YK:n ihmisoikeusneuvosto varoittaa joukkoteurastuksesta Irakissa
Irak on sanonut ajavansa maanpaossa olevat iranilaiset väkisin pois leiriltä, jos heidän siirrostaan ei päästä sopimukseen.
YK:n ihmisoikeusasiantuntijat varoittavat mahdollisesta verilöylystä Irakissa. Maailmanjärjestön ihmisoikeusneuvosto pelkää Irakin turvallisuusjoukkojen hyökkäävän iranilaisten pakolaisten kimppuun Camp Ashrafin leirillä.
YK:n ihmisoikeusneuvosto vaatii järjestön pääsihteeriltä, Yhdysvaltain ulkoministeriltä Hillary Clintonilta ja kansainväliseltä yhteisöltä välittömiä toimia humanitaarisen katastrofin ehkäisemiseksi.
Bagdadista pohjoiseen sijaitsevassa Camp Ashrafissa asuu noin 1 600 Iranin Kansan mujahedin - järjestön jäsentä ja tukijaa. Leiri oli Yhdysvaltojen valvonnassa vielä vuonna 2009, kunnes hallinta siirtyi irakilaisjoukoille. Irakin viranomaiset ovat aiemmin luvanneet käsittelevänsä iranilaiskapinallisia inhimillisesti.
Irakin hallitus on kiistellyt Ashrafin leirin asukkaiden kanssa suunnitelmista siirtää loputkin iranilaiset Yhdysvaltain entiseen tukikohtaan Camp Libertyyn, jossa asuu ennestään jo 2 000 pakolaista.
Irak on ilmoittanut ratkaisevansa pattitilanteen voimalla, jos sopimukseen Kansan mujahedin -järjestön kanssa ei päästä.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Kiinalaispoliitikko antaa ohjeita ulkomailla matkaaville kansalaisille: Älä syljeskele
Kiinalaispoliitikon mukaan huonosti käyttäytyvät kiinalaiset turistit aiheuttavat harmia maan maineelle. Hänen mukaansa kiinalaisten on käyttäydyttävä ulkomailla paremmin. Yhtenä ongelmana hän nimeää liian kovaan ääneen puhumisen julkisilla paikoilla ja syljeskelyn, kirjoittaa BBC.
Kaksi FBI-agenttia kuoli harjoituksessa
Onnettomuuden syistä ei ole annettu vielä tarkempia tietoja. Turma sattui Virginian osavaltiossa.
Poliisiasemalle iskettiin Irakissa
Paikallisten viranomaisten mukaan kymmenen poliisia kuoli sunnuntaina tehdyissä iskuissa. Tekijöistä ei ole tietoa.
Nigeria tarjoaa armahdusta antautuville islamisteille
Armeija on iskenyt viime päivinä islamistiryhmä Boko Haramia vastaan Nigerian koillisosassa. Maan presidentti on tarjonnut islamisteille armahdusta, jos he antautuvat viranomaisille.
Merihätään joutuneet suomalaiset pääsivät jatkamaan matkaansa
Länsi-Suomen merivartiostosta kerrotaan, että avustava alus luovutti purjeveneeseen polttoainetta ja vettä puolilta öin Suomen aikaa. Purjeveneen päällikön mukaan alus jatkaa matkaansa kohti Bermudaa.
Mehiläiset etsimään maamiinoja
Miinojenraivaajat ovat samassa lentäviä apureita, jos kroatialaisen professorin tutkimus tuottaa tulosta.
Lehti: Syyrian öljylähteet islamistien hallussa
Jos EU vapauttaa Syyrian kauppasaartoa, seurauksena voi olla, että länsi tukee maltillisten voimien sijaan ääri-islamilaisen järjestön toimintaa, kertoo The Guardian.
Algerian presidentti koomassa? - lehtiä sensuroidaan
Algerian presidentti saattaa olla Ranskassa tai Sveitsissä tai tulossa kotiin tiedottomassa tilassa, kukaan ei tiedä. Viranomaiset sensuroivat lehdet, joissa asiaa pohditaan.
Kaksi suomalaista merihädässä Atlantilla
Rajavartiolaitoksen mukaan kaksi Kuubasta Bermudaan matkalla ollutta suomalaismiestä on joutunut merihätään. Yhdysvaltain viranomaiset ovat saaneet yhteyden Atlantilla ajelehtiviin.
Kurier: Ei sittenkään mitään lunnaita siepatuista
Itävaltalaislehden mukaan Jemenin armeija pakotti sieppaajat vieraalle heimoalueelle, eikä heille jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin vapauttaa ulkomaalaiset oman henkensä uhalla. Suomen ulkoministeriö ei edelleenkään kommentoi vapautusoperaation yksityiskohtia.
