Viinivaarahankkeesta aiotaan valittaa
Maanomistajat aikovat viedä valitukset Oulun Viinivaaran pohjavesihankkeesta niin pitkälle oikeusasteissa kuin mahdollista. Oulun Vesi on varautunut käräjöintiin.
Paikalliset maanomistajat aikovat valittaa Oulun Viinivaaran pohjavesihankkeesta kaikkiin mahdollisiin oikeusasteisiin. Lausuntoaika Viinivaaran ympäristövaikutusten arvioinnista päättyy keskiviikkona 5. elokuuta.
Oulun kaupungin tavoitteena on, että Oulun ja Pudasjärven rajan lähellä sijaitsevan Viinivaaran pohjavettä voitaisiin johtaa Oulun juomavedeksi viimeistään 6 - 7 vuoden kuluttua.
Pohjaveden käyttöä Oulun talousvetenä on selvitetty jo 1980-luvulta lähtien. Ensimmäistä vedenottosuunnitelmaa jouduttiin pienentämään. Nykyinen, pienempi, runsaan 30 000 kuution vuorokausimäärä ei ympäristökeskuksen mukaan aiheuttaisi merkittäviä ongelmia.
Vesi voi jäädä haavekuviksi
Viinivaarasta pulppuava vesi voi kuitenkin jäädä oululaisten haaveeksi, sillä alueen maanomistajat ovat toista mieltä.
- Järven pinta laskee 2,5 metriä. Kalastushan loppuu täysin. Siinä on hyvää arvokalaa nykyään. Porotaloudelle se on vakava juttu. Suot kuivuvat ja kesälaitumet loppuvat silloin, pudasjärvinen Heimo Heikkinen selostaa.
Paikalliset asukkaat aikovat valittaa korkeimpiin oikeusasteisiin saakka. Heimo Heikkinen painottaa, että Oulun pohjavesihankkeesta pitäisi luopua täysin
Vaikutuksia latvavesiin
Oulun Vesi myöntää, että pohjaveden otto vaikuttaisi muun muassa Nuorittajoen latvoilla vesimäärään.
- Kiistatta niissä kaikissa lähimmissä pienissä latvapuroissa ja pienemmissä vesistöissä vaikutuksia tulee olemaan, johtaja Jouni Lähdemäki Oulun Vedestä kertoo.
Oulun Veden tavoitteena on toteuttaa Viinivaarasta noin 70 kilometrin pituinen siirtovesijohto nykyiselle Oulun Hintan vesilaitokselle siten, että pohjavettä saataisiin Oulun talousvedeksi viimeistään kuuden seitsemän vuoden kuluttua.
Oulu valmis oikeustaistoon
Johtaja Jouni Lähdemäki kertoo, että Oulun Vesi on varautunut käymään kaikki oikeusasteet läpi. Viinivaara on niin laaja hanke. Lähdemäen mukaan vastaikkain ovat yksityinen ja laajemmin kaupungin etu.
- Me tietysti vastuullisena vesilaitoksena pyrimme hankkimaan oululaisille korkeatasoista pohjavettä. Silloin tietysti tällainen hanke sen mahdollistaa, ja käyttäjiä on sitten 140 000 asukasta, Jouni Lähdemäki sanoo.
Tuoreimmat aiheesta: Oulu
Oululaisravintolassa ammuttiin - ase kateissa
Mies ampui toista meistä takamukseen aamuyöstä Oulun keskustan ravintolan edustalla. Tekijä saatiin kiinni lähistöltä.
Riihisäätiön ex-puheenjohtajalle ehdotonta vankeutta
Korkein oikeus tuomitsi Riihisäätiön entiselle puheenjohtajalle Toivo Kanniselle kahden vuoden ja kymmenen kuukauden tuomion 12 törkeästä avustuspetoksesta ja 17 törkeästä kavalluksesta.
Vanhoillislestadiolaiset puolustavat rippisalaisuuttaan
SRK:n pääsihteeri Tuomas Hänninen ei pidä rippisalaisuuden murtamista tarpeellisena. Hän myönsi torstaina Ylen A-talk-ohjelmassa, että virheitä on tehty ja muistutti että rippi-isän on kannettava vastuunsa mahdollisissa rikosasioissa, kuten hyväksikäyttötapauksissa.
Kaksi loukkaantui ohituskolarissa Haapajärvellä
Kuljettaja ja matkustaja loukkaantuivat kolarissa Haapajärvellä. Onnettomuuden jälkipuinnissa käytettiin korpilakia. Kolarissa olleessa traktorissa ei ollut toimivia valoja ja ohittaneen auton vero oli maksamatta.
Yksi kuoli rivitalopalossa Siikajoella
Poliisi tutkii tulipalon syttymissyytä.
Ympäristöministeriö tiukentaa virkavapauksiaan
Ministeriö ei aio jatkossa puoltaa esimerkiksi kaivosyhtiöihin töihin haluavien virkamiesten virkavapauksia. Kansliapäällikkö Hannele Pokan mukaan linjaus tehtiin, koska liikehdintä koettelee kansalaisten luottamusta.
Kannabiskauppa rehottaa Raahessa
Kannabiksen kasvatus on rajussa nousussa Raahen seudulla. Poliisi on tutkinut alkuvuoden aikana lähes yhtä paljon huumausainerikoksia kuin viime vuonna yhteensä.
Varkausvyyhti käräjille - taustalla kymmeniä omaisuusrikoksia
Kaksi miestä on vastaamassa käräjillä syytteisiin useista rikoksista. Miesten kontolla on muun muassa Paavolan kirkkohopeiden varastaminen. Juttukokonaisuutta puidaan Ylivieska-Raahen käräjäoikeudessa useita päiviä.
Kulttuurimatkailu kaipaa lisää näkyvyyttä
Kulttuurin matkailullinen tuotteistaminen ei kiinnosta pohjoispohjalaisia yrittäjiä. Esimerkiksi Kainuussa ja Lapissa ollaan asiassa paljon aktiivisempia.
Oululaislasten lounaat liian suolaisia
Keittiöiden on syytä kiinnittää huomiota lapsille tarjoiltavien ruokien suolapitoisuuksiin. Valtaosassa Oulun kouluja ja päiväkoteja tarjotaan liian suolaisia lounaita.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.