Yksi suomalaisklinikka leikkasi sekunda-silikoneja
Suomesta löytyneet 14 virheellistä PIP-rintaimplanttia on kaikki leikattu samalla klinikalla. Sosiaali- ja terveysalan valvontaviraston Valviran mukaa klinikan kirurgi hankki vialliset implantit Ruotsista. Valvira kehottaa henkilöitä, joilla on kyseinen implantti ottamaan yhteyttä leikkauksen tehneeseen lääkäriin tai klinikkaan.
- Yksi klinikka on käyttänyt Ruotsin kautta tulleita tuotteita, yli-insinööri Heikki Mattlar Valvirasta sanoo.
Mattlarin mukaan suomalaisklinikka jo on ollut yhteydessä ihmisiin, joille se on PIP-implantit asettanut. Klinikalla leikatut naiset on kutsuttu seurantatutkimuksiin, ja heidän terveyttään seurataan yksilöllisesti. Valviran mukaan PIP-implantteja ei ole ollut myynnissä Suomessa. Ne ostettiin Ruotsista ennen myyntikieltoa.
Ranskan terveysviranomaiset ovat suositelleet PIP-rintaimplanttien poistattamista. Mattlar arvelee, että suomalaiset potilaat joutuvat todennäköisesti itse huolehtimaan mahdollisista korjausleikkausten kustannuksista, koska virheellisiä implantteja asettaneet klinikat ovat yksityisiä.
PIP-rintaimplantit sisältävät luvatonta, helposti rikkoutuvaa silikonia, ja niiden käyttö kiellettiin viime vuonna useissa Euroopan maissa.
Valviran mukaan implanteilla ei ole yhteyttä lisääntyneeseen syöpäriskiin, vaikka näin on epäilty.
Suomalaisnaiset ovat voineet saada Ranskassa valmistetut implantit suomalaisklinikan lisäksi esimerkiksi Ruotsissa tai Virossa. Valviran mukaan se tekee yhteistyötä muun muassa Viron kanssa.
Nyt selvitetään myös M-implanttien turvallisuutta
Eurooppalaiset terveysviranomaiset selvittävät parhaillaan ranskalaisten PIP-implanttien lisäksi myös hollantilaisvalmisteisten M-rintaimplanttien turvallisuutta. Osa M-implanteista on valmistettu samalla tuotantolinjalla vaarallisiksi todettujen PIP-rintaimplanttien kanssa.
Valviran tietoon ei ole tullut, että Suomessa tehdyissä leikkauksissa olisi käytetty M-implantteja. Valvira odottaa parhaillaan Hollanin viranomaisten tietoja M-rintaimplanttien turvallisuudesta.
- Olemme pitkälti Ranskan ja muiden isojen jäsenvaltioiden tietojen varassa, Valviran lupaosaston johtaja Jussi Holmalahti sanoo.
Holmalahden mukaan M-implanteista saadaan lisätietoa heti joulun jälkeen.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.
Mies kuoli putkaan Vantaalla
Vuonna 1982 syntynyt mies menehtyi lauantaina putkatiloissa voimankäyttötilanteessa. Hänet oli tuotu putkaan edeltävänä yönä.
Poliisi: Hyvinkään ampuja toimi yksin
Poliisi on kuulustellut kymmenkunta epäillyn ystävää lauantain aikana. Miehen kuulustelut jatkuvat sunnuntaina.
Poliisi löysi koululaiseen törmänneen autoilijan Alavudella
Tapahtuneella ei ole yhteyttä Kanta-Hämeessä tapahtuneisiin yliajoihin. Yliajaja on 77-vuotias nainen.
Arkkipiispa Mäkinen: Nyt on aika tukea, eikä etsiä syitä
Arkkipiispan mukaan Hyvinkään tragedia nostaa silti väistämättä kysymyksiä suomalaisesta yhteiskunnasta. Tuusulan Jokelan ja Kauhajoen ampumiset palaavat monen mieleen.
Metallin vasemmisto vääntää kättä sihteeristä
Metallityöväenliiton liittokokous kokoontuu neljäksi päiväksi Tampereelle. Liiton nykyinen sihteeri kohtaa kolme haastajaa. Lopullinen valinta selviää tiistaina.
Kriisipuhelin antaa apua järkyttyneille nuorille
SPR auttaa Hyvinkään ampumavälikohtauksesta järkyttyneitä nuoria puhelimitse ja itse tapahtumapaikalla.
Räsänen: Aseiden säilyttämisen sääntöjä voisi tiukentaa
Sisäministeriön työryhmä pohtii tiukennuksia aselakiin. Räsäsen mukaan muutokset aselakiin tulevat voimaan tämän vaalikauden aikana.
Hyvinkään uhrit samasta koulusta
Menehtyneet opiskelivat Hyrian yksikössä Hyvinkäällä. Hyrian yksiköissä Hyvinkäällä ja Riihimäellä järjestetään suruliputus maanantaina ja tarjotaan kriisiapua.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.