ViU tavoittelee mitalipeleihin kotikentällään - JoMa Hyvinkäällä
Superpesiksessä pelataan tiistaina jännittävä kierros. Paikkaa mitalipeleihin tarjotaan Viinijärven Urheilijoille ja Joensuun Mailalle. Kiteen Pallon kausi on puolestaan katkolla.
Superpesiksen illan kierroksella on ratkaisun makua maakunnan joukkueille. Välieräpaikka on tarjolla sekä Viinijärven Urheiljoille että Joensuun Mailalle.
ViU kohtaa illalla kotonaan Lappeenrannan Pesä Ysit. Viinijärvi johtaa ottelusarjaa 2-0 ja mitalipeleihin pääsee kolmella voitolla. Ottelu alkaa kello 18 Viinijärven kentällä.
Miesten superpesiksessä omaa puolivälieräsarjaansa Hyvinkään Tahkoa vastaan 3-1 johtava JoMa jahtaa puolestaan välieräpaikkaa vieraskentällä. Miehillä jatkoon vaaditaan neljä voittoa.
Kiteen Pallo kohtaa illan kierroksella Vimpelin vieraissa. Ottelusarja on katkolla Vimpelille. Tarvittaessa ottelusarjat jatkuvat torstaina.
Nelonen Pro televisioi JoMan ja Hyvinkään pelin. Lähetys alkaa pelin ennakkotunnelmilla kello 17.45.
Tuoreimmat aiheesta: Pohjois-Karjala
Kirvesniemen vetämä Karhu Ski haettu konkurssiin Kiteellä
Harri Kirvesniemen johtama suksitehdas Karhu Ski on haettu konkurssiin Kiteellä. Konkurssihakemus on jätetty Pohjois-Karjalan käräjäoikeudelle keskiviikkona.
Karelia Upofloor harkitsee tuotantonsa lopettamista Kuopiossa ja Joensuussa
Yhtenä vaihtoehtona on tuotannon lopettaminen joko Kuopiossa, Tuupovaarassa tai molemmissa. Yhtiö irtisanoi henkilöstöään myös viime vuonna.
Kiteen johdon joukkopako alkamassa? - Irtisanoutumisista syytetään perussuomalaisvaltuutettuja
Kiteen kaupungin virkamiesten irtisanoutumisten uskotaan jatkuvan lähikuukausina. Kaupungin henkilöstöpäällikön mukaan moni työntekijä pohtii parhaillaan irtisanoutumista tai vähintäänkin pidemmälle vapaalle jäämistä. Taustalla muhivat virkamiesten ja poliitikkojen väliset riidat.
Suonna Kononen teki levyn Reino Rinteen teksteistä
Huojuva lato-yhtyeen laulajana tunnettu joensuulainen Suonna Kononen kokosi kirjailija-runoilija Reino Rinteen 100- vuotisjuhlavuodeksi äänilevyn Rinteen teksteistä. Kuunnelmatyyppisellä levyllä vuorottelevat lausutut ja lauletut runot. Yhtenä lausujana levyllä on entinen Ylen pääkuuluttaja Pentti Fagerholm.
Makasiinipolttajalle kolme vuotta vankeutta ja miljoonakorvaukset
Pohjois-Karjalan käräjäoikeus on tuominnut nuoren lieksalaisnaisen kolmen vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen Joensuussa viime vuonna tehdystä tuhotyöstä. Mielentilatutkimuksen mukaan nainen oli tekoja tehdessään alentuneesti syyntakeinen. Oikeus tuomitsi naisen maksamaan yli 2 miljoonan euron korvaukset.
Miksi minut hylkäsit?
Punainen Audi 80 on seisonut läpi talven keskellä rauhallista rivitaloaluetta sijaitsevan umpikadun kääntöpaikalla. Auton alla on talvirenkaat. Etupenkillä lojuu Children of Bodomin CD-levy ja muuta tavaraa. Lumet ovat sulaneet kiiltonsa menettäneen 2-litraisen auton pelleiltä, mutta miksi kulkupeli seisoo edelleen hyljättynä rivitalon päädyn kupeessa vielä kesäkuun korvilla. Eikö ketään kiinnosta?
Niiralanniemeen lomarakennuksia? Kyläläiset vastustavat
Joensuun Tuupovaarassa ei lämmetä Niiralanniemen kaavoittamiselle lomarakennuksille. Kyläläiset nauttivat nykyisistä poluista, uimarannasta ja sotainvalidien majasta.
Uusi tievalaistus säästää sähköä ja hohtaa paremmin
Suurpainenatrium-valaisimet yleistyvät teiden varsilla. Elohopeatekniikkaa alkaa olla aikansa elänyttä.
Vuonislahdessa on vilskettä ympäri vuoden
Lieksan Vuonislahdesta Pielisen rannoilta on löydetty kivikautisen asutuksen merkkejä. Vuonislahden sijainti on siis kiehtonut esi-isiämme jo aikojen alussa. Tänä päivänä Vuonislahti kukoistaa varsinkin kesäisin, mutta ei hiljene talvellakaan.
Kaksi sairaalaan henkilöauton ulosajosta Rääkkylässä
Henkilöauto suistui Rasisalontieltä Rääkkylässä. Mies ja nainen on kuljetettu sairaalahoitoon.
