Ulkomaat |

Toulousen sieppaaja kiinni

Poliisi on ottanut kiinni panttivankeja siepanneen miehen Ranskan Toulousessa.

Hiihtonaamioihin ja luotiliiveihin pukeutuneita aseistautuneita poliiseja.
Ranskalaisia poliiseja viimeisten panttivankien vapauttamisen jälkeen. Kuva: Guillaume Horcajuelo / EPA

Ranskan poliisi on ottanut kiinni Toulousessa panttivankeja ottaneen miehen. Kaikki panttivangit on vapautettu.

Poliisin mukaan sieppaaja on loukkaantunut lievästi, mutta panttivangit selvisivät vammoitta.

Aseistettu mies otti keskiviikkona noin kello 12 Suomen aikaa panttivankeja Toulousessa sijaitsevassa pankissa ja ampui laukauksia. Panttivankeja oli aluksi neljä, mutta mies vapautti kaksi naispanttivankia sen jälkeen, kun pankkiin oli toimitettu vettä ja ruokaa. Piiritys kesti kuusi tuntia.

Uutistoimistotietojen mukaan mies on poliisille entuudestaan tuttu lähinnä pikkurikosten vuoksi. Hänellä kerrotaan myös olevan mielenterveydellisiä ongelmia.

Mies väitti piirityksen aikana olevansa al-Qaidan taistelija. Poliisin mukaan miehen terroristiyhteyksistä ei kuitenkaan ole varmuutta.

Viranomaisten mukaan mies olisi ensi yrittänyt ryöstää pankin. Kun pankki ei suostunut vaatimukseen, mies ampui laukauksia ja otti panttivankeja, kirjoittaa Britannian yleisradioyhtiö BBC.

Poliisin mukaan mies on kertonut, ettei yritä saada itselleen rahaa, vaan teon taustalla ovat uskonnolliset syyt.

Mies halusi piirityksen aikana puhua saman poliisiyksikön kanssa, joka oli tekemissä Toulousen surmaajan kanssa maaliskuussa. Seitsemän ihmistä surmannut Mohamed Merah kuoli maaliskuussa poliisin tulitukseen. Sitä ennen poliisi oli piirittänyt Merahin asuntoa lähes puolitoista vuorokautta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä