Viranomaiset eri linjoilla yläsavolaisten kutinan syystä
Ylä-Savon Soten mukaan iho-oireet voivat johtua Talvivaaran päästöistä. Kainuun ELY-keskus epäilee syypääksi sinilevää.
Yläsavolaisia neuvotaan edelleen käyttämään pesuvetenä jotain muuta kuin Talvivaaran kaivoksen alapuolisia vesiä.
Ylä-Savon Soten ympäristöterveyslautakunta antoi reilu kuukausi sitten suosituksen olla käyttämättä järvivettä sauna- tai pesuvetenä. Suositus koskee koko Talvivaaran alapuolista vesireittiä Laakajärvestä Lapinlahden rajalle.
Taustalla olivat asukkaiden ilmoittamat iho-oireet. Ympäristöjohtaja Martti Vetelin mukaan sellaisia uusia tutkimustuloksia ei ole tullut, joiden perusteella veden turvallisuudesta voitaisiin olla varma.
- Jos vedenlaatu paranee oleellisesti, suositus voidaan purkaa. Painottaisin kuitenkin sitä, että on vaikeaa ennustaa Talvivaaran jätevesien laatua, koska vaikutukset tulevat pulsseissa, Veteli sanoo.
Kainuun ELY-keskuksen suunnittelija Reima Leinonen puolestaan epäilee iho-oireiden johtuvan mieluummin sinilevästä kuin kaivoksesta. Leinosen mukaan viime päivinä otetut levänäytteet ovat olleet puhtaita, mutta esimerkiksi Kivijärvessä on havaittu aiemmin sinilevää, joka aiheuttaa kutinaa.
- Tutkimuksissa ei ole tullut ilmi mitään, mikä näyttäisi iho-oireiden tulleen Talvivaaran päästöjen vuoksi, Leinonen kertoo.
Ympäristöjohtaja Martti Vetelin mukaan Pohjois-Savon puolella Nilsiän reitillä ei kuitenkaan ole ollut sinilevää.
Tuoreimmat aiheesta: Savo
Talvivaaran rautavesivuodon todistaja: Ikävä totuus on, että valvonta on kansalaisten varassa
Yksityishenkilöt raportoivat Talvivaaran tuoreimmasta ympäristöongelmasta kaivosyhtiötä nopeammin.
ELY hyväksyi Talvivaaran juoksutukset ehdollisena
Yhtiö saa juoksuttaa jätevesiä ulos niin, ettei Kortelammen padon ja avolouhoksen vesipinta nouse. Lisäksi kipsisakka-altaiden vedenpinnan alentamista on jatkettava.
Kansanedustaja Erkki Virtanen tahtoo EU-parlamenttiin
Vasemmistoliiton Erkki Virtanen tahtoo kiinnittää europarlamentissa huomiota Euroopan sosiaaliseen tilaan. Vasemmistoliitto lähtee seuraaviin eurovaaleihin kovilla nimillä.
Talvivaara haluaa eroon 9 miljoonasta kuutiosta jätevettä
Talvivaaran kaivos haluaa laskea jätevesiä ulos huomattavasti aiempaa arviota enemmän. Yhtiö on aiemmin kertonut haluavansa eroon kevään aikana noin neljästä miljoonasta kuutiometristä liikavesiä. Sulfaattikuormitus nousisi lähivesissä yli 32 miljoonaan kiloon.
Festivaalijärjestäjä: Kotimainen tähtiartisti vaatii yhä kovemman keikkapalkkion
Kohonneet artistikulut tuovat järjestäjille painetta lipunhintojen nostoon. Kuopiolainen festivaalijärjestäjä kertoo, että lipputuloilla pitää kattaa paljon muutakin kuin yhtyeiden palkkiot.
Mökkeilijät avasivat rahahanansa – rautakaupassa eletään nyt joulua
Lomautukset ja synkät talousuutiset ovat saaneet kuluttajat siirtämään hankintojaan. Myynnin uskotaan kuitenkin kasvavan jo tulevana syksynä.
Lakimuutos uhkaa nostaa venepaikkojen hintoja
Eduskunnassa valmisteilla oleva kuntalain muutos saattaa kieltää kunnalliset satamalaitokset ja satamien toiminnan kuntien omistamina liikelaitoksina. Osakeyhtiöihin siirryttäessä on odotettavissa etenkin pienvenepaikkojen hinnannousua.
Jätepenkka roihahti Riikinnevan kaatopaikalla
Palo saatiin sammumaan nopeasti eikä tuli ehtinyt levitä laajalle alueelle.
60-luvulla koulukotiin lähdettiin poliisiautossa
Väkivaltaa, eristämistä, matkoja koulukotiin poliisiautossa. Koulukotien arki saattoi 1950- ja 60-luvuilla olla todella karua. Itä Suomen yliopiston lehtori Vesa Puuronen työstää kirjaa koulukotiin sijoitettujen tarinoista.
Lähes kaikki mepit haluavat jatkaa
Nykyisistä europarlamentaarikoista vain Satu Hassi (vihr.) ja Riikka Pakarinen (kesk.) eivät aio olla käytettävissä vuoden kuluttua pidettävissä eurovaaleissa. Pakarinen harkitsee ehdokkuutta eduskuntavaaleissa.
