Kotimaa |

WinCapitan syyteharkinta valmistuu perjantaina

Valtakunnansyyttäjänvirasto saa perjantaina valmiiksi WinCapita-jutun syyteharkinnan. Nyt valmistuva osuus koskee jutun päähaaraa. Epäiltyjä on viisi, muun muassa Hannu Kailajärvi. Poliisi epäilee WinCapitaa laajaksi pyramidihuijaukseksi.

Jutun tutkinnan teki aikanaan Keskusrikospoliisi. Se kuuli yli kaksi vuotta kestäneessä tutkinnassa yli 3 200 ihmistä.

Kaikkiaan kuultuina olevat kertoivat taloudellisten vahinkojen nousseen noin 41 miljoonaan euroon. Vahingonkorvauksia jutussa on vaadittu yli 32 miljoonaa euroa.

WinCapitaan liittyvien juttujen ensimmäinen oikeudenkäynti alkoi jo jouluna 2009.

Lähteet:
YLE Uutiset

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä