Maakuntaradioiden vaalisivustoilta mm. aluekohtaiset vaaliuutiset, -blogit ja -keskustelut. Listaa täydennetään sitä mukaa kun maakuntaradiot avaavat vaalisivustojaan.
Valitse alue:
Taustat ja kommentit
Rukkasia ja pikavippejä
päivitetty 24.10.2008 klo 12.31
Vanhan toistamiseksi meni. Viimeinen vaalikeskustelu ei tuonut enää uusia avauksia eikä painotuksia. Rukkaset ja puoluesihteerit eivät nekään tuoneet mitään lisäarvoa, mutta pääministeri nappasi irtopisteen sanomalla, ettei pane ulkomaisia halpatuontirukkasia käsiinsä. -Kotimaista pitää olla, Kokoomus!
Matti Vanhanen (kesk.) oli muutoinkin iskukunnossa; Jutta Urpilaisen (sd.) vaatimukset kuntien lisärahoituksesta hän kuittasi "pikavipeiksi".
Kertaus on opintojen äiti, eikä eilinen keskustelu huono ollut. Nyt on pari päivää aikaa etsiä sopiva ehdokas ja käydä sunnuntaina pyöräyttämässä numero vaalilippuun. Kotikatsomoissa ohjelmaa seurasi yli puoli miljoonaa ihmistä.
Apeasta kelistä huolimatta puolueiden tehoviikonloppu alkaa joka puolella Suomea. Täällä Helsingissä voi käydä katselemassa vaikkapa sateessa ja tuulessa värjöttäviä ministereitä ja oppositiojohtajia. Vaalikojuista toivottavasti saa esitteiden ja karkkien lisäksi jotain lämmintä juotavaa.
Nokkelimmat asunnottomat, Hätämajoitusryhmäksi itseään kutsuvat, yrittivät viime yönä ottaa vaalikojuja yökäyttöön! Uutisten mukaan kahden puolueen vaalikojuihin pääsi, kahteen ei. Polttava kunnallinen ongelma, asuntojen puute, tuotiin niin sanotusti iholle!
Tavallisille valtuustoehdokkaille viimeiset päivät tuovat varmasti vipinää. Eilen matkustin ratikalla, jonka perää kaunisti kansanedustaja Anni Sinnemäen (vihr.) iso vaalikuva. Ajelin myös bussilla, jossa samaa virkaa toimitti valtiotieteen maisteri, toimitusjohtaja Harry Bogomoloffin (kok.) suuri kuva. - Sisällä ja kyljissä sai sitten katsella vähän pienempiä ja halvempia (?) kuvasarjoja! Vaalirahoituksesta joutuu nyt tekemään entistä tarkemman selvityksen ja mielenkiintoista onkin nähdä, mistä rahaa on tullut ja paljonko sitä on pantu palamaan.
Arvelin eilen, ettei Helsingin Kirjamessuilla kuntavaalit hypi silmille. No, ei ihan! Mutta kyllä siellä tuttuja ehdokasnaamoja käveli vastaan. Suurten ihmismäärien keskellä on tietysti hyvä näyttäytyä, mutta monet vastaantulijoista olivat myös aidosti kirjan ystäviä.
Pitää lisätä tarkkailua. Tavataan huomenna.
Hannu Lehtilä
P.S. "Kuntavaalit ovat myös kulttuurivaalit", sanotaan TV1:n Strada-ohjelman puffitekstissä. Pitää katsoa tänä iltana. Ja huomenna saman kanavan Ykkösaamu on Kirjamessuilla Jari Tervon ja Juhani Suomen kanssa. Pitää sekin katsoa!
Naisten esiinmarssi?
Kiriviikko alkaa
Vaalitarkkailua
Nyt se on alkanut
"Jokseenkin samaa mieltä"
Kuntavaaleja etsimässä!
Huolta ja murhetta
Ehdokkaita ja silakoita
Kierrokset nousevat
Kuntavaalien tummat kehykset
Suuria ja pieniä asioita
Hyvä - paha netti
Miksi taas?
Kansan huutoon pitää vastata!
Markkinahumua kuntavaaliavauksessa
Väärät vaalit?
Ehdokaslistat valmistuvat
YLEn vaalitulospalvelu
Vaaliuutiset eri kielillä
Oheisten linkkien takaa löydät YLEn ruotsin-, englannin- ja venäjänkielisten toimitusten tuottamia uutisia kuntavaaleista.
Svenska YLE: Kommunalvalet
YLE News: Municipal Elections
YLE po-russki: Munitsipalnye vybory
Katsele ja kuuntele
Uutisjuttuja ja haastatteluja
(30.10.) Keskusta pui vaalitappionsa syitä.
(30.10.) SDP uudisti yhteistyötarjouksensa.
(30.10.) Puoluesihteeri löysi syyn SDP:n vaalitappioon ehdokasasettelusta.
(30.10.) Vanhanen aikoo vastata vaalitappioon uudistuspolitiikalla.
Keskusteluja
(31.10.) Päätoimittajat pohtivat vaalitulosta ja taloustilannetta.
(30.10.) Kuntatalous tienhaarassa
(29.10.) SDP:n vaalitappio puhutti Ykkösaamussa.
Ajankohtaisohjelmia
(29.10.) A-studio
(28.10.) Ajankohtainen kakkonen
TV1:n tuloslähetys (26.10.) Areenassa
Osa 1 (klo 19.30-20.30)
Osa 2 (klo 20.45-23.00)
Osa 3 (klo 23.00-00.40)
>> Kaikki uutisjutut, keskustelut ja vaaliohjelmat Areenassa.
Sami Borg