Virolaisrakentajat: Työnantaja sanoi hoitavansa verokortin
Rakennusliiton mukaan rakennustyömailla käytetään räikeästi hyväksi pimeää työvoimaa. YLE Uutiset oli mukana tarkastuskäynnillä, kun liiton Uudenmaan toimitsijat löysivät ilman verokorttia työskenteleviä virolaisia.
Pääkaupunkiseudulla sijaitsevan kohdetyömaan noin 30 työntekijästä lähes puolet on virolaisia. Liitto on saanut vihiä, etteivät kaikki asiat ole kunnossa, joten toimitsijat ovat tulleet tarkastamaan työehtosopimusasiat.
Vastaava mestari ei suoranaisesti ilahdu vieraista, mutta on yhteistyöhaluinen. Hän kertoo, että työn tilaaja, yksi alueen kaupungeista, on kieltänyt aliurakoiden jatkoketjuttamisen. Toimiston seinällä on kaavio, josta käyvät ilmi aliurakoitsijat ja työntekijöiden nimet.
Kaikki näyttää siis melko hyvältä, sillä tilaajavastuulaki velvoittaa pääurakoitsijaa selvittämään aliurakointiketjun ensimmäisen lenkin taustat. Ja täällähän aliurakoita ei ole sen pidemmälle ketjutettu, joten taustojen pitäisi olla kunnossa. Mestari ei pane hanttiin, kun kysymme suostumusta tehdä käynnistä juttua ja lähestyä työmiehiä.
Palkat maksamatta
Työmaalla tulee vastaan virolaisia työmiehiä, jotka ovat jääneet vaille palkkasaataviaan ja suostuvat kenties juuri siksi kertomaan liitolle tilanteestaan. Toimittajakin saa seurata keskustelua sivusta ja esittää kysymyksiä, mutta varsinaista haastattelua he eivät halua antaa. Yleensä ulkomaalaiset työntekijät eivät puhu kohtaamistaan ongelmista, jos palkka - pienikin - maksetaan.
- Siinä vaiheessa kun palkat ovat jääneet saamatta ja alkaa olla leipä loppu, sitten kielenkannat aukeavat, toteaa aluetoimitsija Jari Lindqvist.
Virolaismiehet kertovat työskennelleensä Suomessa kymmentuntisia päiviä yli vuoden ajan. Työnantajia on ollut kaksi, ensin virolainen ja nyt suomalainen. Kummatkin ovat laiminlyöneet palkanmaksun.
Suullinen sopimus urakkapalkasta
Kirjallisia työsopimuksia ei ole, oli kuulemma sovittu urakkapalkasta. Työnantaja oli miesten mukaan luvannut hoitaa verokorttiasiat, joten itse he eivät olleet sellaista verottajalta pyytäneet.
- Pojat eivät tienneet työehtosopimusta, eivät ole ikinä saaneet tilinauhoja, palkan suuruutta eivät tiedä, ei tuntipalkkaa, ei kuukausipalkkaa. Mistään sitä ei pysty tarkastamaan. Asunto on kuulemma isännän, vuokraa ei makseta, Lindqvist summaa tarkastuskäynnin saldoa.
Toimitsijat jättävät työnantajalle tiedustelun ulkomaalaisten työntekijöiden työehdoista. Lindqvist uskoo, että käynnin jälkeen miehet saavat palkkansa, koska pääurakoitsija on työnantajaliitto Rakennusteollisuuden jäsenyritys. Työntekijöiden kannalta tarinan loppu ei siinäkään tapauksessa todennäköisesti ole erityisen onnellinen.
- Lopputulema tässä on varmaan se, että kavereiden palkka oikaistaan ja työsuhde päättyy siihen.
Virolaisten ilmeet ovat vakavat, kun liiton toimitsijat selittävät heille, että verokortti olisi pitänyt toimittaa itse työnantajalle. Nyt heille saattaa langeta maksettavaksi takautuvasti tuhansien eurojen verot.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Hätätiedote Hyvinkään alueelle
Itä-Uudenmaan poliisi tiedottaa
Hyvinkäällä ammuttiin - yksi kuollut, 10 loukkaantunut
Hyvinkäällä on ammuskeltu perjantain ja lauantain vastaisena yönä kello 2. Ainakin yksi nainen on kuollut ja useita ihmisiä on loukkaantunut vakavasti, kertoo Itä-Uudenmaan poliisi. Osa loukkaantuneista on hengenvaarassa.
Varsinais-Suomen hätäkeskus tiedottaa
Ruskolla Vahdon Kirkkotiellä palaa rivitalo, josta aiheutuu runsasta savua. Alueen lähistöllä olevia asukkaita pyydetään sulkemaan ikkunat ja ilmanvaihto.
Rivitalo paloi Ruskolla
Huoneistopalo levisi rivitalon kaikkiin asuntoihin. Yksi ihminen on toimitettu häkämyrkytyksen takia sairaalaan.
Kaksi kuoli tulipalossa Kuopiossa
Tulipalossa kuolleet ovat ehkä talossa asunut pariskunta.
Nuoret miehet ottavat turhia riskejä vesillä
Parikymppiset miehet veneilevät ja uivat alkoholin vaikutuksen alaisena selvästi ikäisiään naisia enemmän. Myös pelastusliivien käytössä on suuria eroja sukupuolten välillä. Tutkijat ja asiantuntijat epäilevät, että taustalla on miehinen machokulttuuri.
Arviomätkyt uhkaavat yhä veronkiertäjiä
Esimerkiksi verovuonna 2010 veroja määrättiin arvioimalla yli 12 000 verovelvolliselle. Yleisimmin arvioverotus liittyy yritystoimintaan.
Älypakkaus neuvoo ja tarkkailee
Maitopurkit ja lääkepakkaukset voivat kohta olla media muiden joukossa. Pakkauksiin lisättävät sirut ja koodit antavat lisätietoa ja opastavat, mutta voivat myös kerätä tietoa tuotteen ostajasta.
Oulun ravintola-ampujalla ehkä Diablos-yhteys - useita kotietsintöjä
Oululaisen ravintola Tivolin lähistöllä varhain perjantaiaamuna ammuskelleella epäillään olevan yhteyksiä moottoripyöräjengi Diablosiin. Poliisi teki perjantaina lukuisia kotietsintöjä, joiden tuloksena takavarikoitiin ampumatarvikkeita.
Videoyhteys pitää hoitajan aina tavoitettavissa
Videoyhteys voi korvata tai siirtää vanhusten kotihoidon käyntejä. Parhaillaan testivaiheessa oleva virtuaalihoito-palvelu otetaan Helsingin kaupungin kotihoidossa laajempaan käyttöön ensi vuoden alussa.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.