Vuosaaren sataman kuljetusmaksuista yhä kiistaa
Merimies-unioni arvostelee Helsingin Vuosaaren sataman kuljetusmaksuja, jotka rajoittavat merimiesten liikkumista laivoistaan. Ongelma on ollut tiedossa koko sataman olemassaolon ajan, mutta parannusta siihen ei ole saatu. Vuosaaren satama on ainoa satama maailmassa, jossa merimiehillä ei ole joko jalankulkuyhteyttä tai ilmaista kuljetusta maihin.
Kun merimies Vuosaaren satamaan saapuessaan haluaa pistäytyä maissa, voi vajaan kilometrin matka laivalta sataman portille tulla kalliiksi. Ellei saatavilla ole merimieskirkon järjestämää kuljetusta tai laivan varustamo ei kustanna kyytiä, joutuvat merimiehet maksamaan sen itse.
- Kuljetus on 20 euroa suuntaansa. Se on koettu kohtuuttomaksi. Minunkin käsitykseni mukaan tämä on kansainvälisen yleissopimuksen vastaista, sillä siinä sanotaan, että vapaan maihinpääsyoikeuden pitää olla maksuton. Merimieskielellä tämä paikka on Vuosaaren avovankila, sanoo Suomen Merimies-Unionin toimitsija Ilpo Minkkinen.
Minkkisen mukaan missään muualla maailmassa vastaavia kuljetusmaksuja ei peritä. Jos satamassa ei ole jalankulkumahdollisuutta, on kuljetus hoidettu yleensä ilmaisin bussi- tai taksikyydein.
Ei jalankulkumahdollisuutta
Vuosaaren satama jätettiin rakennettaessa turvallisuussyistä ilman kevyenliikenteen väyliä. Kuljetus jäi yhden operaattorin varaan, joka hinnoittelee palvelunsa itse. Merimies-Unioni ja muut merenkulun toimijat ovat yrittäneet saada tilanteeseen muutosta jo vuosien ajan, mutta asiassa ei olla edistytty.
Kuljetuskustannuksista syntynyt kehno maine on myös sataman johdon tiedossa.
- Sinä aikana, kun tämä satama on ollut toiminnassa, ei kuljetuksista ole tullut varmaan koskaan hyvää palautetta, kertoo Vuosaaren sataman johtaja Jukka Kallio.
Hänen mukaansa kulkuväylän rakentaminen laivojen ja sataman portin välille ei kuitenkaan ole vaihtoehto, sillä satama on suunniteltu toisin. Kallion mielestä kuljetusmaksujen ei tulisi koitua merimiesten itsensä maksettavaksi. Sitä hän ei kuitenkaan osaa sanoa, kenelle ne kuuluvat.
- Toki tämä järjestelmä on luotu meidän ja operaattorien kanssa yhteistyössä. Osa varustamoista suostuu maksamaan kuljetuksia, osa ei. Tästä tämä ristiriita tulee. Ei tämä tietysti kohtuullinen tilanne ole merimiesten kannalta, hän myöntää.
Tuoreimmat aiheesta: Helsinki
Metropolia ammattikorkeakoulu aikoo lakkauttaa taiteen koulutusohjelmia
Pääkaupunkiseudulla toimiva Metropolia ammattikorkeakoulu suunnittelee esittävän taiteen ja musiikkipedagogian koulutusohjelmien lakkauttamista. Päätöksen myötä etenkin teatteri-ilmaisun ohjaajien koulutus vähenisi huomattavasti.
Miten tekijät pääsivät huoneisiin? Poliisi selvittää hotellivarkauksien sarjaa Helsingissä
Useiden helsinkiläisten hotellien huoneista on varastettu tavaraa toukokuun alkupuolella. Poliisilla ei toistaiseksi ole varmaa tietoa, miten huoneisiin on päästy sisälle.
Ohitustilanne johti Ahvenkosken kuolonkolariin
Kahden ihmisen hengen vaatíneessa onnettomuudessa oli mukana neljä henkilöautoa ja puoliperävaunullinen rekka. Onnettomuuspaikan raivaus saatiin päätökseen torstaina iltapäivällä.
Poliisi julkaisi seksuaalirikoksesta epäillyn kuvan Facebookissa – tapauksesta huomautus
Apulaisoikeusasiamies Jussi Pajuojan mukaan kuvan julkaiseminen tiedotteessa oli perusteltua, jotta epäilty henkilö tavoitettaisiin. Tutkinnanjohtaja ei kuitenkaan ollut valinnut julkaisukanavaksi Facebookia.
Starbucks tulossa Akateemiseen kirjakauppaan?
Yle Radio 1:n Kultakuume-kulttuuriohjelman saamien tietojen mukaan maailman isoin kahvilaketju avaa kahvilan paraatipaikalle Helsingin keskustassa.
Kaksi kuoli onnettomuudessa valtatie 7:llä - liikenne poikki
Rekan ja kahden henkilöauton onnettomuus on vaatinut kahden ihmisen hengen Pyhtäällä. Lisäksi yksi ihminen on vakavasti loukkaantunut. Tie on suljettu liikenteeltä.
"Sadat ihmiset seuraavat suurennuslasin kanssa" – tunnettu näyttelijä järkyttyi Mätäjoen tuhosta
Ahkera kalamies Jasper Pääkkönen odottaa kiinnostuneena, kuinka liuotinvuodon aiheuttaja pitää lupauksensa.
Kuka roskaa Itämerta?
Kaksivuotinen projekti selvittää Itämeren rannoille ajelehtivien roskien alkuperää. Varsinainen jätepommi vasta kytee pinnan alla.
Ely selvittää Mätäjoen vuodon
Uudenmaan Ely-keskus alkaa selvittää Mätäjoen liuotinvuotoa. Ely-keskuksen ja Helsingin seudun ympäristöpalvelujen asiantuntijat tekevät torstaina tarkastuskäynnin vuotokohdalla.
Vaaralan kirkko myydään yrittäjälle
Vantaan Vaaaralan kirkko myydään yrittäjä Seppo Vihiselle perustettavan yrityksen lukuun. Vantaan seurakuntien yhteinen kirkkoneuvosto päätti asiasta keskiviikkona.
