Ydinvoimakeskustelu veti väkeä Pyhäjoella
Pyhäjoen lukion Pauha-sali kävi pieneksi kun parisataa ihmistä kokoontui Pyhäjoella keskustelemaan ydinvoimasta. Yleisö halusi tietää Säteilyturvakeskuksen asiantuntijoilta esimerkiksi ydinvoimalan vaikutuksista ympäristöön.
Pyhäjoella käytiin eilen illalla laadukasta keskustelua ydinvoimasta. Asiasta kiinnostuneet parisataa ihmistä eivät mahtuneet lukion Pauha-saliin vaan katsomoita jouduttiin rakentelemaan kaikkiin ovensuihin jotta kaikki saivat edes kuuntelupaikan.
Keskustelun järjestäjien ajatuksena oli auttaa eri mieltä olevia ihmisiä eteenpäin ja tasoittaa vastakkainasettelua.
- Meidän pitäisi pystyä ottamaan esimerkiksi Pudasjärven Kollaja-keskustelusta pysyviksi jääneistä rintamalinjoista oppia täällä Pyhäjoella, linjasi tilaisuudessa alustanut ja sen paneelissa istunut maakuntajohtaja Pauli Harju.
Hankkeen kriitikot äänessä
Paikalla oli Säteilyturvakeskuksen tutkimus- ja ympäristövalvontaosaston johtaja Tarja K. Ikäheimonen ja Stukin asiantuntijoita laajemminkin vastaamassa pyhäjokisten mieltä askarruttaviin kysymyksiin. Joissakin puheenvuoroissa säteilyviranomaisen puolueettomuus asetettiin kyseenalaiseksi.
- Aina välillä tätä kritiikkiä meidän puolueettomuudesta tulee, mutta kyllä me oikeasti olemme säteilyturvallisuutta valvova viranomainen, sanoi Ikäheimonen.
Yleisöpuheenvuorot olivat laidasta lukien ydinvoimakriittisiä ja voimalaa kannattavat pyhäjokiset tuntuivat pysyvän vaiti.
Tilaisuuden järjestivät yhteistyössä Maaseudun sivistysliitto, Pyhäjoen kunta ja paikalliset lehdet Pyhäjokiseutu, Raahelainen sekä Raahen Seutu.
Ydinjätteen loppusijoitus mietityttää
Viiden kilometrin päässä suunnitellun ydinvoimalan keskipisteestä asuva pyhäjokinen Samuli Ketola kertoi, että häneltä ei ole koskaan kysytty mitään ydinvoimalan tulosta.
- Luotan ydinvoimainsinööreihin ja matemaatikkoihin, mutta en luota meidän poliittiseen järjestelmään. Pyhäjoki ja sen kunnanvaltuusto on liian pieni yksikkö päättämään ydinvoimasta. Eihän siellä ole siihen minkäänlaista asiantuntemusta, arvioi Ketola.
Pyhäjoen Parhalahdella asuva Ketola kertoi pelkäävänsä, että Pyhäjoesta tulee paitsi Fennovoiman korkea-aktiivisten ydinjätteiden loppusijoituspaikka.
- Pitäisi miettiä myös sitä, olemmeko me valmiita ottamaan vastaan tänne ydinjätettä loppusijoitettavaksi myös muualta Euroopasta. Sieltä katsoen tämä paikka olisi oikein sopiva loppusijoituspaikka. Kaukana kaikesta ja Venäjän kainalossa, Ketola visioi pessimistisesti.
Tuoreimmat aiheesta: Oulu
Räjähtämättömiä ammuksia raivataan taas Pohjois-Suomessa
Puolustusvoimat jatkavat sodanaikaisten räjähteiden raivaamista kesän aikana Pohjois-Suomessa. Pohjois-Suomen sotilasläänin johdolla kartoitetaan ja raivataan räjähteitä yhteensä seitsemässä kohteessa eri puolilla Lappia sekä Pudasjärvellä ja Oulussa. Ensimmäisiä kohteita on raivattu kuluneen viikon aikana Rovaniemen pohjoispuolella sekä Oulun Hiukkavaarassa.
Nuorten areena -tapahtuma ei juurikaan kiinnostanut nuoria
Oulun kaupungin perjantaina järjestämä, nuorisotyöttömyyttä ruotinut tapahtuma keräsi vain kourallisen nuoria osallistujia. Nuorten areena - tapahtumassa väläytettiin ajatusta nuorten oman ammattiliiton perustamisesta.
Haapavesi aloitti yt-neuvottelut -20 työpaikkaa vaarassa
Haapaveden kaupunki on aloittanut perjantaina henkilöstöään koskevat yt-neuvottelut. Neuvottelujen piirissä ovat kaikki kaupungin noin tuhat työntekijää. Kahden miljoonan euron säästöihin tähtäävät neuvottelut saattavat päättyä enimmillään noin 20 työntekijän irtisanomiseen. Neuvottelujen arvioidaan kestävän syyskuun loppuun asti.
