YLE tutki suurimmat maataloustuet
Suomen suurimmat maataloustuet saa valtion turve-energiayhtiö Vapon tytäryhtiö Suo Oy. Yhtiö sai vuonna 2004 ruokohelpipelloilleen tukea yli 1,2 miljoonaa euroa. Suuri osa pelloista on Pohjois-Karjalassa, mm. Pyhäselässä.
Seuraavaksi suurimmat tuensaajat olivat Kalajoella sijaitseva karjatila Bullstop (noin 841 000 euroa), sotkamolainen karjankasvattaja Eero Lukkari (568 000 euroa), sikatilallinen Gösta Lillbacka Oravaisista (529 000 euroa) sekä Mikko Elovaaran nautakarjatila Kiuruvedeltä (482 000 euroa). Eniten tukea saanut viljatila oli Jokioisissa sijaitseva Jokioisten Kartanot noin 473 000 euron tukipotilla. Maataloustukitiedot kiven takana Tietoja myönnetyistä maataloustuista on yhä vaikeaa saada, vaikka korkein hallinto-oikeus on linjannut, että tuet ovat julkista tietoa. Maa- ja metsätalousministeriö ei ole antanut tietoja suoraan, vaan ministeriö on määrännyt kuntien virkamiehet toimittamaan tukipäätökset Yleisradiolle. Määräyksestä huolimatta etenkään monet eteläpohjalaiset kunnat eivät suostu paljastamaan tukia. Lisäksi useat kunnat vaativat tietojen antamisesta suuria korvauksia. Maatalousministeriötä arvosteltu kovin sanoin
Maatalousministeriötä on arvosteltu kovin sanoin tukitietojen pimittämisestä. Ministeriön suurimpana virheenä pidetään sitä, että se kieltäytyi julkaisemasta tiedot vielä Korkeimman hallinto-oikeuden syksyllä antaman päätöksen jälkeen ja siirsi asiassa vastuun kunnille.
Pitkään oikeusasiamiehenä sekä eduskunnassa että EU:ssa toiminut Jacob Söderman moittii viranomaisia mahdollisesta virkavirheestä.
- On muistettava, että maataloussihteereillä on paljon tekemistä, eivätkä he ole erityisen korkeita virkamiehiä ja voi olla, että joissain kunnissa valtuutetut ovat painostaneet heitä. Mutta he ovat virkamiehiä ja vastuussa siitä, että lakia noudatetaan, Söderman sanoo.
Vihreiden kansanedustaja Heidi Hautala syyttää tukitietojen julkaisun jarruttamisesta viime kädessä keskustalaista maatalousministeriä Juha Korkeaojaa.
- Pelkkää kiusaamista ja vastuun pakoilua. Sitä paitsi tässä on aiheutettu iso vahinko Suomen avoimuusmaineelle Brysselissä, Hautala sanoo.
Maa- ja metsätalousministeri Juha Korkeaojan mukaan on mahdollista, että maataloustuet voitaisiin tulevaisuudessa julkistaa suoraan ministeriöstä.
Rekisteri tuensaajista on olemassa, mutta tietojen julkistaminen vaatisi lakimuutoksen. Se voitaisiin Korkeaojan mukaan säätää jo ensi eduskuntavaalikaudella.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Kaksi kuoli tulipalossa Kuopiossa
Tulipalossa kuolleet ovat ehkä talossa asunut pariskunta.
Nuoret miehet ottavat turhia riskejä vesillä
Parikymppiset miehet veneilevät ja uivat alkoholin vaikutuksen alaisena selvästi ikäisiään naisia enemmän. Myös pelastusliivien käytössä on suuria eroja sukupuolten välillä. Tutkijat ja asiantuntijat epäilevät, että taustalla on miehinen machokulttuuri.
Arviomätkyt uhkaavat yhä veronkiertäjiä
Esimerkiksi verovuonna 2010 veroja määrättiin arvioimalla yli 12 000 verovelvolliselle. Yleisimmin arvioverotus liittyy yritystoimintaan.
Älypakkaus neuvoo ja tarkkailee
Maitopurkit ja lääkepakkaukset voivat kohta olla media muiden joukossa. Pakkauksiin lisättävät sirut ja koodit antavat lisätietoa ja opastavat, mutta voivat myös kerätä tietoa tuotteen ostajasta.
Oulun ravintola-ampujalla ehkä Diablos-yhteys - useita kotietsintöjä
Oululaisen ravintola Tivolin lähistöllä varhain perjantaiaamuna ammuskelleella epäillään olevan yhteyksiä moottoripyöräjengi Diablosiin. Poliisi teki perjantaina lukuisia kotietsintöjä, joiden tuloksena takavarikoitiin ampumatarvikkeita.
Videoyhteys pitää hoitajan aina tavoitettavissa
Videoyhteys voi korvata tai siirtää vanhusten kotihoidon käyntejä. Parhaillaan testivaiheessa oleva virtuaalihoito-palvelu otetaan Helsingin kaupungin kotihoidossa laajempaan käyttöön ensi vuoden alussa.
Koululaisen yliajo nyt Alavudella
Etelä-Pohjanmaalla Alavudella tapahtui perjantaina iltapäivällä lapsen tahallinen yliajo. Poliisi ei tiedä, onko kyseessä vain sattuma. Kanta-Hämeessä on tapahtunut aiemmin jo neljä samankaltaista yliajoa.
Saari tuikattiin tuleen - liekit vievät linnunpesät
Konneveden järvipelastajat antoi tulikomennon perjantaina iltapäivällä. Kuiva maasto ja kevyt tuuli pitivät huolen siitä, että Iso-Häntiäisen saari Konnevedellä syttyi hetkessä palamaan.
Toriseksi toi sakot pariskunnalle
Liki hellelukemiin kohonnut lämpötila sai hormonit hyrräämään Nivalan torilla perjantaina. Ihmisjoukon keskellä suoritettu lemmentyö järkytti etenkin lapsiperheitä.
Sunny Car Center maksaa yli 8 miljoonaa Kirstulan maasta
Hämeenlinna myy maa-alueen suunnitellulle autokauppakeskukselle miljoonakaupalla. Maakauppa kertoo toteuttajien uskosta suurhankkeen onnistumiseen. Keskus valmistuu aikataulussa, vakuuttaa toimitusjohtaja.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.