Tekniikalla lisää tehoa sauvakävelyyn
13.9.2004 YLE Terveys/ Helena Collin
Puristatko sauvoista? Jumittaako sauvakävelylenkin jälkeen hartioissa? Saatko sauvakävelystä tehoa irti? Ennen sauvakävelyn aloittamista kannattaa harjoitella sauvojen käyttöä, jotta vältyt rasitusvammoilta.
Sauvakävely on suomalaisten neljänneksi suosituin liikuntaharrastus. 560 000 suomalaista kertoo sauvakävelevänsä viikoittain. Sauvakävely onkin mainiota terveysliikuntaa ja sauvojen käyttöä tehostamalla saadaan myös kunto kohenemaan.
Suomen Ladun järjestämä sauvakävelyratsia pysäyttää kävelijöitä lauantaina 18. syyskuuta eri puolilla Suomea. Ratsia tarjoaa ilmaista neuvontaa; sauvakävelyohjaajat tarkistavat välineet ja antavat sakkokierroksia sauvojen puristajille.
- Haluamme korostaa optimaalisen sauvakävelytekniikan merkitystä kävelijän turvallisuudelle, nautittavuudelle ja lajista saatavan hyödyn varmistamiseksi, toteaa sauvakävelykouluttaja Sirpa Arvonen Suomen Ladusta.
Harjoittele sauvojen käyttöä
Sauvakävely on helppoa ja edullista, joten harrastuksen aloittamiskynnys on matala. Monet eivät kuitenkaan perehdy sauvojen käyttöön riittävästi.
- Muutamia sauvojen käytön vinkkejä kannattaisi harjoitella, jotta vältyttäisiin rasitusvammoilta ja esitteiden lupaamat hyödyt saisi itselleen, Arvonen jatkaa.
Sauvakävelyn on tutkimusten mukaan keskimäärin 20 % tehokkaampaa kuin tavallinen kävely. Tehoa hakeva sauvakävelijä painaa sauvan maahan ja työntää sauvalla vartalolinjan takana. Päkiätyöntö tehostuu, pakaroista ponnistetaan, lantio ojentuu ja askeleen pituus kasvaa kuin huomaamatta. Isot lihakset työskentelevät tehokkaammin; syke nousee ja energiaa kuluu enemmän.
Vältä tiukkaa puristusta
Tutkimusten mukaan sauvoista puristaminen nostaa verenpainetta. Sauvoilla on tarkoitus tehostaa kävelyä, eikä jarruttaa askelta. Sauvatyönnön tulisi siis suuntautua vartalon taakse. Sauvoilla ei ole tarkoitus ”lypsää” tai töpötellä vartalon edessä. Puristava ote sauvasta altistaa myös rasitusvammoille, jos kävelykilometrejä kertyy paljon tai kävellään kovalla alustalla.
Sauvakävelysauva on oikean mittainen, joustava ja siinä on ergonomisesti muotoiltu kädensija, jotta sauvatyöntö sujuu hartioita kuormittamatta. Lepsusti sauvoja raahaavan syke ei nouse paljoakaan enemmän kuin tavallisessa kävelyssä.
Sauvakävelyratsia pysäyttää lauantaina 18. syyskuuta 20 eri paikkakunnalla: Anjalankoski, Espoo, Harjavalta, Helsingissä Paloheinän Ulkoilukeskus, Töölönlahden Ulkoilukeskus, Maunulan maja, Kauppakeskus Itäkeskus, Huittinen, Iisalmi, Jyväskylä, Kuopio, Lahti, Lappeenranta, Oulu, Punkalaidun, Rovaniemi, Seinäjoki, Tampere, Turku, Vierumäki, Vantaa.
|