Suuri osa nuorista ei tunne oikeuksiaan työllistymisessä ja koulutuksessa
Kankea byrokratia saattaa vaikeuttaa nuoren työn saantia. Nuorisotakuu käsitteenä on myös usealle uppo-outo. Oulussa keskustellaan perjantaina vaikeasta nuorisotyöttömyystilanteesta suurtapahtumassa.
BWT Magicin liito loppui Elitloppetiin
Suomalaisten toiveet olivat vuonna 2001 korkealla, kun Elitloppetin finaalissa juoksi BWT Magic. Toiveet Varennen haastamisesta romahtivat loppusuoran laukkaan ja vakavaan loukkaantumiseen. Sen jälkeen tähti sammui.
Päättäjät pääsevät pähkäilemään säästövinkkejä
Oulun kaupunginhallitus saa käsiinsä nipun säästöehdotuksia, joita kaupunginjohto ja ammattijärjestöt ovat listanneet yhdessä.
Talvivaaran juoksutusten mahdolliset vaikutukset näkyvät Oulujoessa hitaasti
Asiantuntijan mukaan Oulujokeen voisi teoriassa kulkeutua jätevesijuoksutusten myötä esimerkiksi sulfaattia tai mangaania, mutta todennäköistä se ei ole.
Susikanta romahtamassa geneettisesti
Oulun yliopistossa perjantaina väittelevän tutkija Eeva Janssonin mukaan Suomen susikanta on jo liian pieni, ja geeniperimää ennen parantanut yhteys Venäjän susiin on katkeamassa metsästyksen takia.
Keskustele: Oletko huolissasi Suomen susikannasta
Tuoreen väitöstukimuksen mukaan Suomen susikanta ei saa enää kaipaamaansa geneettistä vaihtelua Venäjältä Suomeen vaeltavista susista.
Pattijoki murjoi Kouvolan
Antti Korhonen ja Marko Pelkonen loistivat Raahen vierasvoitossa Kouvolasta miesten Superpesiksen torstain kierroksella.

Kommentoi aihetta
(21 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Ottasivat 1,5 h aikaa..
Ilmoita asiattomasta kommentistaVaikka katsomalla You Tube : Best Chernobyl documentary 2006 .. Jos vielä jäi jotain ydin kauhuista ja ihmis uhrauksista valtiollisesti , Eu pimentoon ja epäaelvää 257. 000 vuosiksi eteenpäin niin ..
kestää
Ilmoita asiattomasta kommentistaPauli Harju oli aiemmin Pudasjärven kaupunginjohtaja ja hänet tunnettiin suojeltuun Iijokeen luonnonsuojelualueelle kaavaillun Kollajan tekoaltaan ja voimalan puuhamiehenä. Rintamalinjat jäivät siinä tosiaan pysyviksi, sillä hanketta on yritetty ajaa kuin käärmettä pyssyyn jo 1950-luvulta saakka eikä pauliharjuja ja kavereita paljoa hidastanut vaikka alue suojeltiin koskiensuojelulailla vuonna 1987 kun sitä piti taas yrittää saada läpi vuonna 2007 välittämättä laista ja paikallisten ihmisten tyrmäyksestä. Voihan se olla ettei PVO vieläkään ymmärrä viidenkymmenen vuoden jälkeen lopettaa vaan yrittää taas uudelleen ja uudelleen ja sama yritys jatkuu vielä viidensadan vuoden kuluttuakin.
Pyhäjoen tapauksessa riitely tuskin on vielä edes alkanut. Kunhan Mankala-veronkierto saadaan lopetettua EU:n komission toimesta, niin todennäköisesti Fennovoima hautaa koko Pyhäjoen ydinvoimalan suunnitelmat syvemmälle kuin Posiva ydinjätteensä. Ei vain kannata niin ei. Sitten siitä kinasteellaankin seuraavat 50-100 vuotta pitäisikö ydinvoimala sittenkin rakentaa, miksi se haudattiin ja kuka sellaisen voisi rakentaa ja millaisella tukiaisella.
Neutroni
Ilmoita asiattomasta kommentistaPuheet Kongosta, Tsenobylistä tai Fukusimasta Pyhäjoen tulevan voimalan yhteydessä ovat vain osoitus kommentoijan täydellisestä tietämättömyydestä. Kannattaisi ensin ottaa selvää, millainen on nykyaikainen ydinvoimala. Tietoa on kyllä saatavissa.
Tosin ydinvoiman vannoutuneet vastustajat tekevät kaikkensa mustamaalatakseen tätä nykyajan tehokainta ja päästötöntä energiantuotantomuotoa. Siinä hommassa tuntuu olevan sallittua kaikki liioittelu ja väärä informaatio suoranaisesta valehtelusta puhumattakaan!
Ydinvoimapelkoisten olisi myös hyvä tietää, että länsieurooppalaiset ydinvoimalat ovat toimineet yhteensä yli 10 000 vuotta, ilman yhtään onnettomuutta, jossa ihmisille tai luonnolle olisi aiheutettu vahinkoa!
