Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) tutkii keskiviikkona aamupäivällä Helsinki-Vantaan lentoasemalla sattunutta tapahtumaa, jossa liikesuihkukone rullasi kiitotielle luvatta.
Kiitotielle oli laskeutumassa luvallisesti Finnairin matkustajakone. Otkesin johtajan Veli-Pekka Nurmen mukaan tilanne oli lennonjohdon hallinnassa.
– Kone, joka oli laskeutumassa pystyi turvallisesti tekemään ylösvedon lennonjohdon ohjeiden mukaisesti, Nurmi kertoi STT:lle illalla.
– Käymme nyt läpi ohjaamoäänitallennuksen ja kentän tallenteet ja selvitämme, kuinka vakavasta tilanteesta siinä oli kysymys.
Laskeutumassa ollut kone oli Nurmen tietojen mukaan Brysselistä tulossa oleva Finnairin kone, joka oli vajaan kahden kilometrin päässä kiitotiestä, kun käsky ylösvetoon tuli. Yksityiskone oli mallia Bombardier 600.