Vuoden pakolaisnainen kitkee rasistiset puheet ympäristöstään
Vuoden pakolaisnaiseksi on valittu kosovolaissyntyinen Fatbardhe Hetemaj. Hetemaj on kunnostautunut erityisesti arjen rasismin kitkemisessä, palkinnon myöntänyt Suomen Pakolaisapu kiittelee.
Hän on muun muassa puuttunut ihmisten rasistisiin kommentteihin kuullessaan niitä bussissa, koulussa ja työpaikalla. Työnhaussa Hetemaj on käynyt työnantajan luona esittäytymässä ja pyytämässä syitä siihen, miksi valinta ei ole kohdistunut häneen, vaikka osaaminen olisi vastannut haettua tehtävää.
Pakolaisavun mukaan Hetemaj ei ole antanut ennakkoluulojen vaikuttaa haaveisiinsa. Hän on näyttänyt, että pakolainen voi olla koulutettu osaaja ja pyrkiä johtavaan asemaan työelämässä ja suomalaisessa yhteiskunnassa. Hetemaj on opiskellut kappatieteitä ja yritysjohtamista Britanniassa ja työskennellyt suuryrityksen palveluksessa.
Hetemaj pakeni 7-vuotiaana perheensä kanssa Kosovosta Suomeen vuonna 1992. Suomen jalkapallomaajoukkueissa pelaavat Perparim ja Mehmet Hetemaj ovat hänen veljiään.
Pakolaisavun kannustuspalkinnon teemana oli tänä vuonna rasismin ja muukalaispelon vastainen toiminta. Palkinnolla on tarkoitus edistää pakolaisnaisten asemaa suomalaisessa yhteiskunnassa. Se jaettiin nyt 12. kerran.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.
Mies kuoli putkaan Vantaalla
Vuonna 1982 syntynyt mies menehtyi lauantaina putkatiloissa voimankäyttötilanteessa. Hänet oli tuotu putkaan edeltävänä yönä.
Poliisi: Hyvinkään ampuja toimi yksin
Poliisi on kuulustellut kymmenkunta epäillyn ystävää lauantain aikana. Miehen kuulustelut jatkuvat sunnuntaina.
Poliisi löysi koululaiseen törmänneen autoilijan Alavudella
Tapahtuneella ei ole yhteyttä Kanta-Hämeessä tapahtuneisiin yliajoihin. Yliajaja on 77-vuotias nainen.
Arkkipiispa Mäkinen: Nyt on aika tukea, eikä etsiä syitä
Arkkipiispan mukaan Hyvinkään tragedia nostaa silti väistämättä kysymyksiä suomalaisesta yhteiskunnasta. Tuusulan Jokelan ja Kauhajoen ampumiset palaavat monen mieleen.
Metallin vasemmisto vääntää kättä sihteeristä
Metallityöväenliiton liittokokous kokoontuu neljäksi päiväksi Tampereelle. Liiton nykyinen sihteeri kohtaa kolme haastajaa. Lopullinen valinta selviää tiistaina.
Kriisipuhelin antaa apua järkyttyneille nuorille
SPR auttaa Hyvinkään ampumavälikohtauksesta järkyttyneitä nuoria puhelimitse ja itse tapahtumapaikalla.
Räsänen: Aseiden säilyttämisen sääntöjä voisi tiukentaa
Sisäministeriön työryhmä pohtii tiukennuksia aselakiin. Räsäsen mukaan muutokset aselakiin tulevat voimaan tämän vaalikauden aikana.
Hyvinkään uhrit samasta koulusta
Menehtyneet opiskelivat Hyrian yksikössä Hyvinkäällä. Hyrian yksiköissä Hyvinkäällä ja Riihimäellä järjestetään suruliputus maanantaina ja tarjotaan kriisiapua.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.