Kuntavaalit 2008

Maakuntaradioiden vaalisivustoilta mm. aluekohtaiset vaaliuutiset, -blogit ja -keskustelut. Listaa täydennetään sitä mukaa kun maakuntaradiot avaavat vaalisivustojaan.

Valitse alue:

Vaaliuutiset

 
Entiset oikeusministerit toimittivat vaalirahaselvityksensä
Julkaistu 19.09.2008, klo 11.55 (päivitetty 19.09.2008, klo 13.09)
Presidentti vahvisti vaalirahahoituslain uudistuksen
Entiset oikeusministerit Johannes Koskinen (sd.) ja Leena Luhtanen (sd.) ovat toimittaneet oikeuskanslerille selvityksensä vaalirahoituslaissa ilmenneistä epäselvyyksistä.
Johannes Koskinen sanoo tuoneensa oikeusministerinä toimiessaan vaalilakia koskeneet ongelmat julki kevään 2003 eduskuntavaalien jälkeen. Hän kertoo uskovansa, että hänen suhtautumisensa oli myös ministeriön virkamiesten tiedossa.

Koskinen lisää vielä, että hänen ohjeistuksestaan europarlamenttivaaleissa 2004 painotettiin tukiryhmien rahoituksen avaamista.

Leena Luhtanen puolestaan sanoo selvityksessään, ettei hänelle tuotu ministerikautensa aikana aloitteita tai esityksiä, jotka olisivat koskeneet vaalirahoitukseen liittyviä ongelmia. Luhtasen ministerikaudella järjestettiin presidentinvaalit vuonna 2006.

Luhtanen sanoo myös, että oli jo jättänyt oikeusministerin tehtävät, kun vaali-ilmoitusrahoitusten jättöaika kevään 2007 eduskuntavaaleihin päättyi. Hän toteaa, että ilmoituksiin liittyvät toimet jäivätkin hänen seuraajansa Tuija Braxin tehtäväksi.

Virkamiehet: Ongelmista kerrottiin jo vuosia sitten

Oikeuskansleri Jaakko Jonkan saamien tietojen perusteella oikeusministeriön virkamiehet ovat jo useiden vuosien ajan kertoneet oikeusministeriön johdolle vaalirahoituslain soveltamisen ongelmista.

Ministeriön vaalijohtaja Arto Jääskeläinen on kertonut omassa selvityksessään kiinnittäneensä huomiota vuodesta 2003 lähtien huomiota vaalirahoituslain epäkohtiin ja kertoneensa havainnoistaan myös esimiehilleen. Hän sanoo tehneensä myös aloitteita asian korjaamiseksi.

Oikeuskanslerinvirastosta ei vielä osattu kertoa, missä aikataulussa selvityksen suhteen edetään. Oikeuskansleri voi pyytää halutessaan vielä tarkentavia lisäselvityksiä.

Johannes Koskinen toimi oikeusministerinä kesästä 2003 syksyyn 2005 saakka, Leena Luhtanen hänen jälkeensä kevääseen 2007 asti.

YLE Uutiset

Kaikki kuntavaaliuutiset

Vaaliuutiset eri kielillä

Oheisten linkkien takaa löydät YLEn ruotsin-, englannin- ja venäjänkielisten toimitusten tuottamia uutisia kuntavaaleista.

Svenska YLE: Kommunalvalet
YLE News: Municipal Elections
YLE po-russki: Munitsipalnye vybory