Ylipään koulun vanhemmat: Luottamus päättäjiin lujilla
Vetelin koulukiistoihin ja -ongelmiin ei näy loppua. Viimeinen uutinen eli tieto Räyringin Ylipään koulun kosteusvaurioista ja väliaikaisesta sulkemisesta sai vanhemmat ymmälleen ja suutuksiin. Vanhempien mielestä koulun kyseenalaistettu kunto ei herättänyt päättäjiä riittävän ajoissa.
Osa vanhemmista sanookin menettäneensä luottamuksen Vetelin kuntapäättäjiin.
Pulkkislaisen Sonja Pulkkisen lapsi ei oirehtinut Ylipään koulussa, mutta Sari Haapasalo vanhin lapsi valitti usein väsymystä.
Vanhempien tunteet pyörivät laidasta laitaan, kun koulusta paljastuikin kosteusvaurioita ja koulu suljetaan ainakin syksyksi. Viidesluokkalaiset siirtyvät nyt keskustan Kirkonkylän koululle ja ykkös-neloset siirtyvät jo kiinnilaitetulle Pulkkisen koululle.
- Ihmetytti kyllä suuresti, että miksi Ylipään koulun kuntoa ei voinut tarkistaa silloin, kun me viestitimme hätäämme. Toisaalta olen huojennut, että saatiin koulu takaisin meidän kylälle, ainakin yhdeksi lukukaudeksi, tuumii Sonja Pulkkinen.
Haapasalon mielessä pyörii myös lasten terveys tulevaisuudessa.
- Kun tiesi, että omat lapset ovat olleet kosteusvaurioituneessa koulussa, niin huolestuttihan se. Tuli mieleen, että milloinhan ne oireet lapsille sitten pulpahtavat, Haapasalo pohtii.
Vetelin kouluongelmat alkoivat jo vuosia sitten erilaisista yrityksistä säästää kouluja yhdistämällä ja lopettamalla. Viime lukuvuoden alusta Vetelin Ylipään alueen kolmesta alakoulusta Patana ja Pulkkinen lakkautettiin ja oppilaat määrättiin suurimpaan - Räyringissä sijaitsevaan Ylipään kouluun.
Patanassa ja Pulkkisessa koulujen lakkautussuunnitelmia vastustettiin vahvasti kyseenalaistamalla syntyvät säästöt ja vaatimalla kaikkien kunnan koulurakennusten perusteellista tutkimista.
Tarkistuksiin ryhdyttiin tänä keväänä, kun useat siirretyistä oppilaista saivat Ylipään koulussa oireita. Viime viikolla koulu päätettiin sulkea lattiarakenteista löytyneen mikrobikasvuston vuoksi.
Väsyttävää ja raskasta taistelua
Moni Patanan tai Pulkkisen kylällä asunut teki koulun tilasta ratkaisuja jo aiemmin. Kolme perhettä muutti asuinpaikkansa toiseen päähän kuntaa, jotta saavat lapsilleen paikat eri kouluun. Lisäksi viitisen lasta sai lääkärintodistuksella koulunvaihtoluvan. Sen johdosta myös samanverran sisaruksia vaihtoi koulua.
Osa oppilaista siirtyi protestina kotiopetukseen. Sari Haapasalo piti lapsensa kotiopetuksessa muutaman kuukauden ajan viime syksynä. Loppujen lopuksi opetus kävi työlääksi, ja lapset menivät Räyringin Ylipään kouluun.
Haapasalolle koulutaistelu oli haastavaa aikaa.
- Se oli väsyttävää ja raskasta. Piti tehdä ratkaisuja, vaikka ei tiennyt, mitä tulevaisuus tuo mukaan.
Sonja Pulkkinen laittoi tyttönsä heti Patanan ja Pulkkisen koululakkautusten jälkeen Räyringin kouluun. Myöhemmin teko on hieman mietityttänyt.
- En tiedä oliko se oikea ratkaisua, mutta minulla ei ollut mahdollisuuksia taistella vastaan, toteaa Pulkkinen.
Vanhempien luottamus päättäjiin on taistelun aikana huvennut.
- Kuntalaisia ei ole kyllä paljon asiassa kuunneltu. Päättäjät ovat pitäneet oman päänsä ja tehneet päätöksenä. Kyllä Räyringin Ylipään kouluun lapset voivat mennä, jos se kuntoon saadaan, vanhemmat toteavat.
