Ympäristökeskus: Soklin rata Natura-alueelle
Lapin ympäristökeskus puoltaa Natura-alueen läpi kulkevaa vaihtoehtoa Savukosken Soklin kaivoksen radan reitiksi. Radan vetäminen Joutsi- ja Koukkutuntureiden Natura-alueiden kautta vaatisi kuitenkin luonnonsuojelulain perusteella valtioneuvoston poikkeamispäätöksen hakemista, muistuttaa ympäristökeskus.
Lapin ympäristökeskus antoi lausuntonsa Soklin rautatien ympäristövaikutusten arviointimenettelystä (YVA-menettely) tiistaina.
Sen mukaan Joutsitunturin ja Koukkutunturin Natura 2000 -alueiden kautta kulkeva ratavaihtoehto 1 edistää kaikkein parhaiten valtakunnallisia alueidenkäyttötavoitteita.
Linjauksessa Natura-aluetta on kolme kilometriä.
Valtioneuvoston poikkeamispäätös edellytyksenä
Lapin ympäristökeskuksen mielestä maakuntakaavassa ei kuitenkaan tulisi hyväksyä rautatien linjausvaihtoehtoa 1 ilman valtioneuvoston myönteistä päätöstä.
Kaavan laatija, eli Lapin liitto, voi saada luvan linjan merkitsemiseen vain hakemalla valtioneuvoston poikkeamispäätöstä Natura 2000 -alueen suojelusta.
Vaihtoehdon 1 toteuttaminen suunnitelmien mukaisesti vaatisi myös korvaavien alueiden suojelua, linjaa Lapin ympäristökeskus.
Muut linjausvaihtoehdot eivät edistä valtakunnallisia tavoitteita
Lapin ympäristökeskus näkee, että muissa kolmessa reittivaihtoehdossa erityisesti poronhoidolle aiheutuvat haitat yhdessä kaivostoiminnan vaikutusten kanssa ovat merkittäviä. Näin ne eivät edistä valtakunnallisia alueidenkäyttötavoitteita.
Myöskään nollavaihtoehtoa, rakentamatta jättämistä, Lapin ympäristökeskus ei suosittele juuri alueiden käyttöön liittyvin perustein.
Jatkossa ehkä lisää YVA-selvityksiä
Lapin ympäristökeskuksen mukaan Soklin rautatien YVA-menettely on todettu riittäväksi ja sen vaikutusarviointi on pääosin hyvin tehty.
Arviointiselostuksesta on annettu 26 lausuntoa ja 62 mielipidettä.
Jatkossa selvitetään, tarvitaanko vielä uusia YVA-menettelyjä maa-ainesten oton ja läjityksen osalta. Myös mahdollinen radioaktiivisten aineiden kuljetus on arvioitava erikseen.
Tällä hetkellä Soklin kaivoshankkeessa ei kuitenkaan ole mainittu tällaisten aineiden tuotantoa. Rikastaminen edellyttäisi ydinenergialain mukaista lupaa, jonka myöntää valtioneuvosto.
Lapin ympäristökeskus antaa myöhemmin erilliset lausunnot Soklin voimajohdosta, Soklin kaivoshankkeesta ja kaivoksen vaikutuksista Natura 2000 -alueisiin.
Tuoreimmat aiheesta: Lappi
Valion vanhanajan täysmaitoa ei vielä tunneta
Valion Hilja-vanhanajan täysmaito on vielä suurelle osalle ostajia tuntematon tuote. Valion brändipäällikön Paula Viikarin mukaan Valio on toukokuun alussa tuonut mahdollisimman vähän käsitellyn maitotuotteen markkinoille kuluttajien toiveesta.
Mies huitoi puukolla Sodankylässä
Sodankyläläinen mies sai pahoinpitelystä ehdollisen vankeusrangaistuksen. Mies oli aiheuttanut puukolla toiselle miehelle runsaasti verta vuotaneet haavat sormiin.
Oudompaa Särestöniemeä esillä Rovaniemellä
Kattava läpileikkaus Reidar Särestöniemen taiteesta esillä Rovaniemen taidemuseoon. Perjantaina avattava näyttely on koottu Kirsi ja Keio Eerikäisen taidesäätiön lähes kahden sadan taulun kokoelmasta. Kokoelma on annettu säilytettäväksi Rovaniemen taidemuseolle. Näyttelyssä on esillä on 120 Särestöniemen teosta alkuajoista viimeisiin maalauksiin.
Poika varasti humalassa auton
Humalainen poika varasti auton ja lähti sillä liikenteeseen Ivalossa. Poliisi sai pojan kiinni ennen kuin hän ehti edes saada autoa käyntiin.
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi sodanaikainen ammus
Ivalon Pikku-Petsamosta löytyi toisen maailmansodan aikainen ammus omakotitalon takapihalta. Löytäjä Antti Musikka kaivoi ammuksen kaivinkoneella entisestä perunapellosta. Musikka kiittelee onneaan, sillä vanhat ammukset voivat olla räjähdysherkkiä.
Tulva hellittää Lapissa edelleen
Ounasjoella veden korkeus ja virtaamat laskevat Kittilän kirkonkylällä. Kemijoen vesi jäi Rovaniemellä puoli metriä vuoden 1993 suurtulvasta.
Yara jatkaa Soklin kaivosradan suunnittelua kesäkuussa
Lannoiteyhtiö Yara päivittää suunnitelmiaan Savukosken ja Sallan alueella.
Rovaniemeläismiehelle vankeutta
Rovaniemeläinen mies on saanut kuuden kuukauden ehdottoman vankeustuomion Lapin käräjäoikeudessa. Mies on syyllistynyt oikeuden mukaan useisiin rikoksiin, muun muassa törkeään varkauteen ja maksuvälinepetokseen.
Lapin teillä loukkaantui aiempaa enemmän
Lapin tieliikenteessä kuoli kolme ja loukkaantui 90 ihmistä alkuvuonna. Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan edellisvuoden tammi-huhtikuuhun verrattuna kuolleiden määrä laski, mutta loukkaantuneiden määrä kasvoi.
Lappilainen toripottu painuu maan alle
Rovaniemeläinen perunanviljelijä Timo Raitio on päässyt istuttamaan perunaa pelloilleen puolitoista viikkoa toiveitaan myöhemmin. Torimyyntiin hän uskoo perunasatonsa silti ehtivän tavanomaiseen aikaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.