Tuulivoimaa
Ilmoita asiattomasta kommentistaTäytyy ihmetellä ydinvoiman kannattajien todistelua turvallisuudesta ja riskittömyydestä.Ydinvoimaa voimme verrata hyvin autolla ajamiseen ilman turvavyötä.Siihen asti,kun virhettä ei tapahdu asiat on jotensakin mukavasti.Sitten kun virhe tapahtuu - se on menoa!
J.H.
Ilmoita asiattomasta kommentistaSuomessa on suurempiakin ongelmia kuin yksi ydinvoimala:)
MattiK
Ilmoita asiattomasta kommentistaOnnittelut pyhäjokilaisille, etteivät saaneet hiilellä tai turpeella toimivaa suurvoimalaa lähelleen. WHO:n mukaan Tshernobylin onnettomuus aiheuttaa noin 4.000 ihmisen ennenaikaisen kuoleman, ja fossiilisten polttoaineiden käyttö on sitten Tshernobylin onnettomuuden jo nyt aiheuttanut pelkästään EU:ssa 9.000.000 ihmisen ennenaikaisen kuoleman. Fossiilisista polttoaineista hiili, ruskohiili ja turve ovat pahimmat tappajat. - Ja vielä tiedoksi, että ainakain minä uskon näissä asioissa enemmän YK:n alaista WHO:ta kuin ketään muuta.
Vastarannanrastas
Ilmoita asiattomasta kommentistaAinahan joka hankkeen tilaisuuksiin menevät hanketta vastustavat. Turha kai sinne kannattajien on mennäkään, eihän tässä mitään huutoäänestystä olla järjestämässä tuleeko voimala vai ei.
Vastustajille tilaisuudesta voi olla hyötyä. Kuten joku yllä mainitsikin, niin ydinvoiman vastustus on eräs selvästi tietoon ja koulutukseen liittyvä asia. Heikosti koulutetut ja informoidut ihmiset yleensä vastustavat ydinvoimaa, esimerkkinä vaikkapa nuo mainitut puolalaiset, joten infotilaisuus voi osaltaan vähentää pelkoja.
MattiK
Ilmoita asiattomasta kommentistaNimimerkki "Se päästöttömyydestä" väittää lasten leukemioiden lisääntyneen ydinvoimaloiden läheisyydessä. Väite on väärä.
Tieteellisesti pätevät tutkimukset eivät tue väitettä. Esim. saksalaisessa Kikk-tutkimuksessa havaittiin 20 vuoden tutkimusjakson aikana 1 leukemiatapaus vuodessa enemmän kuin vertailuaineistossa. Tulos on siis täysin satunnainen.
Lasten leukemian merkittävin selittäjä on perinnöllisyys, mitä ei ko. tutkimuksessa tutkittu selittävänä tekijänä ollenkaan. On myös havaittu, että lasten leukemioiden määrä on jossain lisääntynyt, kun ydinvoimalaa on alettu suunnitella. Eli tosiasiassa ko. alueelle on muuttanut ihmisiä muualta toisenlainen permä mukanaan.
Kikk-"tutkimustulosten" julkistamisen jälkeen asiaa tutkittiin myös Suomessa. Tulosten mukaan Suomessa esiintyy lasten leukemioita vähemmän ydinvoimaloiden läheisyydessä kuin muualla maassa. - Mutta tapauksia oli niin vähän, ettei niillä ollut tilastollista merkittävyyttä - eli siis tieteellistä pätevyyttä. Miksi nimimerkki "Se päästöttömyydestä" ei ottanut kirjoituksensa pohjaksi suomalaista tutkimusta? Ei tainnut sopia nimimerkin missioon!
Helium
Ilmoita asiattomasta kommentistaPyhäjoella äänessä näyttivät olevan vain ne ihmiset, jotka eivät olleet perillä nykyaikaisen ydinvoimalan turvallisuudesta, päästöttömyydestä ja ylipäätään toiminnasta. Yllättävän hyvin näkyi ydinvoiman vastustajien perusteeton pelottelu ihmisiin uponneen.
Valistuneemmat kansalaiset eli ydinvoimalan puoltajat, tunsivat asiat niin hyvin, että ei paljoa tarvinnut kysellä.
Asukkaita kuultava
Ilmoita asiattomasta kommentistaKaikki sympatiat Pyhäjokelaisille! Muutkin ovat kertoneet, että kanasanäänestystä ei suostuttu järjestämään paikkakkunnalla, vaikka sitä useamman kerran pyydettiin. Esim. Puolassa tällainen järjestettiin ja 94 prosenttia paikallisista oli vastaan. Ihmisten asuinpaikasta kuitenkin on kyse monessa sukupolvessa. Vertailun vuoksi: Pelkästään ydinvoimalan purkamiseen menee n. 90 viuotta ja korkea-aktiiviset ydinjätteet säteilevät 100 000 vuotta. Niemi, jolle rakentamista suunnitellaan on erittäin matala hiekkaniemi, altis tulville, myrskyille ja ahtojäille. Kummallista, että nyky-yhteiskunnassa ihmisten turvallisuus vaarannetaan ja luonto pilataan edes kysymättä asukkailta. Onko tämä enää demokraattinen maa?