 |
Kuva:
YLE
|
|
 |
Tasavallan presidentti Tarja Halonen on aloittanut toisen kautensa presidenttinä. Hän antoi juhlallisen vakuutuksen puoliltapäivin eduskunnassa. |
 |
|
 |
Virkaanastujaisia juhlitaan sekä eduskunnassa että presidentinlinnassa. Eduskunnasta poistuessaan Halonen tarkisti kunniakomppanian ja kuunteli Porilaisten marssin.
Eduskuntatalon eteen oli kokoontunut yleisöä seuraamaan seremoniaa.
Juhlallisuudet jatkuvat presidentinlinnassa, missä tervehdyksensä esittävät diplomaattikunta sekä valtioneuvoston ja ylimpien valtioelinten edustajat ja korkeimmat virkamiehet.
Yleisö voi kirjoittaa terveisensä presidentille päävartion aulassa olevaan onnittelukirjaan. Liput nousevat salkoihin presidentin virkaanastumisen kunniaksi.
Halonen: Eriarvoisuus vakava ongelma
Virkaanastujaispuheessaan presidentti Tarja Halonen varoitteli Suomessa yhä lisääntyvästä eriarvoisuudesta.
Halonen mainitsi ongelmina muun muassa tuloerojen kasvun, uusköyhyyden ja sen, että naisten euro on yhä 80 senttiä.
Presidentti totesi, että työpaikkoja tarvitaan lisää. Tutkimukseen ja kehittämiseen on syytä sijoittaa enemmän kansainvälisen kilpailun kiristyessä.
- Hyvinvointiyhteiskunta edellyttää vahvaa taloutta ja työllisyyttä, jotka ovatkin kehittyneet meillä hyvin. Lisää työpaikkoja tarvitaan, sillä työttömyys on edelleen pysytellyt korkeana.
Ulkopolitiikassa pyritään pitkäjänteisyyteen ja johdonmukaisuuteen. Suomen asema EU:n puheenjohtajana loppuvuonna on Halosen mukaan haasteellinen.
 |
|
Kuva:
YLE
|
|
Halonen ilmaisi myös kannattavansa kehitysyhteistyömäärärahojen nostamista 0,7 prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2010 mennessä hallitusohjelmaan kirjatun tavoitteen mukaisesti.
Halosen mukaan suomalaiset voivat monesta syystä olla ylpeitä maastaan. Hän muistutti muun muassa, että tänä vuonna vietetään suomalaisen demokratian satavuotisjuhlaa.
- Isänmaamme on tänään vauraampi kuin koskaan aiemmin ja kansainvälinen kilpailukykymme on huippuluokkaa, Halonen totesi myös.
Lipponen esitti eduskunnan onnittelun
Eduskunnan puhemies Paavo Lipponen onnitteli virkaanastujaisten aluksi presidentti Halosta eduskunnan puolesta.
Lipposen mukaan on edelleen merkittävää sekä tasa-arvon että Suomen imagon kannalta, että Halonen on tehtävässään ensimmäinen nainen.
Puhemies kiitteli Halosta ensimmäisen kauden saavutuksista, kuten Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittisen aseman vahvistumisesta ja kansallisesta maanpuolustuksesta vallitsevasta, historiallisen laajasta yhteisymmärryksestä.
Lopuksi Lipponen vakuutti, että Halonen voi työssään luottaa eduskunnan laajaan tukeen.
YLE24
|
|