Yhdeksän kuollut pommi-iskuissa Pakistanissa
Kuusi ihmistä menehtyi ja 18 haavoittui, kun täpötäydessä markkinapaikassa räjähti pommi. Kolme ihmistä kuoli aiemmin päivällä tehdyssä erillisessä pommi-iskussa.
Kuusi ihmistä on kuollut kahdessa lähes samanaikaisesti tehdyssä pommi-iskussa Karachin kaupungin markkina-alueella Pakistanissa.
Ensimmäinen pommi oli asetettu roska-astiaan. Toinen pommi räjähti kolme minuuttia myöhemmin pysäköintialueella. Ruuhka-aikaan tehdyissä iskuissa haavoittui lisäksi 18 ihmistä.
Aiemmin päivällä tienvarrelle asetettu pommi repi palasiksi šiiamuslimipyhiinvaeltajia kuljettaneen linja-auton. Räjähdyksessä kuoli kolme ihmistä.
Iskun tekijää tai syytä ei tiedetä, mutta Karachissa on tämän vuoden aikana menehtynyt erilaisissa väkivaltaisuuksissa jo 1 100 ihmistä.
