WWF: Ilmastonmuutos jo luultua voimakkaampaa
Maailman merenpintojen arvioidaan nousevan huomattavasti jyrkemmin ilmaston lämpenemisen vuoksi kuin hallitustenvälinen ilmastopaneeli IPCC on vuonna 2007 arvioinut. Näin kerrotaan WWF:n kaksi viikkoa sitten julkaisemassa ilmastoraportissa.
Arvioiden takana ovat odotettua voimakkaammat luonnon ja ilmaston muutokset arktisella alueella, jotka raportin mukaan taas kiihdyttävät koko maapallon ilmaston lämpenemistä.
WWF:n tutkijat ennustavat, että jäätiköiden sulaminen nostaa merenpintoja jopa 1,2 metriä vuoteen 2100 mennessä, kun hallitustenvälisen ilmastopaneeli IPCC:n arvio on ollut 0,2-0,5 metriä.
Myös muun muassa valtamerten virtausten arvioidaan muuttuvan arktisilla alueilla tapahtuvan ilmastonmuutoksen vuoksi.
WWF:n vanhempi tutkija, saksalainen Martin Sommerkorn esitti raportin keskeisimmät tulokset luontojärjestön seminaarissa Rovaniemellä tiistaina.
Kriittiset pisteet lähellä
Raportin mukaan arktisilla alueilla ilmastonmuutos ajaa jo lähiaikoina joitakin luonnonjärjestelmiä niin sanottujen kriittisten pisteiden yli.
Esimerkiksi Pohjoisella jäämerellä jääpeite sulaa niin nopeasti, että sulaneet merivedet lämmittävät paikallista ja alueellista ilmastoa. Näin uuden jääpeitteen muodostuminen estyy.
Grönlannin jääpeite huvennut odotettua nopeammin
Raportin laatijat ovat muun muassa huolissaan siitä, että Grönlannin jääpeite on huvennut nopeammin kuin mallinnuksissa on osattu ennustaa.
Arktisten alueiden merkitys ilmastojärjestelmälle on ollut tutkijoiden mukaan tiedossa jo kauan. Raportissa kerrotaan uuden tutkimuksen tuoneen vahvistusta tälle havainnolle.
Arctic Climate Feedbacks - Global implications -raportti julkaistiin Geneven ilmastokokouksessa syyskuun alussa.
Raportin laatimiseen on osallistunut myös IPCC:n ilmastopaneelin tutkijoita, kertoo Martin Sommerkorn.
Tuoreimmat aiheesta: Lappi
Valion vanhanajan täysmaitoa ei vielä tunneta
Valion Hilja-vanhanajan täysmaito on vielä suurelle osalle ostajia tuntematon tuote. Valion brändipäällikön Paula Viikarin mukaan Valio on toukokuun alussa tuonut mahdollisimman vähän käsitellyn maitotuotteen markkinoille kuluttajien toiveesta.
Mies huitoi puukolla Sodankylässä
Sodankyläläinen mies sai pahoinpitelystä ehdollisen vankeusrangaistuksen. Mies oli aiheuttanut puukolla toiselle miehelle runsaasti verta vuotaneet haavat sormiin.
Oudompaa Särestöniemeä esillä Rovaniemellä
Kattava läpileikkaus Reidar Särestöniemen taiteesta esillä Rovaniemen taidemuseoon. Perjantaina avattava näyttely on koottu Kirsi ja Keio Eerikäisen taidesäätiön lähes kahden sadan taulun kokoelmasta. Kokoelma on annettu säilytettäväksi Rovaniemen taidemuseolle. Näyttelyssä on esillä on 120 Särestöniemen teosta alkuajoista viimeisiin maalauksiin.
Poika varasti humalassa auton
Humalainen poika varasti auton ja lähti sillä liikenteeseen Ivalossa. Poliisi sai pojan kiinni ennen kuin hän ehti edes saada autoa käyntiin.
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi sodanaikainen ammus
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi toisen maailmansodan aikainen ammus omakotitalon takapihalta. Löytäjä Antti Musikka kaivoi ammuksen kaivinkoneella entisestä perunapellosta. Musikka kiittelee onneaan, sillä vanhat ammukset voivat olla räjähdysherkkiä.
Tulva hellittää Lapissa edelleen
Ounasjoella veden korkeus ja virtaamat laskevat Kittilän kirkonkylällä. Kemijoen vesi jäi Rovaniemellä puoli metriä vuoden 1993 suurtulvasta.
Yara jatkaa Soklin kaivosradan suunnittelua kesäkuussa
Lannoiteyhtiö Yara päivittää suunnitelmiaan Savukosken ja Sallan alueella.
Rovaniemeläismiehelle vankeutta
Rovaniemeläinen mies on saanut kuuden kuukauden ehdottoman vankeustuomion Lapin käräjäoikeudessa. Mies on syyllistynyt oikeuden mukaan useisiin rikoksiin, muun muassa törkeään varkauteen ja maksuvälinepetokseen.
Lapin teillä loukkaantui aiempaa enemmän
Lapin tieliikenteessä kuoli kolme ja loukkaantui 90 ihmistä alkuvuonna. Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan edellisvuoden tammi-huhtikuuhun verrattuna kuolleiden määrä laski, mutta loukkaantuneiden määrä kasvoi.
Lappilainen toripottu painuu maan alle
Rovaniemeläinen perunanviljelijä Timo Raitio on päässyt istuttamaan perunaa pelloilleen puolitoista viikkoa toiveitaan myöhemmin. Torimyyntiin hän uskoo perunasatonsa silti ehtivän tavanomaiseen aikaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.