Lampaanmaito tuhoaa bakteereita
18.12.2002 YLE Ympäristötietopalvelu /YLE 24
Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskuksessa MTT:ssä on havaittu, että lampaanmaidon valkuaisesta irtoavat peptidit tuhoavat Escherichia coli –suolistobakteereita, kertoo Elintarviketuotanto- ja ympäristölehti.
Tutkimuspäällikkö Anne Pihlanton mukaan hajottamattomilla valkuaisaineilla ei ollut samanlaista bakteerikasvua estävää vaikutusta kuin pilkotuilla valkuaisaineilla. Lisäksi tutkimuksessa havaittiin, että eräässä lampaanmaidon valkuaisainejakeessa on hyvin paljon yhdisteitä, jotka estävät angiotensiiniä muuntavan entsyymin toimintaa.
Angiotensiini on elimistössä esiintyvä yhdiste, ja sitä muuntava entsyymi vaikuttaa verenpaineen säätelyyn vapauttamalla valtimoita supistavaa yhdistettä ja kohottamalla siten verenpainetta.
Lampaanmaidon tutkimus MTT:ssä sai vahvistusta ulkomailta, kun espanjalainen elintarviketutkija José Angel Comés-Ruiz tuli Jokioisiin tutkimaan väitöskirjaansa varten espanjalaislampaiden maidon antimikrobisuutta eli bakteerien kasvun estokykyä laboratorio-oloissa. Alan tutkimuksen tietämystä MTT:ssä pidetään korkeatasoisena.
Tutkimuspäällikkö Anne Pihlanto johtaa MTT:ssä tutkimuksia, joissa selvitetään bioaktiivisten peptidien hyödyntämistä elintarvikkeissa ja kehitetään proteiinien sekä peptidien rikastusmenetelmiä. Maidon, lihan ja viljan proteiineja ja peptidejä koskeva tutkimus kestää vuoteen 2004 asti.
Pihlanto palkittiin syyskuussa Ranskassa pidetyssä kansainvälisessä meijerikongressissa parhaasta posterista eli julisteesta, johon oli koottu tutkimuksen keskeiset tiedot. Yli 3 000 osanottajan kongressissa palkittiin kolme posteria kaiken kaikkiaan 450 esillä olevan joukosta.
|