Kuumavesipullo todella auttaa vatsakipuun
5.7.2006 Radion tiedeuutiset, University College London
Kansanuskomuksen mukaan lämpö auttaa vatsakipuun, kuten koliikkiin tai kuukautisvaivoihin. Nyt uskomuksen on todistettu pitävän paikkaansa tieteellisesti.
Koliikin, virtsatietulehduksen ja kuukautiskipujen taustalla on väliaikainen verenkierron häiriö ontoissa elimissä kuten suolessa tai kohdussa, tai syynä voi olla niiden venyminen. Kudoksen vahingoittuessa kipureseptorit aktivoituvat.
Physiological society-järjestön vuosikokouksessa esitetyt tulokset osoittavat, että lämpö ei vain tuo lohtua ja lumevaikutusta kivun hoitoon, vaan se purkaa kipua molekyylitasolla samantapaisesti kuin useat farmaseuttiset särkylääkkeet.
Jos yli 40 Celsiusasteen lämpöä tuodaan iholle kohtaan, missä sisäistä kipua tunnetaan, lämpö aktivoi vaurion kohdalla olevat lämpöreseptorit. Nämä lämpöreseptorit puolestaan tukkivat tien kemiallisilta viestinviejiltä, joiden vaikutuksesta keho havaitsee kipua.
Tutkijat havaitsivat, että eräs lämpöä havaitseva reseptori estää tietyntyyppisen kipureseptorin toimintaa. Kipureseptorit aktivoituvat, kun vaurioituneen solun sisältä vapautuu kehon energialähdettä, ATP:tä. Lämpöreseptori pystyy kuitenkin estämään kipureseptorin toimintaa, jolloin keho ei enää tunne kipua.
Lämmön ongelma on kuitenkin se, että lämpö ei säily kauaa edes kuumavesipullossa ja antaa näin vain tilapäistä apua. Tulevaisuuden tutkimukset keskittyvät etsimään keinoja estää tämän kipureseptorin toimintaa imitoimalla lämmön vaikutusta keinotekoisesti.
|