Eduskuntavaalit 2007

Tulospalvelu

Vaalit maakunnissa

Kartta

Valitse maakuntaradio

Ainolan vaaliblogi

Olli Ainola

YLE Uutisten politiikan toimituksen päällikkö Olli Ainola seuraa blogissaan vaaleja.

Olli Ainolan vaaliblogiin

Uosukaisen vaaliblogi

Riikka Uosukainen

YLE Uutisten uutispäällikkö Riikka Uosukainen seuraa blogissaan vaaleja.

Riikka Uosukaisen vaaliblogiin

Pernaan vaaliblogi

Ville Pernaa

Poliittisen historian dosentti Ville Pernaa tarkkailee blogissaan eduskuntavaali-kamppailua.

Ville Pernaan vaaliblogiin

Vaaliuutiset

 
Keskustan Lankia haluaa apulaisministerit
Julkaistu 12.03.2007, klo 09.28
Eero Lankia
Kuva: Suomen Keskusta
Keskustan entinen puoluesihteeri ja kansanedustaja Eero Lankia luopuisti valtiosihteereistä ja toisi tilalle apulaisministerit, kertoo keskustan verkkolehti Apila.
- Valtiosihteerit ovat tällä hetkellä vastuussa vain omalle ministerilleen. Apulaisministerien käyttö olisi kansanvaltaisempi järjestelmä, koska he olisivat poliittisesti vastuunalaisempia henkilöitä, Lankia sanoo.

Apulaisministerijärjestelmän käyttöönotto vaatisi Lankian mukaan valtiosäännön uudistamista, mikä voitaisiin Lankian mielestä toteuttaa ensi vaalikaudella, jos valtiosääntöä tarkistetaan mm. EU-politiikkaan liittyvien presidentin valtaoikeuksien osalta.

Lankia ei ryhtyisi radikaalisti muuttamaan valtioneuvoston rakennetta, mutta hän perustaisi Suomeen elinkeinoministeriön sekä sosiaali- ja terveysministeriöön perheministerin postin.

YLE Uutiset

Vaaliuutisten arkisto