Kuntien pitää maksaa terveyskeskuksissa potilaille annettavat lääkkeet, katsoo sosiaali- ja terveysministeriö. Näihin kuuluvat lääkkeet, joita potilaalle annetaan vastaanotolla, sekä myöhemmin jatkohoitona esimerkiksi suonen tai nivelen sisään annettavat lääkkeet.
Ministeriön mukaan potilaan itsensä kustannettaviksi kuuluvat sellaiset avohoidon lääkkeet, jotka potilas ottaa itse tai jotka ovat yksityislääkärin määräämiä. Näihin lääkkeisiin potilas saa sairausvakuutuskorvausta. Lääkkeiden korvauksesta on ollut paljon epäselvyyttä ja käytännöt kunnissa ovat vaihdelleet suuresti. Joissakin kunnissa edulliset lääkkeet on annettu kunnallisen terveydenhoidon kustannuksella, mutta kalliimmat on maksatettu potilailla.
Sosiaali- ja terveysministeriö myöntää, että nykyinen laki kustannusvastuusta on epäselvä, mutta sääntöjä on muokattu yksiselitteisemmiksi uudessa sairausvakuutuslaissa.
Ministeri on antanut asiasta hiljattain lausunnon oikeuskansleri Paavo Nikulalle. Nikula oli pyytänyt kannanottoa lääkekustannusvastuuseen Kiuruveden kaupunginjohtajan Erkki Strömmerin kanneltua asiasta.
Nikula ei itse katsonut aiheelliseksi ryhtyä toimenpiteisiin, koska laki on uudistumassa.
Kantelun tehnyt Strömmer on tyytyväinen, jos lakia muotoillaan selkeämmäksi. Hän pelkää kuitenkin, etteivät terveyskeskukset säästösyistä määrää potilaille kalliita lääkkeita.