YLE Satakunta nettiin - asenteella
YLE Satakunta teki tämän tapahtumaviikon aikana lähetyksiä nettiin myös elävällä kuvalla. Tämä vaatii tekijöiltä ihan uutta asennetta ja osaamista. Nyt radiotoimittajasta tulee myös televisiotoimittaja.
Nettisuorissa tv-ohjelmissa Lore Korpelainen juontaa lähetykset joissa käsitellään aiheita karaokesta kalastukseen ja puolustusvoimien tulevaisuuteen. Kokeneen radioäänen mutta tuoreen televisiotoimittajan mukaan työ eroaa radiotyöstä paljonkin.
- Tässä kuvataan samaan aikaan joten täytyy keskittyä myös siihen miltä näyttää. Radiojutuissa voi työntää mikin lähes suuhun mutta netti jutuissa täytyy huomioida että kaikki mitä tekee, näkyy myös kameran toiselle puolelle. Jännitysmomentti on myös huomattavasti radiojuttua suurempi. Ympärillä pyörii paljon enemmän ihmisiä, kameroita - ja hässäkkä on huomattavasti suurempi. Pitää pystyä pitämään hermot koko ajan kurissa.
Jos toimittaja on kovilla, myös lähetysten ohjaajana toimiva Jari Pelkonen on tiukassa paikassa.
- Tämä homma on paljon monipuolisempaa kuin pelkän TV jutun kuvaaminen, Jari toteaa. Tässä ohjataan useampaa kameraa, kerrotaan millaista kuvaa otetaan ja kumpi kamera kuvaa, eli on niin sanotusti "ulkona".
Ohjaajalla on koko ajan yhteys kuvaajiin ja samaan aikaan hän vaihtaa kuvalähdettä tietokoneella, eli leikkaa lähetystä.
- Tämä kaikki tapahtuu lennosta, suorana. Mukavaa vaihtelua normaaliin toimittajan työhön, Jari tuumii.
Lähetysten tuottajana toimii Olli-Pekka Salli, joka vahtii kaikkea mitä netissä livelähetyksinä tulee ulos. Tuottaja pitää langat käsissään.
- Jos joku asia ei hoidu tai tulee ongelmia on tuottaja se jonka pitää pystyä kokoamaan nämä langat taas yhteen, kertoo Olli-Pekka. Muutaman kerran on lankoja jäänyt roikkumaan, mutta kyllä ne kaikki lopulta käsiin on saatu. Haastavan tästä tekee erityisesti se etteivät ihmiset ole itselleen tutuissa rooleissa. Vaikka kaikki ovat rutinoituneita ammattilaisia, ollaan nyt oudommilla vesillä.
Suorista lähetyksistä tehtyjä tallenteita voi katsoa YLE Areenasta hakusanalla "Tapahtumaviikko" tai tämän tapahtumasivuston osastosta "Tapahtumaviikon suorat nettilähetykset".
Tuoreimmat aiheesta: Satakunta
Krista Kiurusta SDP:n ensimmäinen varapuheenjohtaja
Porilaisministeri Krista Kiuru nousi odotetusti SDP:n puheenjohtajistoon. Kiuru valittiin ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi Helsinkiin kokoontuneessa puoluekokouksessa perjantaina iltapäivällä.
Törkeästä ryöstöstä epäilty vangittiin
Porin kuudennessa kaupupunginosassa tehtiin viime tiistaina törkeä ryöstö, jossa ryöstön uhri sai vaikeita vammoja. Poliisi on vanginnut teosta epäiltynä porilaismiehen.
Kankaanpään taideväki: Älkää ajako museota alas!
Kankaanpäässä yritetään tasapainottaa kaupungin kehnoa taloustilannetta. Kankaanpään kaupunginmuseolle säästösuunnitelmien toteutuminen merkitsisi melkoista kuoliniskua.
Osa Porin palvelulinjoista maksuttomia kesäkuussa
Ilmaiskampanjan aikana seurataan matkustajamäärien kehittymistä ja niiden perusteella kaupunki päättää palvelulinjojen jatkosta. Kuljettajalle voi myös jättää palautetta palvelulinjasta.
Kuntaremontti: Rauman kaupunginjohtaja kutsuttiin apuun
Arno Miettinen ryhtyy valtionosuusuudistuksen selvitysmieheksi kuntaministerin pyynnöstä. Miettisen mukaan nykyinen järjestelmä on niin sekava, etteivät kunnat pysty arvioimaan valtionosuuksien vaikutusta talouteensa.
Porin teatterilla ennätyskausi
Porin teatterin esityksissä kävi ennätysmäärä väkeä. Yhteensä yleisöä oli 59 049 katsojaa.
Kankaanpään juhlavaltuusto ulkona
Valtuuston 100-vuotiskokous pidetään Kankaanpään kauppatorilla. Kokouksessa käsitellään mm. tilinpäätöstä.
Ulvilassa tulossa tiukka kaupunginjohtajaäänestys
Valtuustossa istuvat puolueet eivät ole tehneet kaupunginjohtajavaalista ryhmäpäätöksiä, vaan valtuutetut saavat vapaat kädet. Valinnan odotetaan menevän toiselle kierrokselle.
Rauman seudulla asuntomurtosarja
Poliisin tietoon on tullut jo viisi vastaavantyyppistä rikosta. Päivällä tehdyissä murroissa on viety muun muassa koruja ja rahaa. Poliisi kaipaa yleisövinkkejä.
Ruosniemessä uhkaava tulipalo
Palokunta sai Ylikyläntiellä syttyneen omakotitalon ulkoseinän sammutettua eivätkä vahingot kasvaneet suuriksi.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.