YK:n ryhmä arvioimaan Pohjois-Korean tulvatuhoja
Rankkasateet voimistuivat maanantaina ja sunnuntaina.
YK aikoo lähettää ryhmän Pohjois-Koreaan arvioimaan tulvatuhoja. Vierailun jälkeen päätetään, miten tuhoihin reagoidaan.
- Olemme päättäneet lähettää arviointiryhmän kahteen pahiten kärsineeseen maakuntaan tiistaina, UNICEFistä kerrotaan.
Pohjois-Korean tulvat seuraavat kuivaa kautta, ja niiden uskotaan nostavan ruuan hintaa entisestään.
Uusimmat rankkasateet ovat kiusanneet Pohjois-Koreaa kaksi päivää. Sunnuntaina ja maanantaina rankkasateita oli muun muassa pääkaupungissa Pyongyangissa. Lännen rannikkoalueilla raportoitiin suurista tuhoista. Esimerkiksi Anjun kaupungissa on viranomaisten mukaan tuhat taloa ja rakennusta tuhoutunut ja 2300 hehtaaria viljelymaata on veden vallassa. Monet ihmiset ovat istuneet talojensa katolla ja katselleet vedenpinnan nousemista.
Ensimmäiset tulvat alkoivat noin kaksi viikkoa sitten. Valtiollinen uutistoimisto KCNA uutisoi lauantaina, että rankkasateiden ja taifuunin aiheuttamissa tulvissa eri puolilla maata on kuollut 88 ihmistä ja loukkaantunut 134 ihmistä. Yli 60 000 ihmistä on jäänyt kodittomaksi.
1990-luvulla Pohjois-Korea kärsi ankarasta nälänhädästä. Nälkään ja siitä johtuviin sairauksiin kuoli ainakin miljoona pohjoiskorealaista ja vielä nykyäänkin melkoinen osa 23:n miljoonan väestöstä elää jatkuvasti nälässä.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Muotitalo Abercrombie & Fitch joutui kuluttajaboikottiin
Amerikkalaisen vaatettajan toimitusjohtajaa vainoaa vanha haastattelu, jossa sanoi merkkinsä sopivan vain "viileille ja suosituille". Vaatemerkki ei tee L:ää suurempia kokoja naisille.
Aftonbladet: Kolme sairaalaan kultaryöstössä Ruotsissa
Naamioituneet ryöstäjät ammuskelivat keskellä päivää Etelä-Ruotsin Skoonessa.
Japanin tietoturva sakkaa - Yahoo-tileillä epäily jättimurrosta
Viime kuussa Japanin avaruushallinto joutui myöntämään, että ISS-avaruusasemaa koskevaa tietoa on ehkä varastettu. Pari vuotta sitten Sonylta vietiin mahdollisesti yli 100 miljoonan asiakkaan tiedot.
Irlanti vetää miljardeja ulkomailta
Yrityksiä verotetaan puolet kevyemmin kuin esimerkiksi Suomessa. Talouskriisin aiheuttama kustannusten lasku on parantanut maan kilpailukykyä.
Foxconnissa uusia itsemurhia
Surullisen kuuluisalla kiinalaistehtaalla kootaan Nokian, Applen ja Sonyn tuotteita.
Pohjois-Korea laukaisi useita ohjuksia
Ohjukset ovat päätyneet Japaninmereen, mutta eivät Japanin aluevesille. Pohjois-Koreaa ärsyttänyt Etelä-Korean ja Yhdysvaltojen yhteinen sotaharjoitus päättyi tiistaina.
Tutkimus: Suomalaiset EU:n keskiarvoa hoikempia
Viimeisimmän Euroopan laajuisen selvityksen mukaan tuhdeimpia ovat unkarilaiset, keveimpiä romanialaiset, kertoo Deutsche Welle.
Saasteita vastaan taisteleva Hongkong sai ensimmäiset sähkötaksit
Sähköautojen luvataan kulkevan yhdellä latauksella 300 kilometriä. Kuljettajat voivat odottaa nyt entistä suurempia tuloja. Hankkeen taustalla on liikemies Warren Buffett.
Kymmeniä loukkaantui junien törmäyksessä Yhdysvalloissa
Muutaman matkustajan vammat ovat vakavia. Onnettomuus sai alkunsa junan pudottua tuntemattomasta syystä raiteilta.
Ranska laillisti homoliitot
Ranska on 14. maa, jossa samaa sukupuolta olevat voivat avioitua. Ensimmäisiä häitä vietettäneen kesäkuussa. Lain vastustajat suunnittelevat suurta mielenosoitusta.
