä

Lars Von Trierin Antikristus hämmensi Cannesissa

julkaistu 18.5.2009 klo 16:39, päivitetty 18.5.2009 klo 17:01

Näyttelijät Willem Dafoe ja Charlotte Gainsbourg olivat yhtä hymyä ohjaaja Lars von Trierin ympärillä maanantaina.

Kuva: Christophe Karaba / EPA

Tanskalaisohjaaja Lars Von Trierin uusi elokuva Antichrist on saanut tyrmäävän vastaanoton Cannesin elokuvajuhlilla. Elokuva-alan ammattilaisista ja lehdistöstä koostunut yleisö reagoi leffaan poikkeuksellisen voimakkaasti.

Lars Von Trierin Antikristus nostatti salissa pilkkahuutoja ja voimakkaita buuaksia. Eräs amerikkalaiskriitikko piti elokuvan rajuja kohtauksia loukkaavina, ja ihmetteli miksi se on kelpuutettu kilpasarjaan 20 leffan joukkoon.

Von Trierin kauhuelokuva kertoo lapsensa menettäneestä pariskunnasta, joka lähtee toipumaan surusta erämaamökkiin. Asiat kuitenkin mutkistuvat entisestään, kun nainen alkaa kokea aistiharhoja.

53-vuotias Von Trier pitää Antikristusta tärkeimpänä elokuvanaan. Ohjaajan mukaan leffan teko on ollut parasta terapiaa, kun hän kamppaili eroon masennuksesta pari vuotta sitten.

Tanskalaisohjaaja Von Trierin Dancer in the Dark voitti Cannesin elokuvajuhlien pääpalkinnon vuonna 2000.

Reuters

Jatka tästä