Yksi loukkaantui puun kaaduttua auton päälle Etelä-Karjalassa
Ukkosmyrsky on aiheuttanut taas merkittäviä tuhoja Etelä-Karjalassa. Yksi henkilö loukkaantui, kun puu kaatui henkilöauton päälle Parikkalan ja Rautjärven rajalla olevalla metsätiellä. Simpeleellä, Rautjärven keskustataajamassa myrsky puolestaan repi kattoja ja heitteli puita teille.
Parikkalan ja Rautjärven rajalla oli käynnissä suunnistusharjoitus, kun myrsky iski tienoolle kello 18 maissa.
- Yksi ihminen oli henkilöautossa sisällä, kun puu löi auton katon läjään, kertoo Imatran alueen päällystöpäivystäjä Jukka Valtoaho.
Paikalle hälytettiin Medihelin helikopteri, mutta se kääntyi väliltä takaisin, kun kopterin lääkärin konsultoi paikan päälle ennättänyttä Parikkalan ensihoitoyksikköä. Loukkaantunut on kuljetettu Lappeenrannan keskussairaalaan. Hänen vammojen vakavuudesta ei vielä illalla ollut tarkempaa tietoa.
Rautjärven ja Parikkalan yli puhaltanut voimakas tuuli kaatoi puita talojen päälle, sähkölinjoille ja ajoväylille. Valtatie kuusi oli alueella osittain käytössä tielle kaatuneiden puiden takia. Rautjärven päivystävä palomestari Yrjö Saastamoinen kertoo, että pääväylät saatiin kuntoon kahdeksan korvilla illalla.
- Ukkosmyrsky korjasi Parikkalan ja Rautjärven tienoolla nyt nekin puut, jotka jäivät kaatumisvaaraan viimeviikolla piiskanneen Asta-myrskyn jäljiltä, Saastamoinen kuvailee tilannetta.
Myrsky yllätti myös Ritakoskentiellä kävelylenkillä olleen henkilön, joka toimitettiin shokissa terveyskeskukseen. Myöskään hänen tilastaan ei vielä illalla ollut tarkempaa tietoa.
Parikkalan Valosta kerrotaan, että sähköt menivät alkuillasta poikki Etelä-Karjalan pohjoisosista.
Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Karjala
Ruokolahtelainen mies kateissa
46-vuotias mies poistui kotoaan tiistaina 15. toukokuuta kello 7-17 välisenä aikana. Mies saattaa liikkua mustalla Jeep Cherokee-merkkisellä autolla.
Salpalinjan korsut hyvässä kunnossa
Salpalinjan linnoitteiden mittava inventointi on valmistunut. Valtiovarainministeriö tilasi Museovirastolta kartoituksen puolustusketjun rakenteiden sijainnista ja yleiskunnosta. Salpalinjaa koskeva selvitystyö on yksi suurimpia arkeologisia inventointeja Suomessa.
Destialle murskauslupa Merenlahdella
Destia ei kuitenkaan saa aloittaa töitä, koska alue on luonnontilainen ja ympäristöluvasta saattaa tulla valituksia.
Etelä-Karjalan uudet ylioppilaat
Ylioppilastutkintolautakunta on ilmoittanut tänään kevään ylioppilaskokeiden tulokset lukioihin. Julkaisemme uusien ylioppilaiden nimet sitä mukaa, kun niitä kouluilta saapuu.
Keskustele: Mitä vikaa kännissä?
Rakkaalla lapsella on monta nimeä, flänät, naamat, perseet, seitinohut iltapäiväkänni, humala, hutikka jne.
Ratarahti sai toimiluvan rautatiekuljetuksiin
Imatralainen Ratarahti Oy on saanut toimiluvan rautateiden tavarakuljetuksiin. Ratarahti on ensimmäinen uusi yritys, joka tulee Suomen rautatiemarkkinoille kilpailun avauduttua vuonna 2007.
VR sai kilpailijan tavaraliikenteeseen
Ratarahti saa aloittaa syksyllä tavarakuljetukset. Tavaraliikenteeseen myös haluava Proxion ei ole vielä jättänyt toimilupahakemustaan.
Maakuntahallitus haluaisi karhunkaatolupia laajemmalle alueelle
Etelä-Karjalan maakuntahallitus haluaa vähentää karhujen määrää itärajalla. Maakuntahallitus tekee maa- ja metsätalousministeriölle aloitteen karhun hoitosuunnitelmassa esitetyn vakiintuneen kannan aluerajauksen muuttamiseksi.
Haapajärven tyhjennys alkaa
Lappeenrannan Vainikkalassa on aloitettu pahasti rehevöityneen Haapajärven tyhjennys. Ensin veden tulo järveen katkaistaan, sen jälkeen järvi pumpataan tyhjäksi. Järven tyhjennys on suurin tällä tavoin toteutettava projekti Suomessa.
Imatran biovoimalaitokselle etsitään uusi paikka
Imatran tekninen lautakunta kumosi eilisessä kokouksessaan asemakaavamuutoksen, joka olisi mahdollistanut Imatran Energian biovoimalaitoksen rakentamisen Korvenkannan kaupunginosaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.