Monta mutkaa olisi vanhempien mielestä voinut tehdä toisin. Kritiikkiä saa muun muassa koulujen lakkauttaminen kiireellä ja säästösyistä. Nyt Pulkkisen koulu otetaan jälleen käyttöön.
- Tuleeko siitä nyt säästöjä, että Ylipään koulua joudutaan remontoimaan? Puhtaita kouluja olisi ollut tarjolla, joille ei olisi tarvinnut tehdä mitään, heittävät vanhemmat.
Tuoreimmat aiheesta: Keski-Pohjanmaa
Maitokolmion kiistaan ratkaisu torstaina?
Tiistaina alkanutta Maitokolmion Toholammin meijerin työkiistaa koskevat neuvottelut alkavat torstaina. Osapuolet sopivat keskiviikkoiltana, että pöytään istutaan kello kymmenen. Työnantajapuolen näkemyksen mukaan työt alkavat täydellä vahvuudella. Työntekijäpuolen mukaan työt alkavat ehdollisesti.
Maitokolmion lakossa löytyi neuvotteluhalukkuutta
Osapuolet sopivat periaatteellisesta valmiudesta istua neuvottelupöytään torstaiaamuna. Osapuolilla on näkemyseroja jopa lakossa olevien työntekijöiden määrästä.
Sisäilmaongelmat ajavat kaupunginteatterin evakkoon
Kokkolan kaupunginteatteri joutuu remonttiin terveyshaittojen takia. Huono sisäilma on aiheuttanut oireita näyttelijöille. Korvaavia tiloja haetaan Jungsborgilta.
Hyvä veli ei vieläkään kulje hameessa
Hyvä veli -verkostot ovat nykyään pääsääntöisesti myönteinen asia. Samankaltainen ajattelu - saman sukupuolen kesken - helpottaa toimintaa. Toisaalta verkoston sisällä törmäykset ovat hyvästäkin: erimielisyys rakentaa enemmän kuin samanmielisyys. Lauteilla asioita ei enää päätetä, mutta "aika mukavat vitsit" kuuluvat yhä kokousten jälkilöylyihin. Näin tiivistää pitkäaikainen hyvä veli.
Polvivamma pitää Forsellin sivussa 10-12 viikkoa
IFK Mariehamn koki kovan kolauksen, kun Petteri Forsell loukkaantui viime viikolla joukkueen harjoituksissa.
Kiusalla käynnistetylle keikallekin lähdetään tosissaan
Pelastuslaitos lähtee täydellä höyryllä liikenteeseen varsin usein turhaan. Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren alueella jopa neljäsosa hälytyksistä on virheellisiä. Palomiesten hyppyyttäminen on lähes poikkeuksetta tahatonta, mutta mukaan mahtuu myös kiusantekoa.
Meijerityöt jatkuvat Toholammilla
Tiistaiaamuna alkanut lakko Maitokolmion Toholammin meijerillä ei ole toistaiseksi hiljentänyt tuotantolaitoksia. Ammattiliiton mukaan lakossa on nyt kahdeksan työntekijää. Osapuolet kartoittavat valmiuksia neuvotteluihin keskiviikon aikana.
Kova talvi koitui karppien kohtaloksi
Kokkolan karppilampi on tänä keväänä tyhjä. Kalat kuolivat happikatoon poikkeuksellisen kovana talvena. Tilannetta pahensi vielä suojaavan lumipeitteen puute, sillä lammen jäätä käytettiin luisteluun. Rannoilta on kerätty toukokuussa satakunta kuollutta karppia.
Pietarsaaren lukiokiista lähtöruutuun
Vieläkään ei tiedetä, missä suomenkieliset lukiolaiset aloittavat koulunsa syksyllä. Poliitikkojen valta- ja kielitaistelun aiheuttama epävarmuus haittaa koulutyötä. Ratkaisua haetaan torstaina.
Teiden päällystyöt ovat käynnistyneet
Pohjalaismaakuntien alueella tämän kesän aikana saa uuden päällysteen kaikkiaan 260 tiekilometriä Ely-keskus käyttää teiden päällystämiseen 15 miljoonaa euroa. Kesän päällystystyöt keskittyvät Vaasan, Uusikaarlepyyn ja Pietarsaaren sekä Närpiön maanteille.
